| |
Zagrożenie!
W Polsce pada z pozostałości po rekordowym huraganie Lorenzo

W Polsce pada z pozostałości po rekordowym huraganie Lorenzo

Niemal każdego roku możemy się przekonać, że zwykle odległe atlantyckie huragany mają wpływ na warunki pogodowe w Polsce. Jednym z przykładów jest huragan Lorenzo. 25 września osiągnął on status huraganu 1 kategorii, a w kolejnych dniach wzmocnił się, gdy 29 września stał się huraganem najwyższej 5 kategorii w skali Saffira - Simpsona.

Naniesiona prognoza wraz z trajektorią przemieszczenia huraganu Lorenzo

Huragan Lorenzo Pogoda w Polsce historia

Generował wtedy wiatr słały o prędkości dochodzącej do 260 km/h. Był wówczas rekordowym - najsilniejszym huraganem w tej części środkowo - wschodniego Atlantyku w historii pomiarów.

Na przełomie września i października zaczął się kierować nad Irlandię, wcześniej przechodząc w rejonie Azorów. Przed dotarciem nad Wyspy Brytyjskie (coraz chłodniejsze wody Atlantyku) osłabł i został zdegradowany do cyklonu będącego byłym huraganem (ex - Lorenzo).

Położenie centrum byłego huraganu Lorenzo o godz. 06:00, 5 października br.

Położenie mapa huragan Lorenzo

Po przejściu nad Irlandią i Anglią, skierował się przez Kraje Beneluksu i Niemcy w pobliże Polski. Dziś 05.10 jego centrum o godz. 06:00 znajduje się w pobliżu pogranicza Niemiec i Czech, ale rozległa strefa opadów z nim związana, coraz bardziej sięga naszych zachodnich i południowych dzielnic kraju.

Prognozowane położenie ex - Lorenzo wraz ze strefą opadów o godz. 14:00, 5 października

Prognoza Lorenzo Pogoda w Polsce

W ciągu najbliższej doby 05/06.10 przyniesie umiarkowane i chwilami intensywne opady deszczu, zwłaszcza na obszarze, od Dolnego Śląska po Podkarpacie.

Prognozowane przemieszczenie ex - Lorenzo wraz ze strefą opadów, od soboty 05.10, do niedzielnego 06.10 poranka

Prognoza opady Lorenzo w Polsce

Prognozowana suma opadów do niedzielnego 06.10 poranka

Prognoza suma opadów Lorenzo w Polsce

Ponadto w Tatrach spadnie miejscami powyżej 20 cm śniegu! Zalecamy śledzenie danych radarowych, aby na bieżąco śledzić natężenie i przemieszczanie się strefy opadów nad poszczególnymi regionami kraju.

Prognozowana suma opadów śniegu w Tatrach do niedzielnego 06.10 poranka

Prognoza opadów śniegu w Tatrach


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!