| |
Zagrożenie!
Huragan Fiona odciął od prądu 3 mln ludzi. Wiatr przekroczył 150 km/h. Cyklon tropikalny pokona kilka tysięcy km

Huragan Fiona odciął od prądu 3 mln ludzi. Wiatr przekroczył 150 km/h. Cyklon tropikalny pokona kilka tysięcy km

Uwagę meteorologów przykuwa obecnie również huragan Fiona, jaki między 18/19 września 2022 uderzył w Portoryko, a aktualnie jego centrum znajduje się w rejonie wschodniej Dominikany. Wiatr przekraczający już 150 km/h zdewastował wyspę Portoryko i odciął od prądu niemal wszystkich mieszkańców, czyli około 3,3 mln ludzi. Innym zagrożeniem były olbrzymie sumy opadów mogące przekraczać 200-600 mm wody. Takie opady wywołały miejscami katastrofalne powodzie szczególnie na południu i południowym zachodzie Portoryko. Obecnie huragan Fiona atakuje Dominikanę, gdzie również są prognozowane potężne ulewy. W kolejnych dniach huragan z 1 kategorii wzmocni się do 3 i będzie nadal przesuwał się nad otwartymi wodami Atlantyku. Najnowsze prognozy wskazują, że raczej nie dotrze do części kontynentalnej Europy.

Huragan Fiona uderzający w Portoryko, 18 września 2022. Foto: NASA

Huragan Fiona uderzył w Portoryko i Dominikanę 18-19 września 2022, potężny wiatr i ulewy, są powodzie i brak prądu

Z Portoryko docierają nieliczne informacje, większość z chwili gdy huragan dopiero uderzał w wyspę. Później praktycznie cała wyspa została odcięta od prądu. W niedzielę 18.09 wieczorem czasu polskiego dane z systemu energetycznego wskazywały 100% niedostępności do energii elektrycznej.

Dostępność do energii elektrycznej w Portoryko, 18 września 2022. Dane: poweroutage.us

Huragan Fiona uderzył w Portoryko, wyspa odcięta od prądu, 19 września 2022

Aktualne dane wskazują, że prąd zaczyna być powoli przywracany na wyspę, ale nadal ponad 90% terytorium Portoryko jest pozbawione prądu. W systemie energetycznym jest dostępna moc zaledwie 95MW, czyli praktycznie nic.

Prognozowane położenie huraganu Fiona w rejonie wschodniej Dominikany, 19 września 2022 o godzinie 11:00 (czasu polskiego)

Huragan Fiona, prognoza wiatru i przemieszczenia, 19 września 2022

Wiadomo jest, że huragan Fiona na Portoryko odciął od prądu praktycznie całą wyspę, a wiatr osiągnął lub przekroczył maksymalnie 150 km/h. Wystąpiły również katastrofalne powodzie wywołujące również lawiny błotne. Informacje są jednak oparte na szacunkach, bo odcięcie wyspy od prądu i Internetu ogranicza dostęp do informacji.

Aktualne położenie i prognozowane przemieszczenie huraganu Fiona wraz ze skalą intensywności, 19 września 2022

Huragan Fiona, prognoza wiatru, gdzie uderzy po Portoryko i Dominikanie, mapa wiatru wrzesień 2022 

Prognozy jednoznacznie wskazują, że huragan Fiona w kolejnych dniach jeszcze bardziej się rozwinie i wzmocni, ale na szczęście będzie to mieć miejsce na otwartych wodach Atlantyku. Aktualnie Fiona jest huraganem 1 kategorii ze średnią prędkością wiatru 150 km/h. W porywach jest znacznie więcej. Wcześniejsze prognozy dawały mu niewielką szansę na dodarcie do Europy, ale obecnie prognozy zaczynają się klarować w kierunku kanadyjskiej Nowej Szkocji i wspólnoty zamorskiej Francji nazwanej Saint-Pierre i Miquelon.

Prognozowane położenie huraganu Fiona, 24 września 2022

Najnowsza prognoza wiatru, huragan Fiona, gdzie dotrze, wrzesień 2022

Huragan Fiona około 21 września ma stać się huraganem 3 kategorii. To oznacza, że średnia prędkość wiatru może wtedy wzrosnąć z obecnych 150 do ponad 180/200 km/h. W kolejnych dniach cyklon tropikalny ma się nadal przesuwać na północ i północny wschód, a później około 24-25 września według aktualnych obliczeń ma się zbliżyć w rejon kanadyjskiej Nowej Szkocji lub francuskiego terytorium zamorskiego, gdzie również może przynieść ulewy i huraganowy wiatr. W ten sposób pokona kilka tysięcy kilometrów. Sytuacja jest jednak rozwojowa i wymagająca dalszego monitorowania, bo tak dynamiczne układy mogą jeszcze zmienić ostateczną trajektorię.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!