Huragan Harvey uderzył w USA. Spadnie ponad 1000 litrów wody?
Zgodnie z prognozami, w Stany Zjednoczone uderzył huragan Harvey. Jego centrum (oko) znajduje się obecnie nad Teksasem. Z danych meteorologicznych wynika, że przesuwa się bardzo wolno z prędkością około 11 km/h. Jego siła została oceniona na 4 w 5 stopniowej skali Saffira-Simpsona. To oznacza, że jest pierwszym huraganem 4 kategorii, który uderzył w USA od czasu huraganu Charley z 2004 roku.
Gubernator Teksasu, republikanin Greg Abbott ostrzegł, że huragan zagraża życiu mieszkańców tego stanu i doprowadzi do wielkiej powodzi. Wyraził też obawę, że żywioł uszkodzi szyby naftowe a także platformy do wydobycia ropy stojące w Zatoce Meksykańskiej.
Pierwszym miastem, które ucierpiało przez Harveya jest 10 tysięczne Rockport. Żywioł uszkodził tam wiele domów mieszkalnych i budynków użytku publicznego, między innymi uniwersytet i hotel. Prędkość wiatru wyniosła 209 kilometrów na godzinę, a ciśnienie spadło do 938 hPa.
Aktualna pozycja huraganu Harvey
Najnowsze dane wskazują, że huragan osłabł do 2 kategorii. Na wskazanych mapach on-line możemy śledzić jego pozycję, siłę i prognozę trajektorii.
Bardzo niepokojące są prognozy sumy opadów. Z najnowszego wydania europejskiego modelu ECMWF wynika, że do końca sierpnia może miejscami spaść nawet 1500 litrów wody! Jest to jednak prognoza obarczona ryzykiem błędu, bowiem jest niepewna druga fala opadów.
Bardziej prawdopodobna prognoza przewiduje do poniedziałku 28.08 sumę opadów na poziomie ponad 800 litrów wody na metr kwadratowy ziemi.
Dla porównania prognoza amerykańskiego modelu GFS dla wariantu z dwiema falami opadów i główną do poniedziałku 28.08.
Wariant 1 modelu GFS
Wariant 2 modelu GFS
Donald Trump poinformował na twitterze, że rząd udzieli poszkodowanym wszelkiej pomocy. Przejście Harveya jest pierwszą dużą klęską żywiołową w trwającej niespełna rok kadencji obecnego prezydenta. Zdaniem ekspertów, przez huragan może ucierpieć 6 milionów mieszkańców Stanów Zjednoczonych.
Prawie jak cysterna jeśli chodzi o opad deszczu :-)
To są niesamowite sumy, jak się sprawdzi, to ta powódź zapisze się w historii. W Polsce takich sum opadów nie ma do czego porównać. Przykładowo w Rzeszowie średnia suma opadów za cały rok to 652 mm.
Miazga, tak wygląda prognozowany POTOP dla 60 tysięcznego miasta Victoria w stanie Teksas.
Rzeszowska suma opadów również robi wrażenie ale jaka to już różnica w czasie heh :-)