| |
Zagrożenie!
Helmoe przyniesie ponad 25 cm śniegu. Zima umocni się na południu Polski. Nadciąga śnieżyca

Helmoe przyniesie ponad 25 cm śniegu. Zima umocni się na południu Polski. Nadciąga śnieżyca

Przed nami kolejne istotne zmiany w pogodzie, które przyniesie strefa frontowa związana z niżem Helmoe. Uwagę kieruję szczególnie na południe Polski, gdzie w najbliższy weekend nastąpi wzmocnienie zimy w Tatrach. Pokrywa śnieżna miejscami wzrośnie o ponad 25 cm. Pierwsze opady śniegu wystąpią również w Bieszczadach. Warunki atmosferyczne będą trudne, dlatego bez odpowiedniego przygotowania bardzo ryzykowna będzie wędrówka po górach. Pierwszy raz w sezonie wydano komunikat lawinowy.

Strefa frontu okluzji związana z niżem Helmoe przyniesie śnieżyce na południu Polski. Nadciągające zachmurzenie frontowe o godzinie 16:30, 10 listopada 2023. Dane: Eumetsat

Niż Helmoe przyniesie śnieżyce na południu Polski, spadnie 25 cm śniegu, zima wzmocni się w Tatrach

W ostatnich prognozach zapowiadaliśmy, że zima w Tatrach wreszcie ma szansę się utrzymać, a nawet wzmacniać przy przejściu kolejnych opadów śniegu ze względu na utrzymujący się całodobowy mróz w polskich górach. Z tego powodu po weekendowych opadach wzrośnie pokrywa śnieżna nawet o kilkadziesiąt cm. Śnieg spadnie nie tylko w Tatrach, ale także dosypie w Karkonoszach oraz zdoła powstać pokrywa śnieżna w wysokich Bieszczadach.

Prognozowane położenie strefy frontu okluzji i niżu Helmoe w rejonie Polski o godzinie 13:00, 11 listopada 2023

Niż Helmoe zmieni pogodę w Polsce, nadciąga śnieżyca w Tatry, spadnie ponad 25 cm śniegu

Zachmurzenie frontowe związane z omawianym niżem obecnie rozciąga się nad Polską z południa na północ i będzie się w kolejnych kilkudziesięciu godzinach przesuwać na wschód i północny wschód. Z frontu miejscami popada deszcz, a w górach śnieg. Najwięcej śniegu w Polsce obecnie notuje się na Kasprowym Wierchu. Na stacji IMGW zmierzono 14 cm. Do końca tygodnia to się zmieni, bo w polskich i słowackich Tatrach dosypie ponad 10-25 cm śniegu.

Prognozowany zasięg opadów śniegu i deszczu w Polsce w trakcie 11 listopada 2023

Prognoza opadów śniegu i deszczu w Polsce 11 listopada 2023

Główne opady śniegu w Tatrach w najbliższy weekend są prognozowane szczególnie między sobotnim popołudniem i niedzielnym porankiem. Nocą na niedzielę oraz o poranku w tym dniu śnieg spadnie również w Bieszczadach, gdzie zdoła miejscami utworzyć pierwszą w tym sezonie pokrywę śnieżną.

Prognoza zasięgu opadów w Polsce w nocy na 12 listopada 2023

Prognoza opadów śniegu w Polsce 12 listopada 2023, gdzie spadnie śnieg

Jeżeli sprawdzą się prognozy modeli dużych rozdzielczości, to pokrywa śnieżna w Tatrach między Polską i Słowacją po weekendzie może miejscami osiągać nawet 20-45 cm. Z tego powodu pierwszy raz w tym sezonie TOPR wydał komunikat lawinowy. - W związku z prognozowanymi opadami śniegu w Tatrach, od wysokości 1800 m n.p.m. obowiązuje 1 stopień zagrożenia lawinowego. W niewielu miejscach mogą występować małe podmuchy nawianego śniegu, które należy omijać. Ze względu na zmieniający się kierunek wiatru, taka sytuacja może mieć miejsce na wszystkich wystawach - czytamy w komunikacie.

Prognozowana pokrywa śnieżna na południu Polski w Tatrach do 12 listopada 2023

Prognoza pokrywy śnieżnej na południu Polski w Tatrach do 12 listopada 2023

Mniejsza pokrywa śnieżna może się miejscami utworzyć w Bieszczadach, od kilku do ponad 10 cm, zwłaszcza w rejonie Tarnicy. Zalecam bieżące sprawdzanie odczytów radarowych na których możemy sprawdzić, gdzie w danym momencie pada, z jakim natężeniem oraz w którym kierunku przemieszczają się opady.

Prognozowana pokrywa śnieżna w polskich Bieszczadach do 12 listopada 2023

Prognoza pokrywy śnieżnej w Tatrach i Bieszczadach do 12 listopada 2023

W trakcie drugiej połowy listopada przy podejściu kolejnego niżu w rejon Polski pojawi się szansa na opady śniegu także na nizinach, przynajmniej w kilku regionach. Bliżej możliwego zimowego incydentu określimy dokładnie dzień i zasięg możliwych opadów.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!