| |
Zagrożenie!
Huragan Delta uderzy w USA. Zagrożony stan Luizjana

Huragan Delta uderzy w USA. Zagrożony stan Luizjana

Po przejściu nad meksykańskim Półwyspem Jukatan, huragan Delta przez Zatokę Meksykańską kieruje się wprost nad południowy stan USA, a konkretnie do Luizjany. Huragan Delta tuż przed uderzeniem w ląd USA posiada 3 kategorię w skali Saffira-Simpsona. Średnia prędkość wiatru osiąga 195 km/h, a w porywach ponad 240 km/h! Ciśnienie w centrum huraganu spadło do 953 hPa. Huragan Delta będzie w tym sezonie już 5 huraganem (najwięcej od 2005 roku), który bezpośrednio uderzy w ląd USA. W rekordowym sezonie jest to już 10 cyklon tropikalny docierający do lądu Ameryki Północnej.

Huragan Delta tuż przed uderzeniem w stan Luizjana w USA. 9 października 2020, godzina 10:20 czasu polskiego. Foto: GOES-16

Huragan Delta uderzy w USA, zagrożony stan Luizjana, prognoza wiatru październik 2020

W tym sezonie szczególnie ucierpieli mieszkańcy Luizjany, a na tym nie koniec, bo właśnie huragan Delta ponownie uderzy w ten stan. Tymczasem południowo zachodnia część stanu Luizjana wciąż odbudowuje się po huraganie Laura, który uderzył w ląd z siłą 4 kategorii niecałe sześć tygodni temu.

Na zdjęciu liczne niebieskie plandeki zabezpieczające uszkodzone lub zerwane dachy po wcześniejszym huraganie w mieście Lake Charles. Niestety, mieszkańcy tego miasta znowu ucierpią, a jeszcze nie zdążyli naprawić wcześniejszych strat!

Lake Charles, 7 października 2020. Foto: TT Doceotors

Huragan Delta Lake Charles prognoza wiatru, opadów, Luizjana w USA

Huragan Delta, położenie i prognoza trajektorii. 9 października 2020, godzina 10:30 czasu polskiego. Dane: CIMS

Huragan Delta uderzy w stan Luizjana w USA, ryzyko powodzi

Gubernator Luizjany John Bel Edwards ogłosił stan wyjątkowy i zażądał federalnej deklaracji stanu wyjątkowego przed uderzeniem Delty. „Huragan Delta to niebezpieczna burza, która przyniesie silne wiatry, ulewne deszcze, zagrażającą życiu falę sztormową i powodzie. Mam nadzieję, że prezydent Trump szybko zaaprobuje moją prośbę o federalną deklarację nadzwyczajną” - powiedział gubernator Edwards.

Uderzenie huraganu Delta w południowo zachodnią część stanu Luizjana nastąpi w nocy z piątku na sobotę 9/10 października czasu polskiego. W tym czasie centrum huraganu znajdzie się między Lake Charles, a Lafayette w pobliżu Jennings i Crowley.

Prognozowane położenie i prędkość wiatru w huraganie Delta tuż przed uderzeniem w ląd Luizjany w USA. 9 października 2020, godzina 23:00 czasu polskiego. Dane: Windy / ECMWF

Huragan Delta, prognoza wiatru, stan Luizjana w USA, zdjęcia satelitarne

Huragan Delta to nie tylko ryzyko silnego wiatru, ale przede wszystkim bardzo duże prawdopodobieństwo olbrzymich opadów deszczu. Istnieje realne zagrożenie powodzią. Prognozy wskazują na sumy opadów sięgające nawet 800-1000 mm w ciągu zaledwie 2-3 dni!

Huragan Delta, prognoza sumy opadów w Luizjanie w USA w najbliższych 3 dniach. Dane: Windy / ECMWF

Huragan Delta prognoza wiatru i sumy opadów w Luizjanie w USA

DobraPogoda24, CIMS, Windy / ECMWF, GOES-16


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!