| |
Zagrożenie!
Floryda przygotowuje się na uderzenie huraganu Dorian

Floryda przygotowuje się na uderzenie huraganu Dorian

W kierunku stanu Floryda w USA zmierza pierwszy w tym roku silny atlantycki huragan noszący imię Dorian. Wcześniej żywioł przeszedł nad wyspami karaibskimi powodując niewielkie zniszczenia. W miarę przesuwania się w kierunku Florydy jego siła będzie jednak rosła.

Wstępna prognoza modelu ECMWF zakłada uderzenie huraganu Dorian w godzinach wieczornych (polskiego czasu) 2 września

Prognoza huragan Dorian

Dorian jest w tej chwili huraganem 1 kategorii. Towarzyszy mu wiatr o prędkości 140 kilometrów na godzinę. Na szczęście żywioł ominął liczącą 400 tysięcy mieszkańców aglomerację San Juan i przeszedł w rejonie rzadziej zaludnionych wysp Virgin Islands oraz należących do Portoryko Vieques i Culebry. Wiatr łamał palmy i słupy sieci energetycznej. Lokalne władze poinformowały później, że nie wyrządził poważniejszych szkód.

Wstępna prognoza zakłada wiatr przekraczający ponad 220 km/h w chwili uderzenia w ląd. Poniżej prognoza na godz. 07:00 (czasu polskiego), 3 września

Prognoza huragan Dorian Floryda

Amerykańskie Krajowe Centrum Huraganów przewiduje, że w najbliższych dniach siła wiatru będzie rosła. Prognozy mówią, że stanie się huraganem 3 lub nawet 4 kategorii (w pięciostopniowej skali). Główne uderzenie nastąpi na Florydzie około 2-3 września.

Dokładne miejsce uderzenia jest w tej chwili trudne do przewidzenia. Amerykańskie władze apelują do mieszkańców by czekali na dalsze komunikaty i przygotowali się do ewakuacji.

Puste półki w sklepach w Orlando. Foto: Ed Vallee

Huragan Dorian pustki w sklepach

Mimo, że trajektoria huraganu nie jest jeszcze pewna, a do uderzenia w ląd Florydy dzieli mieszkańców 4 dni, to już w wielu sklepach półki świecą pustkami, zwłaszcza na stoiskach z wodą.

Gubernator stanu Floryda Ron DeSantis już ogłosił stan wyjątkowy. -"Ogłaszam stan wyjątkowy, aby upewnić się, że Floryda jest w pełni przygotowana na huragan Dorian" - przekazał DeSantis w oświadczeniu. Zaznaczył, że dla mieszkańców Florydy ważne jest ścisłe monitorowanie huraganu. Dodał, że każdy mieszkaniec stanu powinien mieć zapasy, które wystarczą mu na siedem dni, w tym żywność, wodę i lekarstwa.

Z danych historycznych od roku 1851 wynika, że we Florydę uderzyło 13 huraganów 3 i wyższej kategorii. Grafika: Philip Klotzbach

Huragan Dorian Floryda historia


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!