| Szukaj |
Zagrożenie!

Witaj! Nasza strona stosuje pliki cookies w celu świadczenia usług. Jeśli akceptujesz ciasteczka i nie chcesz, aby informacja pojawiała się ponownie kliknij zgadzam się.

Nazwa Morza Czarnego powinna zostać zmieniona?

Morze Czarne jest dobrze znane Polakom, bowiem na przestrzeni naszej historii przez pewien okres było południowo-wschodnią granicą państwa, a ponadto w poprzednim ustroju był to główny alternatywny kierunek tzw. wypoczynku „za granicą”. Obecnie również jest bardzo popularne ze względu na niskie ceny, w stosunku do jakości usług miejscowych sieci hotelowych.

Tymczasem na temat nazwy morza krążą spekulacje. Niektórzy mówią, że wynika ona z czarnego osadu, który pokrywał obiekty w głębinach. Inni twierdzą, że została wymyślona przez żeglarzy, którzy zauważyli, że woda przybiera czarny odcień podczas burz zimowych. Jeśli jednak spojrzymy na Morze Czarne w okresie wiosenno-letnim, to zauważymy, że mieni się ono różnymi kolorami. Być może będzie to powód, aby zmienić jego nazwę.

Morze Czarne, 2016 rok

7 maja br. satelita należący do NASA zrobił zdjęcie w naturalnych kolorach. Z łatwością możemy zauważyć, że kolor jasnoniebieski pokrywa znaczą część akwenu. Jest to prawdopodobnie wynik kwitnienia fitoplanktonu. W sumie w rejonie Morza Czarnego zanotowano ponad 150 różnych typów mikroskopijnych organizmów roślinnych.

W środkowej części morza jest dość głęboko, dlatego woda powierzchniowa na ogół nie miesza się z głębszą, bardziej zasoloną i beztlenową. Sytuacja zmienia się na płyciznach bliżej wybrzeża. W tej części morza ze względu na mieszanie osadów dennych oraz ujście dużych rzek (zwłaszcza Dunaju), woda często przybiera odcień brązową i zieloną.

Foto: MODIS, NASA

Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!
Wyślij komentarz