
Na niebie „Gwiazda betlejemska” niewidziana od blisko 800 lat. Sprawdź, kiedy i gdzie obserwować Wielką Koniunkcję Saturna i Jowisza
21 grudnia 2020 w nocy będzie można obserwować zjawisko astronomiczne nazywane Gwiazdą Betlejemską lub Gwiazdą Bożenarodzeniową. Jest to sytuacja gdy dwie największe planety naszego Układu Słonecznego są w koniunkcji, czyli są położone bardzo blisko siebie z perspektywy obserwatora z Ziemi. Zjawisko będzie mieć miejsce w czasie przesilenia zimowego. Ostatnio było widoczne blisko 800 lat temu. Miejmy nadzieję, że zachmurzenie nie stanie na przeszkodzie i będziemy mogli zobaczyć najpiękniejszą koniunkcję Saturna i Jowisza od czasów średniowiecza.
Gwiazda Betlejemska, koniunkcja Jowisza i Saturna widoczna z Polski
Co to jest „Gwiazda Betlejemska”?
Istnieje wiele teorii na temat tożsamości biblijnej gwiazdy betlejemskiej, która pojawiła się w chwili narodzin Chrystusa. Najbardziej akceptowana teoria stwierdza, że planeta Jowisz jest częścią tej gwiazdy. W starożytności wszystkie ciała niebieskie były uważane za „gwiazdy”. To, co prawdopodobnie widzieli Mędrcy, to pięć astronomicznych koniunkcji, gdy jedna planeta mija drugą. Z Ziemi to zjawisko wygląda, jakby planety ustawiły się w jednej linii. W czasie narodzin Chrystusa koniunkcja miała miejsce w konstelacji Lwa, gdzie była widoczna w linii planeta Wenus, Jowisz i gwiazda Regulus.
Koniunkcja Saturna, Jowisza i jego księżyców jest już dobrze widoczna przy braku zachmurzenia. Foto: Frank Delargy, 20 grudnia 2020
Kiedy obserwować „Gwiazdę Betlejemską”
Zbliżanie się Jowisza i Saturna do maksymalnej koniunkcji już trwa. Apogeum spodziewane jest w nocy z 21/22 grudnia 2020. Najlepiej po zachodzie Słońca i zapadnięciu ciemności, wyjechać na wzniesienie poza miasto i spojrzeć nad południowo zachodni horyzont. Wówczas przy braku większego zachmurzenia bez przeszkód zobaczymy Gwiazdę Betlejemską, będącą efektem koniunkcji Saturna i Jowisza.
Poprzednia bardzo bliska koniunkcja Jowisza i Saturna miała miejsce w 1226 roku, a więc 794 lata temu. Była ona wtedy dobrze widoczna. Natomiast ostatnia taka koniunkcja miała miejsce w 1623 roku, czyli 397 lat temu, jednak warunki do jej obserwacji były bardzo trudne.
Aktualizacja 20 grudnia 2020, godzina 20:15
Koniunkcja Saturna i Jowisza widziana 20 grudnia. Dodatkowo w tle księżyce - Tytan, Ganimedes i Callisto.
DobraPogoda24
Super widać!