| |
Zagrożenie!
Gwałtowne nawałnice na zachodzie. Gradobicia z ulewami i wichurami dotrą do Polski. Będą nocne burze

Gwałtowne nawałnice na zachodzie. Gradobicia z ulewami i wichurami dotrą do Polski. Będą nocne burze

Okres stabilnej pogody nad Polską dobiegnie końca, bo z zachodu dotrze strefa aktywnych frontów atmosferycznych na których pojawią się silne burze z lokalnymi superkomórkami, a także niewykluczonym większym układem wielokomórkowym w formie burzy MCS. Nawałnice przyniosą gradobicia, ulewy i wichury. Wystąpią również nocne burze. Czekające nas załamanie pogody już obserwujemy na aktualnych danych satelitarnych i radarowych nad Francją.

Nawałnice z zachodniej Europy dotrą do Polski. Burze z gradobiciami, ulewami i wichurami nad Francją o godzinie 15:45, 24 sierpnia 2023. Dane Eumetsat

Silne nawałnice i burze superkomórkowe dotrą do Polski z zachodniej Europy między 25-27 sierpnia 2023

Napływają pierwsze raporty o szkodach, jakie powodują silne burze przechodzące na froncie atmosferycznym nad Francją. Burze superkomórkowe oraz w formie układu liniowego przesuwają się dalej na wschód w kierunku Niemiec. Cały obszar chwiejnego powietrza w ciągu najbliższej doby przesunie się również do Polski i już kolejnej doby na 26 sierpnia gwałtowne burze wystąpią także w naszym kraju, w tym będą nocne burze.

Silne burze notowane na zachodzie Europy do godziny 15:50, 24 sierpnia 2023

Gwałtowne burze na zachodzie Europy, nawałnice będą w Polsce w tym nocne burze między 25-26 sierpnia 2023

Słaby wyż kształtujący obecnie pogodę w Polsce niebawem ustąpi, a w jego miejsce wkroczą fronty atmosferyczne związane z wieloośrodkowym niżem Denis z centrum nad Morzem Północnym i południową Skandynawią. Najpierw przejdzie mało aktywny front ciepły za którym napłynie zwrotnikowe wilgotne i bardzo niestabilne powietrze w którym zaczną się tworzyć burze przed zamykającym frontem chłodnym.

Nawałnice nad Francją. Burze wiatrowe połamały drzewa w mieście Chauny, 24 sierpnia 2023

Potencjał możliwych burz już teraz warto obserwować nad zachodnią Europą, bo burze w Polsce będą powstawać w podobnych warunkach atmosferycznych. Przejściu burz towarzyszą bardzo silne porywy wiatru łamiące drzewa. Przykładem jest wiatr o prędkości 113 km/h zanotowany we Francji w mieście Chauny. Złamane drzewa spadły na pobliskie samochody. W wielu miejscach notowane są również gradobicia ze średnicą kul lodowych nawet do 4-7 cm.

Gwałtowne gradobicia i wichury we Francji. Skutki superkomórki burzowej w rejonie Chevagnes w departamencie Allier, 24 sierpnia 2023

Gwałtowne zjawiska z zachodniej Europy w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin pojawią się także w naszym kraju. Już w piątek 25 sierpnia zaczną wracać miejscami burze, przy czym najwięcej pojawi się ich pod wieczór na zachodzie i południowym zachodzie kraju, a nocą na 26 sierpnia zaczną się przesuwać w głąb kraju.

Prognozowany obszar niestabilnego powietrza w którym miejscami rozwiną się gwałtowne burze w Polsce do godziny 23:00, 25 sierpnia 2023

Silne burze i nawałnice przejdą przez Polskę między 25-27 sierpnia 2023

Zalecamy w najbliższych dniach ponowne codzienne śledzenie naszych najnowszych prognoz konwekcyjnych wydawanych o poranku. W zakładce prognoza burz będziemy przewidywać prawdopodobieństwo burz wraz z ich zasięgiem i siłą natężenia zjawisk. Bardzo pomocne będą również bieżące wskazania radaru opadów.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!