| |
Zagrożenie!
Huragan Dorian przybiera na sile. To z jego powodu Donald Trump odwołał wizytę w Polsce

Huragan Dorian przybiera na sile. To z jego powodu Donald Trump odwołał wizytę w Polsce

Oczy meteorologów, ale również polityków w tym ściśle współpracujących prezydentem Donaldem Trumpem są zwrócone na huragan Dorian, który zbliża się do wschodniego wybrzeża USA. Niestety, przybiera on na sile. Najnowsze prognozy przewidują, że gdy w poniedziałek dotrze do Florydy, będzie potężnym huraganem 4 kategorii! 

Położenie huraganu Dorian względem Florydy. Zdjęcie satelitarne GOES 16 z godz. 12:10 (czasu polskiego), 30 sierpnia br.

Huragan Dorian Trump Floryda Polska

Prędkość wiatru huraganu Dorian, aktualnie osiąga prędkość 165 kilometrów na godzinę, ale Narodowe Centrum Huraganów przewiduje, że może stać się jeszcze silniejszy. W rejonach potencjalnego uderzenia Doriana ogłoszono stan zagrożenia.

Z powodu huraganu prezydent Donald Trump odwołał swój udział w uroczystościach 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej w Polsce, informując, że jest zmuszony przełożyć wizytę w naszym kraju na inny termin. Floryda jest jednym z tak zwanych "swing states" czyli stanów niezdecydowanych, których poparcie ma kluczowe znaczenie podczas wyborów prezydenckich w USA. W ostatnich 20 wyborach prezydenckich tylko 2 razy kandydat, który przegrał na Florydzie, został głową państwa. We wszystkich innych wyborach, od 1944 roku ten kandydat, który zdobył głosy elektorskie z Florydy, zamieszkał w Białym Domu. W czasie wyborów w 2016 roku walka o Florydę, trzeci najbardziej zaludniony amerykański stan, była zacięta. Donald Trump wygrał z Hillary Clinton o zaledwie 1,2 pkt proc. (49 proc. - 47,8 proc.). Po ogłoszeniu, że Donald Trump zwyciężył na Florydzie, stało się jasne, że jest na prostej drodze do prezydentury.

Zdjęcie satelitarne huraganu Dorian z godz. 12:36 (czasu polskiego), 30 sierpnia br.

Huragan Dorian Floryda Trump

Donald Trump zapewnił, że służby są przygotowane na uderzenie żywiołu. -"Wszyscy jesteśmy gotowi i mam nadzieję, że szczęście nam dopisze. Wszystko wskazuje na to, że uderzenie będzie bardzo mocne i duże"- napisał prezydent USA na twitterze.

Aktualna prognoza trajektorii oraz siły huraganu Dorian

Prognoza huragan Dorian Floryda 2019

Dorian jest porównywany do huraganu Andrew, który spustoszył Florydę w 1992 roku. Gubernator Florydy Ronald DeSantis poinformował, że nieznana jest dokładna droga przemieszczania się huraganu i zaapelował do mieszkańców stanu, by uważnie śledzili komunikaty. Ludność Florydy przygotowuje się na nadejście żywiołu, gromadzi żywność, zapasy wody i zabezpiecza budynki workami z piaskiem. Na polecenie gubernatora Gwardia Narodowa Florydy zmobilizowała 2500 funkcjonariuszy, w pogotowiu jest dodatkowych półtora tysiąca.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!