Huragan Danielle powstał na Atlantyku. Wpłynie na pogodę w Europie. To pierwszy huragan w tym sezonie
Wyjątkowo długo musieliśmy w tym sezonie czekać na pierwszy huragan na Atlantyku. Huragan Danielle powstał niedawno i obecnie posiada klasyfikację 1 stopnia w skali Saffira-Simpsona. Prognozy wiatru nie przewidują jego wzmocnienia, gdyż przesuwając się dalej na północ i północny wschód Atlantyku zostanie odcięty od paliwa, czyli ciepłych wód powierzchownych, a te muszą mieć przynajmniej 26,5 st. C., aby huragan mógł trwać. Im bliżej Europy tym temperatura wody w Atlantyku spada, ale jako były cyklon tropikalny ma szansę wpłynąć na pogodę na naszym kontynencie.
Huragan Danielle na Atlantyku. Foto: NASA, 3 września 2022
Huragan Danielle na początku był tropikalną depresją, którą zanotowano 1 września, ale tego samego dnia stał się już sztormem tropikalnym. Po kilkudziesięciu godzinach wzmocnił się i już 2 września był pierwszym bardzo późnym huraganem w tym sezonie na Atlantyku. Jest to sytuacja nietypowa bo zwykle około 10 września przypada szczyt sezonu atlantyckich cyklonów tropikalnych, ale prognozy i bezpośrednie dane wskazują, że tegoroczny sezon tak naprawdę dopiero rusza.
Huragan Danielle na Atlantyku w paśmie temperatury na jego górnej warstwie, 4 września 2022. Dane: Satelita GOES-16
Prognozy i zdjęcia satelitarne wskazują, że huragan obecnie znajduje się na obszarze Atlantyku między 35 i 41 stopnień szerokości północnej, który nie ma styczności bezpośredniej z żadnym lądem. Aktualnie generuje średni wiatr z prędkością 120 km/h, w porywach około 130 km/h. Ciśnienie w centrum oka huraganu spadło do 988 hPa.
Prognozowane położenie i kierunek przemieszczania huraganu Danielle. Dane: CIMSS
Nasuwa się pytanie, co będzie dalej. Prognozy wskazują na jego zmianę kierunku przemieszczania z niewielką prędkością na północny wschód w kierunku Europy. Powinien się jeszcze przez jakiś czas utrzymać z siłą 1 kategorii, ale niebawem im dalej od obecnej lokalizacji, to zostanie odcięty od ciepłych wód powierzchownych i stanie się ponownie sztormem tropikalnym, a później byłym cyklonem.
Temperatura wody powierzchniowej na Atlantyku, 3 września 2022
Huragan Danielle znajduje się obecnie na Atlantyku, gdzie woda powierzchowna ma temperaturę 27-28 st. C. Aby huragan mógł dalej trwać, temperatura wody musi mieć minimum 26,5 st. C., a ten obszar już niebawem się skończy. Przed zachodnią Europą, temperatura wody w Atlantyku sięga jedynie 15-22 st. C. Nie mniej pojawiają się dwa warianty dalszego rozwoju i wpływu na pogodę w Europie. Amerykański model GFS obecnie wylicza, że były huragan w postaci głębokiego niżu (byłego cyklonu tropikalnego) dotrze w rejon Wysp Brytyjskich około 10 września i tutaj przyniesie wichury, opady deszczu i sztorm, a później jego pozostałości z opadami deszczu wkroczą w głąb Europy.
Aktualnie prognozowane położenie byłego huraganu Danielle w rejonie Irlandii i Wysp Brytyjskich, 10 września 2022
Zupełnie inny wariant przewiduje obecnie europejski model ECMWF. Według niego huragan Danielle również przestanie być huraganem przed dotarciem do Europy. W tym przypadku przyniesie jedynie słabe opady w rejonie Portugalii i Hiszpanii, a następnie z pozostałości po nim rozwinie się większy układ niżowy nad ciepłymi wodami basenu Morza Śródziemnego i ten nowy niż może przynieść gwałtowne zjawiska atmosferyczne, ale obecnie jest za wcześnie na szczegóły. Mamy więc dwa warianty prognozy, które niebawem będziemy weryfikować wraz z napływem nowych wyliczeń. Warto sprawdzać te prognozy bo mogą mieć wpływ na zmianę warunków pogodowych.
DobraPogoda24.pl