Gwałtowny front sunie przez Polskę. Są alerty przed nawałnicami. Głównym zagrożeniem superkomorki i układy liniowe
Przez Polskę z zachodu na wschód przesuwa się front atmosferyczny na którym rozwija się również płytki niż. W przedfrontowej strefie znajduje się linia zbieżności wiatru, która będzie dodatkowym zapalnikiem dla powstawania burz. Front oddziela ciepłą masę powietrza zalegającą przed nim na południowym wschodzie Polski i znacznie chłodniejszą polarnomorską na zachodzie. Burze niosą miejscami intensywne przelotne opady deszczu i lokalnie gradu oraz silne porywy wiatru i to właśnie te punktowe wichury są największym zagrożeniem w czasie nawałnicy. Sprawdźmy, gdzie występują burze i kiedy front opuści Polskę.
Front burzowy nad Polską i zanotowane wyładowania doziemne o godzinie 09:55, 13 czerwca 2022. Zdjęcie satelitarne sat24
Wraz z przemieszczaniem frontu do wschodniej połowy kraju zacznie rosnąć energia termodynamiczna, a wówczas nad krajem zacznie się pojawiać coraz więcej komórek burzowych. Możliwe są liniowe formacje burzowe oraz burze superkomórkowe. Z tego powodu został wydany 1 stopień ostrzeżenia meteorologicznego, a IMGW na znacznym obszarze zdecydował się na 2 stopień ostrzeżenia. Z uwagi na to, że zjawiska mogą osiągnąć tylko punktowo 2 stopień, uważamy, że wydanie na tak dużym obszarze kraju takiego stopnia jest przesadzone i dlatego widnieje 1. Nie zmienia to jednak faktu, że zjawiska lokalnie będą silne, dlatego zalecamy sprawdzać gdzie jest burza.
Prognozowane położenie frontu i miejscami opadów i burz w Polsce, do godziny 17:00, 13 czerwca 2022
Najsilniejsze burze będą się rozwijać z upływem popołudnia. Powstanie obszar burz wielokomórkowych, miejscami przybierających formy liniowe, ale będą również możliwe lokalne burze superkomórkowe. W ich rejonie zjawiska będą mieć największe natężenie.
Prognoza burz dla Polski, 13/14 czerwca 2022
Burze do tej pory pojawiły się m.in. miejscami na Dolnym Śląsku, w Wielkopolsce, na Kujawach oraz lokalnie w woj. warmińsko mazurskim, pomorskim, podlaskim, łódzkim i śląskim. Przypominamy, że prognozowany obszar wskazuje możliwe silne zjawiska, ale nie oznacza, że burze wystąpią wszędzie na tym obszarze, gdyż są to zjawiska lokalne.
Burze zanotowane w Polsce, do godziny 09:30, 13 czerwca 2022
Burze miejscami przyniosą opady deszczu do 10-40 mm wody. To będą krótkotrwałe ulewy, ale bardzo intensywne. Lokalnie wystąpią także opady drobnego gradu o średnicy do 1-5 cm. W rejonie liniowych formacji burzowych lub superkomórek istotnym zagrożeniem będą również silne porywy wiatru, mogące osiągać do 70-100 km/h.
Prognoza burz dla Polski według IMGW na 13 czerwca 2022. Na znacznym obszarze widnieje 2 stopień ostrzeżenia
Zostały wydane ostrzeżenia meteorologiczne przed burzami z gradem.
— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) June 13, 2022
Najbardziej intensywne zjawiska (opady do 30-40 mm i porywy wiatru do 90-100 km/h) są prognozowane w ramach ostrzeżeń 2 stopnia.https://t.co/wpbt0ZBQat#IMGWmeteo #burze pic.twitter.com/2wAe56tmAD
Prognozowana suma opadów za okres przejścia chłodnego frontu, do godziny 08:00, 14 czerwca 2022
Pamiętajmy, że powyższa prognoza opadów z uwagi na dynamiczny przebieg burz ma zawsze charakter orientacyjny i nie należy jej odczytywać dosłownie, bo możliwe są przesunięcia o kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt km. Dość duże jest jednak prawdopodobieństwo sprawdzenia sumy opadów miejscami na obszarze danego regionu. Mapa opadów wskazuje jedynie możliwości natężenia zjawiska, jakie jest prognozowane. Z prognozy wynika, że najwięcej deszczu spadnie miejscami w centrum, na Mazowszu oraz na północnym wschodzie Polski. Zalecamy aby sprawdzać radar opadów. Jego dane jednoznacznie wskazują, gdzie pada, z jakim natężeniem i gdzie przesuwają się burze. Front najpóźniej dotrze nad Podkarpacie, gdzie tuż przed frontem zrobi się ponownie gorąco z temperaturą do 25-28, być może lokalnie 29 st. C. Burze i opady opuszczą wschodnią Polskę w godzinach wieczornych, lokalnie w nocy z 13/14 czerwca.
DobraPogoda24.pl