| |
Zagrożenie!
Ponad 150 ofiar huraganu Eta w Gwatemali

Ponad 150 ofiar huraganu Eta w Gwatemali

Tegoroczny sezon huraganów na Atlantyku nadal zaskakuje. Kilka dni temu rozwinął się kolejny huragan Eta, który tym razem uderzył m.in. w Gwatemalę. Ulewne deszcze z nim związane spowodowały osunięcie zbocza w miejscowości San Cristóbal Verapaz. Lokalne władze i prezydent Alejandro Giammattei informują o ponad 150 ofiarach żywiołu! Do tragedii doszło po ulewnych deszczach, przyniesionych nad kraj przez huragan Eta. Akcja ratunkowa jest utrudniona z powodu podtopień i osunięcia się ziemi na drogi.

Oko huraganu Eta. Foto: NOAA

Huragan Eta, Gwatemala osuwisko ofiary

Odciętych z powodu deszczu i osuwisk zostało wiele innych miejscowości, do których pomoc dociera drogą powietrzną. Gwatemalskie lotnictwo dostarczyło ponad 2500 racji żywnościowych poszkodowanym. Według szacunków władz, wskutek ulewnych deszczów ucierpiało około 75 tysięcy osób.

Osuwisko powstałe w wyniku huraganu Eta w Gwatemali

Pomoc finansową poszkodowanym zapowiedziały ambasady Stanów Zjednoczonych i Republiki Chińskiej -Tajwanu. Huragan Eta z siłą 4 kategorii w skali Saffira - Simpsona nadszedł na kontynent północnoamerykański we wtorek 03.11, atakując terytorium Nikaragui. Od tego czasu osłabł do poziomu tropikalnego sztormu, ale pozostałym po nim ulewne opady deszczu.

Rozwijający się huragan Eta na Atlantyku

Nazwa huraganu Eta powstała już od siódmej litery alfabetu greckiego, to pierwsza sytuacja w historii, której nadano tę nazwę. Przypomnijmy, huragany i burze tropikalne otrzymują nazwy z alfabetu łacińskiego, ale gdy liczba burz przekracza 21, zamiast tego otrzymują nazwy greckie. Stało się to już we wrześniu tego roku wraz z subtropikalną burzą Alpha i trwa od tamtej pory. 

DobraPogoda24, AFP


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!