Huragan Julia uderzy w ląd. Cyklon niesie ogromny wiatr i ulewy. Możliwe powodzie i osunięcia ziemi
Sezon atlantyckich cyklonów tropikalnych trwa nadal. U wybrzeża Kolumbii powstał cyklon tropikalny noszący imię Julia. Obecnie generuje wiatr ze średnią prędkością 95 km/h, a ciśnienie jest jeszcze wysokie i wynosi 999 hPa. Sytuacja zmieni się w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin, gdy cyklon wejdzie nad bardzo ciepłe wody Morza Karaibskiego. Wówczas stanie się huraganem pierwszej kategorii w skali Saffira-Simpsona i uderzy z całą mocą w ląd Nikaragui. Porywy wiatru będą wtedy przekraczać 120-130 km/h. Nad lądem huragan Julia zacznie słabnąć, ale wtedy w czasie wolnego przemieszczania będzie generował ulewne opady deszczu i burze. Możliwe będą zalania, a nawet powodzie i osunięcia ziemi.
Zdjęcie satelitarne cyklonu tropikalnego, który niebawem przekształci się w huragan Julia i uderzy w ląd Nikaragui. Dane: NASA, godzina 12:20, 8 października 2022
Głównym czynnikiem napędzającym rozwój huraganu będzie bardzo ciepła woda powierzchniowa w Morzu Karaibskim. Przed wybrzeżem Nikaragui obecnie temperatura wody wynosi aż 30 st. C. To wystarczająco dużo do dostarczenia dużej energii i wilgoci dla cyklonu.
Prognozowana temperatura wody w strefie karaibskiej Atlantyku, 8 października 2022
Meteorolodzy już wydali ostrzeżenia przed uderzeniem huraganu, szczególnie dla obszaru od północno wschodniego nadmorskiego miasta Puerto Cabezas w kierunku Pearl Lagoon w Nikaragui, a także dla kolumbijskich wyspach San Andrés, Providencia i Santa Catalina.
Prognozowana trajektoria i siła huraganu Julia. Dane: CIMSS
Najnowsze prognozy wskazują, że huragan Julia w czasie uderzenia w ląd Nikaragui będzie generował wiatr o prędkości 100-130 km/h. Wiatr o tej sile doprowadzi do licznych przerw w dostawie prądu i powalenia drzew. Może również zagrażać życiu i niszczyć mienie.
Prognozowane porywy wiatru i położenie huraganu Julia, do godziny 14:00 (czasu polskiego), 9 października 2022
Kolejnym zagrożeniem będą wysokie fale sztormowe, które w rejonie wybrzeża mogą się wdzierać w głąb lądu, a także ulewne opady deszczu. Natężenie i suma opadów będzie bardzo duża. Miejscami do 11 października może spaść do około 100-350 mm wody i to nie tylko na znacznym obszarze Nikaragui, ale również w części Hondurasu i prawdopodobnie wschodniego Salwadoru. Ulewy szybko spowodują wezbranie strumyków i rzek, aż do ryzyka wystąpienia powodzi i lawin błotnych na terenach górskich.
Prognozowana suma opadów do 11 października 2022, w czasie uderzenia huraganu Julia
To jeszcze nie koniec sezonu cyklonów tropikalnych na Atlantyku. W tym roku sezon rozkręcił się wyjątkowo późno, ale trwa zazwyczaj do końca listopada. Z pewnością powstanie jeszcze nie jeden cyklon, który w sprzyjających warunkach może stać się huraganem. Sytuacja wymaga dalszego monitorowania, zwłaszcza, że zdarzają się byłe cyklony tropikalne, które potrafią dotrzeć do Europy i zmienić pogodę na naszym kontynencie.
DobraPogoda24.pl