Huragan Ian zagrozi milionom ludzi. To będzie kataklizm. Wiatr przekroczy 230 km/h i spadnie 700 litrów wody?
Wiele wskazuje na to, że sprawdzą się nasze wcześniejsze prognozy mówiące o powstaniu potężnego huraganu Ian w Zatoce Meksykańskiej, a następnie jego skierowanie w rejon Florydy w USA, gdzie uderzy z gigantycznym wiatrem i ogromną sumą opadów. Obecnie jest to jeszcze sztorm tropikalny rozwijający się na Morzu Karaibskim na południowy zachód od Jamajki. Najnowsze prognozy jego trajektorii wskazują, że cyklon tropikalny jako huragan 3 kategorii w skali Saffira-Simpsona uderzy w zachodnią część Kuby, a następnie zacznie się kierować w rejon Florydy, gdzie dotrze około 28-29 września. W tym czasie od cyklonu tropikalnego rozwinie się do huraganu 3-4 kategorii z przechodzeniem do 1 kategorii w czasie wchodzenia w głąb lądu.
Prognozowane położenie huraganu IAN oraz porywy wiatru, 29 września 2022 o godzinie 08:00 (czasu polskiego)
Mimo, że oficjalnie jeszcze o huraganie nie możemy mówić, to sytuacja bardzo szybko zmieni się w najbliższych kilkudziesięciu godzinach. Już w poniedziałek 26 września Ian na południowy zachód od Jamajki ma stać się huraganem pierwszej kategorii. Wówczas będzie generował wiatr ze średnią jednominutową prędkością powyżej 130 km/h, w porywach jeszcze więcej. Obecnie ciśnienie w jego centrum wynosi 1001 hPa, a wiatr osiąga średnio 85 km/h.
Aktualne położenie cyklonu tropikalnego Ian, który w ciągu najbliższej doby przekształci się w huragan. Dane: NASA, godzina 15:46, 25 września 2022
Proces pogłębiania i rozwoju cyklonu będzie coraz bardziej dynamiczny wraz z jego wchodzeniem nad bardzo ciepłe wody Zatoki Meksykańskiej. Pod koniec dnia w poniedziałek 26.09 huragan Ian ma mieć już kategorię 2, a to oznacza, że średnia prędkość wiatru osiągnie nawet 160 km/h, w porywach kilkadziesiąt km więcej. Prędkość wiatru w ciągu najbliższej doby ma się więc w zasadzie podwoić.
Temperatura wody w Zatoce Meksykańskiej, Morzu Karaibskim i w Atlantyku, 25 września 2022
Jak widać na powyższej mapie, huragan Ian przesuwając się na północ w rejon zachodniej Kuby trafi na bardzo ciepłą wodę powierzchniową w Zatoce Meksykańskiej. Temperatura wody osiąga tutaj aż 30-31 st. C. To będzie dodatkowy zastrzyk energii do wzmocnienia huraganu. Prognozy wskazują, że we wtorek 27 września tuż przed uderzeniem w zachodnią Kubę, huragan Ian wzmocni się do potężnej 3 kategorii. Wówczas średnia prędkość wiatru będzie osiągać nawet 190 km/h, w porywach powyżej 220 km/h. Zagrożenie dla życia i mienia Kubańczyków może być bardzo poważne.
Prognoza siły i trajektorii przemieszczenia huraganu Ian. Dane: CIMS według głównie obliczeń modelu GFS
Jeszcze kilka dni temu prognozy wskazywały faktycznie na powstanie huraganu, ale co najwyżej do 2-3 kategorii. Aktualnie modele numeryczne dają szansę nawet na 4 kategorię, co oznacza, że będzie to już ekstremalny huragan. Do 4 kategorii ma się wzmocnić tuż po minięciu zachodniej Kuby. Wówczas prędkość wiatru może średnio osiągać nawet 220 km/h, a w porywach dużo więcej.
Aktualnie prognozowane położenie huraganu Ian, w tym ciśnienie w jego centrum i zasięg opadów, 28 września 2022. Model ECMWF
Następnie huragan przed uderzeniem w ląd Florydy ma słabnąć do 3 i 1 kategorii. Prognozy są zgodne, że cyklon dotrze w rejon USA i uderzy we Florydę. Aktualnie nie wiadomo jednak w który dokładnie region. Model ECMWF wskazuje na zbliżenie się centrum huraganu w rejon miasta Tampa na zachodzie Florydy, a model GFS przesuwa huragan bardziej na zachód z uderzeniem na północno zachodnie dzielnice tego stanu.
Prognozowane podejście huraganu Ian w rejon USA i przewidywane maksymalne porywy wiatru do końca września 2022. Model GFS
Według tej prognozy główne uderzenie huraganu skupiłoby się na północno zachodnich dzielnicach Florydy, ale także skutki huraganu odczuliby mieszkańcy stanów Georgia i Alabama, zwłaszcza na ich południu. Naszym zdaniem jednak warto bardziej skupić się prognozach modelu ECMWF, gdyż huragan prawdopodobnie uderzy w środkowo zachodnią i północną część Florydy. Jego skutki będą także odczuwalne miejscami w stanie Georgia, zwłaszcza na południu. Zakładając, że sprawdzi się prognoza modelu ECMWF również pod względem opadów, to należy przyjąć, że w rejonie uderzenia huraganu w ląd USA może spaść nawet 200-700 litrów wody na m2 ziemi. Jest to suma opadów, która spowoduje powódź. To może być katastrofalne zdarzenie pogodowe, także ze względu na wysokie fale sztormowe wdzierające się w ląd, choć początkowo poziom wody w strefie wybrzeżnej może się obniżyć.
Wstępnie prognozowana suma opadów deszczu związana z przejściem huraganu Ian nad Florydą, do 30 września 2022
Do omawianego terminu rozwinięcia i wkroczenia huraganu pozostało jeszcze kilka dni. Nie zmienia to jednak faktu, że przed końcem września Ian zagrozi milionom ludzi, najpierw na zachodzie Kuby, a później w rejonie Florydy. Kolejne prognozy będą się systematycznie stabilizować i poznany dokładnie najbardziej zagrożone rejony. To będzie pierwszy w tym sezonie huragan, który bezpośrednie uderzy w ląd USA. Gubernator Florydy Ron DeSantis już ogłosił stan wyjątkowy dla całego stanu.
DobraPogoda24.pl