| |
Zagrożenie!

W USA uderzy huragan IRMA?

Trwa szacowanie strat po huraganie Harvey, który spowodował na południowym-wschodzie Teksasu, zwłaszcza w rejonie Houston historyczną powódź. Tydzień po tragicznych wydarzeniach, wiadomo już, że ponad milion osób musiało opuścić swoje domy z powodu żywiołu. Władze w Houston podają, że ponad 40 osób zginęło, a kolejnych kilkanaście uznaje się za zaginione.

Firma Moody's Analytics oszacowała, że straty wynikające z huraganu mogą sięgnąć od 51 do 75 miliardów dolarów! Oznaczałoby to, że huragan Harvey może stać się jedną z najkosztowniejszych klęsk żywiołowych w historii USA.

Tymczasem w kierunku Karaibów i Florydy zmierza kolejny cyklon. Synoptycy ostrzegają, że może dotrzeć do lądu w ciągu najbliższych kilku dni.

Huragan Irma nad wodami środkowego Atlantyku

Huragan Irma 2017

Amerykańskie Narodowe Centrum Huraganów informuje, że na razie nie sposób przewidzieć czy wiatr dotrze do Karaibskich wysp oraz Stanów Zjednoczonych. Synoptycy podkreślają jednak, że uderzenie jest bardzo prawdopodobne. Władze na Florydzie już apelują, aby mieszkańcy przygotowani byli na ewentualne zagrożenie. Chodzi o zgromadzenie zapasów żywności, wody, baterii czy zaopatrzenie się w generatory prądu.

Aktualna siła i prognozowana trajektoria huraganu w najbliższych 5 dniach. Dane on-line

Irma

Huragan umacniał się w ostatnich dniach. Obecnie znajduje się ponad trzy tysiące kilometrów od wschodniego wybrzeża USA i osiągnął 3 stopień w 5 stopniowej skali Saffira-Simpsona.

Prognozowane trajektorie huraganu Irma

Irma

Sezon na huragany w tej części świata przypada od 1 czerwca do 30 listopada. Według prognoz, w tym roku wystąpi od 5 do 12 takich huraganów. Co najmniej 3 z nich osiągną siłę trzeciej lub większej kategorii. Zdecydowana większość tego typu cyklonów słabnie jednak na wodach oceanu Atlantyckiego, zanim dotrze do lądu.


Komentarze
Marcin Szerląg

Właśnie sobie przeglądam tą Irme.Teraz 3kat.Po drodze zachaczy o Dominikane....

02 wrzesień 2017 - 08:08
Odpowiedz
Iza Wyszogrodzki

Oliwia Grzymala

04 wrzesień 2017 - 20:55
Odpowiedz