| |
Zagrożenie!
Huragan Danielle powstał na Atlantyku. Wpłynie na pogodę w Europie. To pierwszy huragan w tym sezonie

Huragan Danielle powstał na Atlantyku. Wpłynie na pogodę w Europie. To pierwszy huragan w tym sezonie

Wyjątkowo długo musieliśmy w tym sezonie czekać na pierwszy huragan na Atlantyku. Huragan Danielle powstał niedawno i obecnie posiada klasyfikację 1 stopnia w skali Saffira-Simpsona. Prognozy wiatru nie przewidują jego wzmocnienia, gdyż przesuwając się dalej na północ i północny wschód Atlantyku zostanie odcięty od paliwa, czyli ciepłych wód powierzchownych, a te muszą mieć przynajmniej 26,5 st. C., aby huragan mógł trwać. Im bliżej Europy tym temperatura wody w Atlantyku spada, ale jako były cyklon tropikalny ma szansę wpłynąć na pogodę na naszym kontynencie.

Huragan Danielle na Atlantyku. Foto: NASA, 3 września 2022

Huragan Danielle, pierwszy huragan w sezonie na Atlantyku. We wrześniu 2022 wpłynie na pogodę w Europie

Huragan Danielle na początku był tropikalną depresją, którą zanotowano 1 września, ale tego samego dnia stał się już sztormem tropikalnym. Po kilkudziesięciu godzinach wzmocnił się i już 2 września był pierwszym bardzo późnym huraganem w tym sezonie na Atlantyku. Jest to sytuacja nietypowa bo zwykle około 10 września przypada szczyt sezonu atlantyckich cyklonów tropikalnych, ale prognozy i bezpośrednie dane wskazują, że tegoroczny sezon tak naprawdę dopiero rusza.

Huragan Danielle na Atlantyku w paśmie temperatury na jego górnej warstwie, 4 września 2022. Dane: Satelita GOES-16

Huragan Danielle na Atlantyku ma szansę dotrzeć do Europy i zmienić pogodę we wrześniu 2022

Prognozy i zdjęcia satelitarne wskazują, że huragan obecnie znajduje się na obszarze Atlantyku między 35 i 41 stopnień szerokości północnej, który nie ma styczności bezpośredniej z żadnym lądem. Aktualnie generuje średni wiatr z prędkością 120 km/h, w porywach około 130 km/h. Ciśnienie w centrum oka huraganu spadło do 988 hPa. 

Prognozowane położenie i kierunek przemieszczania huraganu Danielle. Dane: CIMSS

Prognoza huragan Danielle, czy dotrze do Europy i zmieni pogodę, wrzesień 2022

Nasuwa się pytanie, co będzie dalej. Prognozy wskazują na jego zmianę kierunku przemieszczania z niewielką prędkością na północny wschód w kierunku Europy. Powinien się jeszcze przez jakiś czas utrzymać z siłą 1 kategorii, ale niebawem im dalej od obecnej lokalizacji, to zostanie odcięty od ciepłych wód powierzchownych i stanie się ponownie sztormem tropikalnym, a później byłym cyklonem. 

Temperatura wody powierzchniowej na Atlantyku, 3 września 2022

Temperatura wody w Atlantyku, huragan Danielle, prognoza wiatru, wrzesień 2022

Huragan Danielle znajduje się obecnie na Atlantyku, gdzie woda powierzchowna ma temperaturę 27-28 st. C. Aby huragan mógł dalej trwać, temperatura wody musi mieć minimum 26,5 st. C., a ten obszar już niebawem się skończy. Przed zachodnią Europą, temperatura wody w Atlantyku sięga jedynie 15-22 st. C. Nie mniej pojawiają się dwa warianty dalszego rozwoju i wpływu na pogodę w Europie. Amerykański model GFS obecnie wylicza, że były huragan w postaci głębokiego niżu (byłego cyklonu tropikalnego) dotrze w rejon Wysp Brytyjskich około 10 września i tutaj przyniesie wichury, opady deszczu i sztorm, a później jego pozostałości z opadami deszczu wkroczą w głąb Europy.

Aktualnie prognozowane położenie byłego huraganu Danielle w rejonie Irlandii i Wysp Brytyjskich, 10 września 2022

Prognoza huraganu Danielle, mapa pogodowa 10 września 2022

Zupełnie inny wariant przewiduje obecnie europejski model ECMWF. Według niego huragan Danielle również przestanie być huraganem przed dotarciem do Europy. W tym przypadku przyniesie jedynie słabe opady w rejonie Portugalii i Hiszpanii, a następnie z pozostałości po nim rozwinie się większy układ niżowy nad ciepłymi wodami basenu Morza Śródziemnego i ten nowy niż może przynieść gwałtowne zjawiska atmosferyczne, ale obecnie jest za wcześnie na szczegóły. Mamy więc dwa warianty prognozy, które niebawem będziemy weryfikować wraz z napływem nowych wyliczeń. Warto sprawdzać te prognozy bo mogą mieć wpływ na zmianę warunków pogodowych.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!