| |
Zagrożenie!
Apogeum halnego dziś 11.12 wieczorem oraz w nocy 11/12.12. Jakie porywy wiatru do tej pory zanotowano?

Apogeum halnego dziś 11.12 wieczorem oraz w nocy 11/12.12. Jakie porywy wiatru do tej pory zanotowano?

Za nami pierwsza fala halnego. Jego apogeum przypadło na niedzielny 10.12 wieczór oraz miejscami w pierwszej części nocy 10/11.12. Sprawdźmy więc, jakie do tej pory zanotowano maksymalne porywy wiatru?

Z pomiarów meteorologicznych wynika, że najsilniej powiało w Tatrach. Na Kasprowym Wierchu zanotowano w niedzielny 10.12 wieczór blisko 148 km/h, a w Hali Gąsienicowej 155 km/h. Co ciekawe, tym razem na Śnieżce nie było aż tak silnego wiatru, jaki ma miejsce zazwyczaj podczas zjawisk fenowych. Wczoraj zanotowano 138 km/h. Niewiele mniej było w Bielsku-Białej. Na tamtejszej stacji meteorologicznej pomiar wskazał aż 137 km/h!! Silnie powiało również na Podkarpaciu. W Dukli zanotowano 120 km/h, a na stacji SolarAOT w pobliżu Strzyżowa 100 km/h. Następne w kolejności było Zakopane z porywem 93.7 km/h, Głubczyce (opolskie) 91 km/h, Lesko 86 km/h, Rzeszów 85 km/h oraz Krosno 80 km/h. Na pozostałych stacjach meteorologicznych w woj. południowych w wielu miejscach zanotowano 60-70 km/h.

Na zdjęciu pasmo chmur związane ze zjawiskami fenowymi w Tatrach, widoczne w niedzielę 10.12 pod wieczór z Podkarpacia.

Halny w Tatrach widoczny z Podkarpacia

Dziś 11.12 w ciągu dnia halny nieco się uspokoi, aczkolwiek chwilami nadal może osiągać w porywach około 60-80 km/h, a w górach powyżej 100 km/h. Sytuacja zmieni się wieczorem oraz w nocy 11/12.12, bowiem wtedy spodziewamy się drugiego, silniejszego apogeum halnego.

Prognozy są bardzo niepokojące, zwłaszcza dla południowych dzielnic woj. śląskiego, szczególnie w rejonie Bielska-Białej, południowych dzielnic Małopolski ze wskazaniem szczególnie na Podhale oraz południowych dzielnic Podkarpacia, zwłaszcza w rejonie Beskidu Niskiego i Bieszczadów. Niektóre prognozy wskazują, że wiatr z uwagi na nisko położony dolno-troposferyczny prąd strumieniowy, w wysokich Tatrach może przekroczyć nawet 200 km/h! Nie jest to jednak prognoza wiodących modeli numerycznych, więc wydaje się mało wiarygodna, ale kto wie?

Straty na Podhalu

Od wczoraj 10.12 strażacy z Zakopanego interweniowali już ponad 70 razy, a na tym nie koniec. Wiatr połamał wiele drzew, m.in. na prowadzącej do Kuźnic Alei Przewodników Tatrzańskich. Halny zrywa też dachy i linie energetyczne. Ze względu na drzewa, tarasujące przejazd, od świata odcięte są Jaszczurówka i Cyrhla. W Tatrach, szczególnie w ich wyższych partiach, panują bardzo trudne warunki do uprawiania turystyki, nie tylko ze względu na silny wiatr, ale też z powodu świeżego śniegu. W Tatrach obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego, z możliwością aktualizacji do stopnia czwartego.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!