| |
Zagrożenie!

Wielka ewakuacja mieszkańców Florydy. Oko huraganu IRMA dzieli 700 km od wybrzeża USA

Niestety, sprawdzą się prognozy z końca sierpnia, które już wtedy mówiły, że huragan Irma ma szansę dotrzeć do USA. Obecnie wszystkie liczące się modele numeryczne przewidują wtargnięcie oka cyklonu wprost nad Florydę. Aktualne dane satelitarne wskazują, że centrum najsilniejszego huraganu (jaki powstał nad Atlantykiem w historii pomiarów) dzieli od wybrzeża Stanów Zjednoczonych już tylko 700 km!

Położenie huraganu Irma o godz. 13:00 polskiego czasu. Dane on-line z satelity GOES-16

Huragan Irma 2017 Floryda

Irma przechodzi obecnie nad archipelagiem Bahamów, gdzie lekko osłabła do 4 kategorii w 5-stopniowej skali Saffira-Simpsona. Jest jednak wciąż bardzo groźna, bowiem wiatr osiąga 250 kilometrów na godzinę! Zanim dotrze nad Florydę, to zahaczy również północną część Kuby. Dokładne miejsce uderzenia w USA nie jest jednak jeszcze pewne. Do tego czasu Irma z pewnością utrzyma co najmniej 4 kategorię lub nawet ponownie zwiększy siłę do 5 kategorii, gdyż temperatura wody morskiej w tej części regionu ma najwyższą wartość sięgającą 30-32 st. C. Obecne prognozy wskazują, że huragan uderzy we Florydę, w drugiej połowie nocy z soboty na niedzielę 9/10.09.

Aktualna siła i 5-dniowa prognoza przemieszczenia huraganu Irma (dane aktualizowane na bieżąco)

Irma

Wcześniej Irma przeszła nad kilkunastoma mniejszymi karaibskimi wyspami. Zginęło co najmniej 20 osób. Połowa ze 100 tysięcy mieszkańców Antigui i Barbudy została bez dachu nad głową. Kilkumetrowa fala powodziowa zalała część płaskich wysp Turks i Caicos, ale skutki żywiołu nie zostały tam jeszcze oszacowane. Prawie 2/3 domów w Portoryko pozbawionych jest prądu.

Zdjęcie podczerwone huraganu IRMA

Zdjęcie satelitarne Huragan Irma 2017

Władze Florydy nakazały ewakuację mieszkańcom najbardziej zagrożonym. Gubernator Rick Scott kolejny raz podkreślił, że choć nikogo nie można zmusić do ewakuacji, to powinni to zrobić wszyscy mieszkańcy tych terenów, których opuszczenie jest nakazane przez władze. W ostatnich godzinach z południowej Florydy wyjechało pół miliona ludzi, łącznie jest to już ponad 6 milionów!

Ewakuacja Floryda

Ewakuacja Floryda 2017

Zdjęcie ewakuacji CNN


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!