| Szukaj |
Zagrożenie!

Gwałtowne ocieplenie dotrze do Polski. Temperatura wzrośnie do 30 stopni. Przejdą silne burze

Przed nami kolejne istotne zmiany w pogodzie. Po odsunięciu się antycyklonu Yannes na południe Europy, do Polski napłynie zdecydowanie cieplejsza masa powietrza. Po przymrozkach czeka nas gwałtowne ocieplenie, bo już 19-20 maja będziemy mówić o dniach gorących, a lokalnie temperatura osiągnie około 30 st. C. Niewykluczone, że zanotujemy pierwszy upał. Uderzenie gorąca zakończy przejście chłodnego frontu atmosferycznego z burzami. Zjawiska mogą być miejscami dość silne z ulewnym deszczem i wiatrem o sile wichury.

Gwałtowne ocieplenie dotrze do Polski. Prognozowana anomalia temperatury powietrza napływającego na wysokości 1,5 km w Europie między 19/20 maja 2022

Gwałtowne ocieplenie w Polsce po przymrozkach, mapa temperatury 19-20 maja 2022. Będzie pierwszy upał?

Centrum pogodnego wyżu Yannes znad Polski przesunie się w czwartek 19.05 nad Bałkany. Wówczas między tym wyżem, a cyklonem Clarissa nad Atlantykiem powstanie korytarz do napływu bardzo ciepłego powietrza znad Hiszpanii i północno zachodniej Afryki przez Francję i Niemcy do Polski. Ocieplenie odczujemy bardzo szybko, bo już jutro na zachodzie i północnym zachodzie kraju temperatura może wzrosnąć miejscami do około 27-29 st. C., a lokalnie niewykluczone, że zbliży się do 30 st. C.

Uderzenie gorąca w Polsce. Prognozowana temperatura, 19 maja 2022

Uderzenie gorąca w Polsce, czy będzie pierwszy upał, mapa temperatury 19 maja 2022

Adwekcja ciepłego powietrza będzie gwałtowna, ale krótkotrwała. Jeszcze 20 maja na znacznym obszarze kraju zanotujemy maksymalnie około 25-29 st. C., a lokalnie być może 30 st. C. Jeśli by się tak stało, to mielibyśmy pierwszy upał w Polsce w tym roku. Do tej pory najwyższą temperaturą w tym sezonie jest wartość 28,9 st. C. podczas pierwszej fali gorąca w maju.

Prognozowana temperatura w Polsce, 20 maja 2022

Uderzenie gorąca w Polsce, czy będzie pierwszy upał. Prognoza temperatury 20 maja 2022

W tym dniu letnie temperatury w Europie spodziewane są nie tylko w Polsce, ale na obszarze aż po Hiszpanię. W tej części kontynentu temperatury będą wyraźnie powyżej normy wieloletniej. Temperatura miejscami będzie o 8-16 st. C. wyższa od normy klimatycznej dla tego dnia roku.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, 20 maja 2022

Gorąco w Polsce i Europie, prognoza anomalii temperatury 20 maja 2022

W piątek 20.05 również możemy liczyć na pogodną aurę na przeważającym obszarze Polski, ale miejscami w ciągu dnia wypiętrzą się chmury kłębiaste i mogą się pojawić przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z gradem. Zjawiska w tym dniu nie będą jednak jeszcze powszechne i bardzo liczne. Aktualne prognozy modelu ECMWF nadal podtrzymują, że główna strefa frontowa wkroczy do Polski z zachodu w nocy z 20/21 maja.

Wstępnie prognozowane położenie strefy opadów i burz w pierwszej części nocy 20/21 maja 2022

Silne burze po gorących dniach w Polsce, mapa opadów 20-21 maja 2022

Termin wejścia i zasięg frontu z płytkim niżem niosącym opady deszczu i burze, lokalnie z gradem i silnym wiatrem może jeszcze ulec zmianie, dlatego w kolejnych prognozach pogody poznany najnowsze dokładne wyliczenia numeryczne. W każdym razie, między 19-20 maja w Polsce ponownie w wielu regionach będzie gorąco, a później wymiana masy powietrza nastąpi poprzez przejście frontu z opadami i burzami. Zjawiska miejscami mogą być silne. Prognozy śledzimy, będziemy informować na bieżąco.

DobraPogoda24.pl

Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!
Wyślij komentarz