| |
Zagrożenie!
Gwałtowne nawałnice przechodzą przez Polskę. Wiatr łamie drzewa, a grad rozbija szyby. Będą nocne burze

Gwałtowne nawałnice przechodzą przez Polskę. Wiatr łamie drzewa, a grad rozbija szyby. Będą nocne burze

Nad południową Polską uaktywniły się groźne burze wielokomórkowe. Główny mezoskalowy układ MCS rozwinął się nad Małopolską i sunie nad wschód nad Podkarpacie. Niesie nawalne opady deszczu powodujące miejscami zalania, lokalne gradobicia z dużym gradem o średnicy ponad 5 cm oraz niszczące porywy wiatru łamiące drzewa. W nocy na 27 sierpnia rozwinie się również druga silna strefa burz z południa wkraczająca w głąb kraju. Również w tym przypadku miejscami zjawiska będą gwałtowne.

Burza MCS rozwinęła się nad południową Polską. Notowane wyładowania o godzinie 14:35, 26 sierpnia 2023. Dane: Eumetsat

Gwałtowne nawałnice przechodzą przez Polskę, będą nocne burze na 27 sierpnia 2023. MCS przynosi ulewy, gradobicia i wichury

Napływają raporty o szkodach, jakie powoduje silny układ burzowy na południu kraju. Komórki burzowe najpierw powstały na południu Śląska, a później dobudowały się nad Małopolską i obecnie wielokomórkowy układ zbliża się nad Podkarpacie. Lokalnie występują również burze o cechach superkomórki, zwłaszcza w rejonie Gorlic.

Burze zanotowane w Polsce do godziny 15:30, 26 sierpnia 2023

Nawałnica nad Polską, przechodzi burza MCS z gwałtownymi zjawiskami na 27 sierpnia 2023

Uwagę zwraca niezwykle silna burza między południem Śląska przez Małopolskę po już zachodnie Podkarpacie. Układ jest bardzo aktywny elektrycznie, co oznacza, że generuje bardzo dużo wyładowań atmosferycznych. Napływają również raporty o opadach bardzo dużego gradu o średnicy nawet 6-7 cm, zwłaszcza w okolicach miejscowości Kamionka Wielka w powiecie nowosądeckim. Nadejściu burz towarzyszy również bardzo silny wiatr w porywach do około 60-100 km/h.

Skutki nawałnicy w Polsce na obszarze Małopolski w powiecie nowosądeckim, 26 sierpnia 2023

Nawałnicom towarzyszy przejście charakterystycznego wału szkwałowego na czole nadchodzącej burzy. Jest oznaką szczególnie silnego wiatru mogącego łamać drzewa, a nawet uszkadzać lub zrywać dachy.

Wał szkwałowy w rejonie Sędziszowa Małopolskiego na Podkarpaciu, 26 sierpnia 2023

Na tym jednak nie koniec, bo w nocy spodziewamy się drugiej silnej strefy burz, zwłaszcza w jej początkowej fazie. Układ burzowy wejdzie wtedy znad Czech szczególnie przez rejon pogranicza Opolszczyzny i Górnego Śląska i będzie się przesuwał w głąb kraju na północny wschód docierając także nad Ziemie Świętokrzyską i Łódzką po Mazowsze, miejscami Lubelszczyznę, a nad ranem także częściowo Podlasie. Noc w tych regionach miejscami może być niespokojna.

Prognoza zasięgu opadów i miejscami burz w Polsce w nocy do godziny 05:00, 27 sierpnia 2023

Nawałnice w Polsce, burza MCS, zagrzmi w nocy na 27 sierpnia 2023

Kolejnej doby na 28 sierpnia również miejscami w Polsce pojawią się burze. Ich najnowsze przewidywania przedstawimy w zakładce prognoza burz o poranku.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!