| |
Zagrożenie!
Gwałtowne oberwanie chmury zalało drogi. Woda zaskakuje i porywa samochody. Nie róbcie tego błędu

Gwałtowne oberwanie chmury zalało drogi. Woda zaskakuje i porywa samochody. Nie róbcie tego błędu

Kontynuujemy cykl przeglądu gwałtownych zjawisk pogodowych. Pojawienie się kolejnego wyżu nad środkową Europą przesunęło silne burze z ulewami, gradobiciami i wichurami nad południowe i południowo zachodnie regiony kontynentu po także północno zachodnią Afrykę. Minionej doby przykładem oberwania chmury i powodzi błyskawicznej jest Maroko i Algieria, gdzie bardzo szybko doszło do zalania dróg i posesji. Żywioł uderzył w rejonie miejscowości Oum ed Drou, Hababza, Chlef, Beni Boussaid i Ait El Abbass.

Gwałtowne oberwanie chmury powoduje powódź błyskawiczną w Maroku w rejonie Ait El Abbass na drodze między Meknes i Tafilalet, 14 września 2023. Foto: FB Mr Fla7

Gwałtowne oberwanie chmury i powodzie błyskawiczne w Maroku i Algierii wrzesień 2023, woda zalała drogi w rejonie Oum ed Drou, Hababza, Chlef, Beni Boussaid i Ait El Abbass

Między południowo zachodnią Europą i północno zachodnią Afryką znajduje się obecnie pole obniżonego ciśnienia lokalnie z płytkim niżem. Zalega tam chwiejne i ciepłe powietrze w którym tworzą się liczne burze wielokomórkowe niosące ulewne opady deszczu i gradu z silnym wiatrem. Miejscami dochodzi dosłownie do oberwania chmury, a w konsekwencji pojawiają się zalania i podtopienia, w tym także powodzie błyskawiczne w ciągu zaledwie jednej godziny.

Gwałtowne burze z ulewami i gradem zanotowane minionej doby między Europą i północno zachodnią Afryką do godziny 16:30, 15 września 2023

Ulewy burze i oberwanie chmury z powodzią w Maroku i Algierii wrzesień 2023, woda zalała drogi z samochodami

W licznych raportach w podanych miejscowościach widnieją zalania dróg i piwnic, a nawet ewakuacje ludności ogłoszone w rejonie algierskiej miejscowości Chlef, gdzie przed wodą musiało uciekać co najmniej 10 rodzin. Burzowym ulewom towarzyszą miejscami także gradobicia z kulami lodowymi o średnicy 2-4 cm.

Skutki oberwania chmury i powodzi błyskawicznej w Algierii w gminie Bani Bu Sa id w prowincji Tilimsan, 14 września 2023

Do nietypowej sytuacji doszło w Maroku, gdzie kierowca z pasażerami rzucił wyzwanie naturze i wjechał w nurt pędzącej wody przez drogę. W pewnym momencie żywioł był na tyle silny, że nie udało się przejechać ani wycofać samochodu z zalewanej drogi. Nagle kierowca z pasażerami musiał opuścić zalewany samochód. Nie zdążyli nawet zabrać wszystkich rzeczy, bo silny nurt wody szybko porwał samochód w kierunku pobliskiej rzeki. Cud, że nikomu nic się nie stało. Nigdy nie róbcie takiego błędu i nie ryzykujcie, bo nie warto.

Skutki powodzi błyskawicznej w Maroku w rejonie miejscowości Ait El Abbass między Meknes i Tafilalet, 14 września 2023

Najbliższej doby silne burze miejscami w Europie są spodziewane szczególnie w Hiszpanii, Portugalii, Włoszech i Rumunii. Lokalne burze wystąpią także w pobliżu naszego kontynentu ponownie w Maroku i Algierii.

Prognoza burz dla Europy na 16 września 2023

Prognoza burz dla Europy do 16 września 2023

Kolejnej doby z 16-17 września burzowo miejscami będzie ponownie między Portugalią i Hiszpanią w kierunku Francji, Włoch i Szwajcarii. Burze wystąpią także miejscami na Bałkanach, w tym szczególnie w Rumunii i Bułgarii. W Polsce na ogół za sprawą wyżu będzie spokojnie i ponownie z wyższymi temperaturami maksymalnymi w sobotę 16.09 na ogół do 23-27 st. C.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!