| |
Zagrożenie!
Gwałtowne nawałnice zakończą upał w Polsce. Burze przyniosą wichury, ulewy i gradobicia. Zjawiska będą powodować zniszczenia

Gwałtowne nawałnice zakończą upał w Polsce. Burze przyniosą wichury, ulewy i gradobicia. Zjawiska będą powodować zniszczenia

Nad Polskę dodarła bardzo ciepła, ale również wilgotna masa powietrza w której powstają miejscami gwałtowne burze z ulewami, gradem i lokalnie wiatrem o sile wichury. Również najbliższej doby spodziewane są miejscami komórki burzowe, jednak najsilniejsze nawałnice kończące upał czekają nas 23 czerwca, gdy będzie przechodził płytki niż z możliwym mezoskalowym układem burzowym MCS. Burze z nim związane zaczną wkraczać do zachodnich dzielnic kraju już najbliższej nocy. Miejscami nawałnice mogą powodować zniszczenia.

Niebezpieczne nawałnice wyprą upał z Polski. Będą ulewy, wichury i gradobicia

Gwałtowne nawałnice zakończą upał w Polsce, burze przyniosą wichury, ulewy i gradobicia będzie MCS, 23 czerwca 2023

W minionych kilkudziesięciu godzinach mieliśmy namiastkę zjawisk, które czekają nas w czasie przejścia niżu Lambert. Wówczas prawdopodobieństwo burz nad Polską w wielu regionach będzie największe. Burze wielokomórkowe mogą stworzyć układ MCS z wbudowanymi również strukturami liniowymi oraz superkomórkami przynoszącymi miejscami niebezpieczne nawałnice. W ich trakcie będą możliwe lokalne szkody materialne, w tym bezpośrednie zagrożenie dla życia ludzkiego.

Burze zanotowane w Polsce w ciągu ostatniej doby do godziny 09:40, 22 czerwca 2023

Silne burze i nawałnice w Polsce będzie gwałtowne zakończenie upału, czerwiec 2023

Najbliższej doby burze na odchodzącym froncie miejscami w ciągu dnia pojawią się na wschodzie i południowym wschodzie kraju. Niespokojnie zapowiada się również wieczór i noc na 23 czerwca, gdy na zachodzie zacznie oddziaływać nasuwający się niż.

Prognoza burz dla Polski do godziny 08:00, 23 czerwca 2023

Prognoza burz dla Polski będą nawałnice do 23 czerwca 2023

Będzie to druga strefa burz, która zacznie wkraczać do zachodnich dzielnic kraju. Miejscami w tych regionach zapowiada się więc nieprzespana noc z licznymi wyładowaniami atmosferycznymi. Nocą burze będą się stopniowo wdzierać w głąb kraju.

Prognoza burz dla Polski na noc 23 czerwca 2023 według IMGW

Potencjalne burze w Polsce w omawianym okresie będą miejscami generować ulewny deszcz z sumami opadów do około 10-40 mm. Możliwe będą również opady gradu do około 1-4 cm oraz silne porywy wiatru do około 60-90 km/h.

Aktualnie prognozowane położenie niżu i zasięgu opadów miejscami z burzami w Polsce, 23 czerwca 2023 w godzinach popołudniowych

Nagłe nawałnice z ulewami, gradobiciami zakończą upał w Polsce przejdą silne burze 23 czerwca 2023

Po burzliwej nocy w zachodniej i południowo zachodniej Polsce, w piątek 23 czerwca w ciągu dnia obszar niestabilnego powietrza pod wpływem operacji słonecznej w czasie przejaśnień będzie nabierał coraz większej energii do wybuchu głównej konwekcji wypierającej upał z kraju, który w ostatnich dniach, zwłaszcza w rejonie Wrocławia przekracza 32 st. C.

Skutki gwałtownej burzy i ulewy w Polsce w miejscowości Wyszogród w powiecie płockim, 21 czerwca 2023

O potencjale gwałtownych burz przechodzących w Polsce świadczą liczne relacje z nawałnic, jakie już pojawiły się w naszym kraju, a będzie ich znacznie więcej, gdyż przed nami apogeum żywiołu w tym tygodniu.

Uderzenie pioruna w słup w miejscowości Jeninek w powiecie gorzowskim. W jego wyniku mieszkańcy nie mieli prądu, 21 czerwca 2023

Wyjątkowe wrażenie robią prognozowane na piątek 23.06 wartości parametru CAPE, czyli energii dostępnej w czasie konwekcji. Na południu i południowym wschodzie Polski mają przekraczać 2500-3000 J/Kg, a to nie zdarza się często w naszym kraju. Potencjalne chmury burzowe mogą być bardzo wypiętrzone z ryzykiem ulew, wichur, ale także gradobić. Z uwagi na obecność niżu nad krajem nie można również wykluczyć ryzyka lokalnej trąby powietrznej.

Prognozowany obszar chwiejności powietrza wskazujący na potencjał możliwości rozwoju burz w Polsce, 23 czerwca 2023 w godzinach popołudniowych

Silne i niebezpieczne nawałnice z burzami zakończą upał w Polsce, 23 czerwca 2023

Sytuacja jest więc potencjalnie niebezpieczna i wymagająca szczegółowego monitoringu szczególnie danych radarowych. Prawdopodobnie zostanie wydany wysoki drugi stopień alertu pogodowego. Najnowszą prognozę zjawisk konwekcyjnych na każdy dzień znajdziecie w naszej zakładce prognoza burz.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Wiktor Gołębowski

Marzy mi się taki piorun złapać. Widzi pan ten układ w Niemczech. Nieźle się dzieje tam i Łódzkie czeka 😊😊. Pozdrawiam 😌

22 czerwiec 2023 - 19:08
Odpowiedz