| |
Zagrożenie!
Huragan Ian zagrozi milionom ludzi. To będzie kataklizm. Wiatr przekroczy 230 km/h i spadnie 700 litrów wody?

Huragan Ian zagrozi milionom ludzi. To będzie kataklizm. Wiatr przekroczy 230 km/h i spadnie 700 litrów wody?

Wiele wskazuje na to, że sprawdzą się nasze wcześniejsze prognozy mówiące o powstaniu potężnego huraganu Ian w Zatoce Meksykańskiej, a następnie jego skierowanie w rejon Florydy w USA, gdzie uderzy z gigantycznym wiatrem i ogromną sumą opadów. Obecnie jest to jeszcze sztorm tropikalny rozwijający się na Morzu Karaibskim na południowy zachód od Jamajki. Najnowsze prognozy jego trajektorii wskazują, że cyklon tropikalny jako huragan 3 kategorii w skali Saffira-Simpsona uderzy w zachodnią część Kuby, a następnie zacznie się kierować w rejon Florydy, gdzie dotrze około 28-29 września. W tym czasie od cyklonu tropikalnego rozwinie się do huraganu 3-4 kategorii z przechodzeniem do 1 kategorii w czasie wchodzenia w głąb lądu.

Prognozowane położenie huraganu IAN oraz porywy wiatru, 29 września 2022 o godzinie 08:00 (czasu polskiego)

Huragan Ian uderzy we Florydę w USA i zachodnią Kubę, prognoza wiatru 29 września 2022

Mimo, że oficjalnie jeszcze o huraganie nie możemy mówić, to sytuacja bardzo szybko zmieni się w najbliższych kilkudziesięciu godzinach. Już w poniedziałek 26 września Ian na południowy zachód od Jamajki ma stać się huraganem pierwszej kategorii. Wówczas będzie generował wiatr ze średnią jednominutową prędkością powyżej 130 km/h, w porywach jeszcze więcej. Obecnie ciśnienie w jego centrum wynosi 1001 hPa, a wiatr osiąga średnio 85 km/h. 

Aktualne położenie cyklonu tropikalnego Ian, który w ciągu najbliższej doby przekształci się w huragan. Dane: NASA, godzina 15:46, 25 września 2022

Huragan Ian uderzy we Florydę, prognoza wiatru i ciśnienia, wrzesień 2022

Proces pogłębiania i rozwoju cyklonu będzie coraz bardziej dynamiczny wraz z jego wchodzeniem nad bardzo ciepłe wody Zatoki Meksykańskiej. Pod koniec dnia w poniedziałek 26.09 huragan Ian ma mieć już kategorię 2, a to oznacza, że średnia prędkość wiatru osiągnie nawet 160 km/h, w porywach kilkadziesiąt km więcej. Prędkość wiatru w ciągu najbliższej doby ma się więc w zasadzie podwoić. 

Temperatura wody w Zatoce Meksykańskiej, Morzu Karaibskim i w Atlantyku, 25 września 2022

Najnowsza prognoza huragan Ian, temperatura wody, gdzie i kiedy uderzy we Florydę, wrzesień 2022

Jak widać na powyższej mapie, huragan Ian przesuwając się na północ w rejon zachodniej Kuby trafi na bardzo ciepłą wodę powierzchniową w Zatoce Meksykańskiej. Temperatura wody osiąga tutaj aż 30-31 st. C. To będzie dodatkowy zastrzyk energii do wzmocnienia huraganu. Prognozy wskazują, że we wtorek 27 września tuż przed uderzeniem w zachodnią Kubę, huragan Ian wzmocni się do potężnej 3 kategorii. Wówczas średnia prędkość wiatru będzie osiągać nawet 190 km/h, w porywach powyżej 220 km/h. Zagrożenie dla życia i mienia Kubańczyków może być bardzo poważne. 

Prognoza siły i trajektorii przemieszczenia huraganu Ian. Dane: CIMS według głównie obliczeń modelu GFS

Huragan IAN, najnowsza prognoza wiatru, ciśnienia i opadów, wrzesień 2022

Jeszcze kilka dni temu prognozy wskazywały faktycznie na powstanie huraganu, ale co najwyżej do 2-3 kategorii. Aktualnie modele numeryczne dają szansę nawet na 4 kategorię, co oznacza, że będzie to już ekstremalny huragan. Do 4 kategorii ma się wzmocnić tuż po minięciu zachodniej Kuby. Wówczas prędkość wiatru może średnio osiągać nawet 220 km/h, a w porywach dużo więcej.

Aktualnie prognozowane położenie huraganu Ian, w tym ciśnienie w jego centrum i zasięg opadów, 28 września 2022. Model ECMWF

Potężny huragan Ian uderzy we Florydę w USA, prognoza wiatru, opadów i ciśnienia, 28 września 2022

Następnie huragan przed uderzeniem w ląd Florydy ma słabnąć do 3 i 1 kategorii. Prognozy są zgodne, że cyklon dotrze w rejon USA i uderzy we Florydę. Aktualnie nie wiadomo jednak w który dokładnie region. Model ECMWF wskazuje na zbliżenie się centrum huraganu w rejon miasta Tampa na zachodzie Florydy, a model GFS przesuwa huragan bardziej na zachód z uderzeniem na północno zachodnie dzielnice tego stanu.

Prognozowane podejście huraganu Ian w rejon USA i przewidywane maksymalne porywy wiatru do końca września 2022. Model GFS

Gdzie uderzy huragan Ian w USA, czy będzie to Floryda, prognoza wiatru, wrzesień 2022

Według tej prognozy główne uderzenie huraganu skupiłoby się na północno zachodnich dzielnicach Florydy, ale także skutki huraganu odczuliby mieszkańcy stanów Georgia i Alabama, zwłaszcza na ich południu. Naszym zdaniem jednak warto bardziej skupić się prognozach modelu ECMWF, gdyż huragan prawdopodobnie uderzy w środkowo zachodnią i północną część Florydy. Jego skutki będą także odczuwalne miejscami w stanie Georgia, zwłaszcza na południu. Zakładając, że sprawdzi się prognoza modelu ECMWF również pod względem opadów, to należy przyjąć, że w rejonie uderzenia huraganu w ląd USA może spaść nawet 200-700 litrów wody na m2 ziemi. Jest to suma opadów, która spowoduje powódź. To może być katastrofalne zdarzenie pogodowe, także ze względu na wysokie fale sztormowe wdzierające się w ląd, choć początkowo poziom wody w strefie wybrzeżnej może się obniżyć.

Wstępnie prognozowana suma opadów deszczu związana z przejściem huraganu Ian nad Florydą, do 30 września 2022

Huragan Ian, prognoza opadów deszczu i wiatru w USA, jaka będzie suma opadów na Florydzie, wrzesień 2022

Do omawianego terminu rozwinięcia i wkroczenia huraganu pozostało jeszcze kilka dni. Nie zmienia to jednak faktu, że przed końcem września Ian zagrozi milionom ludzi, najpierw na zachodzie Kuby, a później w rejonie Florydy. Kolejne prognozy będą się systematycznie stabilizować i poznany dokładnie najbardziej zagrożone rejony. To będzie pierwszy w tym sezonie huragan, który bezpośrednie uderzy w ląd USA. Gubernator Florydy Ron DeSantis już ogłosił stan wyjątkowy dla całego stanu.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!