| |
Zagrożenie!
Gwałtowne załamanie pogody sięgnie Polski. Burze i ulewy z gradem wkroczą z południa. Niże przełamią antycyklon

Gwałtowne załamanie pogody sięgnie Polski. Burze i ulewy z gradem wkroczą z południa. Niże przełamią antycyklon

Pytacie, kiedy pogoda się załamie i spadnie deszcz, w tym przejdą burze. Najnowsze prognozy potwierdzają ustąpienie wyżu w okolicach połowy maja i dostanie się Polski w tym czasie w zasięg pola niżowego. Zmieni się wzór pogodowy, gdyż antycyklon odsunie się na północny wschód kontynentu i zrobi miejsce do podejścia układów niżowych z południa Europy. Wrócą opady deszczu i burze z gradem. Przejściowo mogą wystąpić ulewy, dlatego warto śledzić kolejne wyliczenia prognoz numerycznych.

Układy niżowe z południa przełamią obszar wyżowy. Wstępnie prognozowany niż w rejonie Polski, 15 maja 2023

Silne załamanie pogody sięgnie Polski w połowie maja 2023, burze i ulewy nadciągną z południa

Aktualnie stabilną pogodę od kilku dni w Polsce zapewnia wyż Tina z centrum przesuwającym się nad Estonię. Na naszą uwagę zasługuje obszar niżowy, jaki znajduje się między południowymi Niemcami, Włochami i zachodnimi Bałkanami. W jego obszarze rozwijają się płytkie układy niżowe, które w nowym tygodniu przełamią zasięg wyżu nad Polską i również u nas zmienią pogodę.

Wstępnie prognozowany zasięg opadów i zmiana warunków pogodowych w Polsce między 14-15 maja 2023

Niże przełamią wyż, będą burze i ulewy z gradem, 15 maja 2023

Warunki atmosferyczne na znacznym obszarze Polski zaczną się zmieniać między około 14-15 maja, gdy wrócą opady deszczu i miejscami burze stopniowo rozszerzające zasięg w głąb kraju. Wcześniej, jeśli popada to tylko lokalnie i przelotnie w czasie przebudowy pola barycznego i słabnięcia wyżu. Główne załamanie pogody ma jednak nastąpić w trakcie nowego tygodnia.

Wstępnie prognozowany niż nad Polska i zasięg opadów w trakcie dnia 15 maja 2023

Wyż ustąpi i będzie silne załamanie pogody w Polsce, ulewy i burze w połowie maja 2023

Najnowsze prognozy numeryczne obecnie wyliczają pojawienie się niżu bezpośrednio nad Polską lub w naszym rejonie około 15 maja. Zasięg tych opadów, w tym pora wystąpienia, prognoza temperatur i miejsce potencjalnych burz będzie się jeszcze zmieniać w prognozach, ale trend pogodowy w tym zmiana wzoru pogodowego jest pewna.

Wstępnie prognozowane opady w Polsce, 17 maja 2023

Ulewy i burze z gradem w Polsce, silne załamanie pogody 17 maja 2023

Przed nami więc jeszcze kilkadziesiąt godzin dość stabilnej pogody, a później ustąpienie wyżu i wkroczenie pola niżowego z podejściem stref frontowych i płytkich niżów. Od ich trajektorii i dokładnego położenia będzie ostatecznie zależeć, gdzie i kiedy oraz z jakim natężeniem popada. Miejscami opady mogą być jednak intensywne i niewykluczone będą lokalne zalania lub podtopienia.

Wstępnie prognozowane sumy opadów w Polsce, do 18 maja 2023

Niże z południa załamią pogodę, prognoza sumy opadów w Polsce do 18 maja 2023

O silnej zmianie pogody i potencjale opadów nasuwających się z południa świadczą aktualne prognozy sumy opadów. Nadal te prognozy znacznie się różnią między sobą przy porównaniu poszczególnych modeli pod względem zasięgu, ale najważniejszy jest fakt, że główne modele potwierdzają czekające nas zmiany w pogodzie.

Aktualna prognoza sumy opadów w Polsce, do 18 maja 2023. Model GFS

Prognoza sumy opadów w Polsce do 18-19 maja 2023, model GFS

W kolejnych dniach będziemy weryfikować prognozy i przedstawiać codzienne najnowsze wyliczenia, aby dokładnie wskazać gdzie i kiedy popada oraz przejdzie burza, lokalnie z gradem. Póki co, cieszmy się jeszcze piękną słoneczną pogodą i korzystajmy z uroków pogodnej wiosny.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!