| |
Zagrożenie!
Gwałtowne ocieplenie dotrze do Polski. Temperatura wzrośnie do 30 stopni. Przejdą silne burze

Gwałtowne ocieplenie dotrze do Polski. Temperatura wzrośnie do 30 stopni. Przejdą silne burze

Przed nami kolejne istotne zmiany w pogodzie. Po odsunięciu się antycyklonu Yannes na południe Europy, do Polski napłynie zdecydowanie cieplejsza masa powietrza. Po przymrozkach czeka nas gwałtowne ocieplenie, bo już 19-20 maja będziemy mówić o dniach gorących, a lokalnie temperatura osiągnie około 30 st. C. Niewykluczone, że zanotujemy pierwszy upał. Uderzenie gorąca zakończy przejście chłodnego frontu atmosferycznego z burzami. Zjawiska mogą być miejscami dość silne z ulewnym deszczem i wiatrem o sile wichury.

Gwałtowne ocieplenie dotrze do Polski. Prognozowana anomalia temperatury powietrza napływającego na wysokości 1,5 km w Europie między 19/20 maja 2022

Gwałtowne ocieplenie w Polsce po przymrozkach, mapa temperatury 19-20 maja 2022. Będzie pierwszy upał?

Centrum pogodnego wyżu Yannes znad Polski przesunie się w czwartek 19.05 nad Bałkany. Wówczas między tym wyżem, a cyklonem Clarissa nad Atlantykiem powstanie korytarz do napływu bardzo ciepłego powietrza znad Hiszpanii i północno zachodniej Afryki przez Francję i Niemcy do Polski. Ocieplenie odczujemy bardzo szybko, bo już jutro na zachodzie i północnym zachodzie kraju temperatura może wzrosnąć miejscami do około 27-29 st. C., a lokalnie niewykluczone, że zbliży się do 30 st. C.

Uderzenie gorąca w Polsce. Prognozowana temperatura, 19 maja 2022

Uderzenie gorąca w Polsce, czy będzie pierwszy upał, mapa temperatury 19 maja 2022

Adwekcja ciepłego powietrza będzie gwałtowna, ale krótkotrwała. Jeszcze 20 maja na znacznym obszarze kraju zanotujemy maksymalnie około 25-29 st. C., a lokalnie być może 30 st. C. Jeśli by się tak stało, to mielibyśmy pierwszy upał w Polsce w tym roku. Do tej pory najwyższą temperaturą w tym sezonie jest wartość 28,9 st. C. podczas pierwszej fali gorąca w maju.

Prognozowana temperatura w Polsce, 20 maja 2022

Uderzenie gorąca w Polsce, czy będzie pierwszy upał. Prognoza temperatury 20 maja 2022

W tym dniu letnie temperatury w Europie spodziewane są nie tylko w Polsce, ale na obszarze aż po Hiszpanię. W tej części kontynentu temperatury będą wyraźnie powyżej normy wieloletniej. Temperatura miejscami będzie o 8-16 st. C. wyższa od normy klimatycznej dla tego dnia roku.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, 20 maja 2022

Gorąco w Polsce i Europie, prognoza anomalii temperatury 20 maja 2022

W piątek 20.05 również możemy liczyć na pogodną aurę na przeważającym obszarze Polski, ale miejscami w ciągu dnia wypiętrzą się chmury kłębiaste i mogą się pojawić przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z gradem. Zjawiska w tym dniu nie będą jednak jeszcze powszechne i bardzo liczne. Aktualne prognozy modelu ECMWF nadal podtrzymują, że główna strefa frontowa wkroczy do Polski z zachodu w nocy z 20/21 maja.

Wstępnie prognozowane położenie strefy opadów i burz w pierwszej części nocy 20/21 maja 2022

Silne burze po gorących dniach w Polsce, mapa opadów 20-21 maja 2022

Termin wejścia i zasięg frontu z płytkim niżem niosącym opady deszczu i burze, lokalnie z gradem i silnym wiatrem może jeszcze ulec zmianie, dlatego w kolejnych prognozach pogody poznany najnowsze dokładne wyliczenia numeryczne. W każdym razie, między 19-20 maja w Polsce ponownie w wielu regionach będzie gorąco, a później wymiana masy powietrza nastąpi poprzez przejście frontu z opadami i burzami. Zjawiska miejscami mogą być silne. Prognozy śledzimy, będziemy informować na bieżąco.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!