| |
Zagrożenie!
Gwałtowne gradobicia na południu. Kule lodowe do 7 cm zasypały drogi i uprawy. Burze gradowe będą częstsze

Gwałtowne gradobicia na południu. Kule lodowe do 7 cm zasypały drogi i uprawy. Burze gradowe będą częstsze

Gwałtowne i silne burze gradowe ponownie uaktywniły się w Europie między szczególnie Francją, Niemcami, Włochami, Słowenią i Chorwacją, gdzie minionej doby w wielu miejscach superkomórki przyniosły gradobicia zasypujące drogi i uprawy. Średnica gradu osiągała do 4-7 cm. Prawdopodobieństwo burz gradowych ponownie wzrośnie w kolejnych dniach. Lokalnie mniejszy grad spadnie również w Polsce. Duży grad zanotowano szczególnie w rejonie miejscowości Spilimbergo, Prezid, Dolnja Biga, Kostel i Neumarkt in der Oberpfalz.

Silne i gwałtowne gradobicie w Słowenii w rejonie Kostel, 18 lipca 2023. Foto: FB Marija Mia Klaric

Gwałtowne gradobicia w Europie od Francji przez Słownenię po Chorwację, lipiec 2023, grad zasypał drogi i uprawy

Trzeba przyznać, że w tym sezonie wyjątkowo często występują burze w tej części Europy, co wynika z utrzymującego się układu barycznego, w tym częstego przechodzenia strefy frontowej nad tym właśnie obszarem. Silne burze gradowe w ostatnich dniach szczególnie dotykają mieszkańców małej Słowenii, gdzie spadł ponownie duży grad powodujący straty w uprawach, a także w przydomowym mieniu.

Gwałtowne burze, miejscami z gradobiciami zanotowane minionej doby w południowo zachodniej Europie do godziny 12:20, 19 lipca 2023

Silne burze gradowe w Europie, duży grad spadł w Słowenii i Chorwacji, lipiec 2023

Komórki burzowe zgodnie z kierunkiem przepływu powietrza poruszały się z zachodu na wschód i północny wschód. Burze były ponownie bardzo aktywne elektrycznie. Opadom gradu towarzyszyły ulewy i bardzo silne uderzenia wiatru łamiącego drzewa.

Potężne gradobicie w Chorwacji w rejonie miejscowości Prezid, 18 lipca 2023

Nawałnice z gradobiciami wystąpiły dokładnie w tych regionach Europy, które wskazywaliśmy w poprzedniej prognozie burzowej. Średnica gradzin na ogół osiągała do 4-7 cm, a to już wystarczy do spowodowania sporych strat w uprawach. Po takim gradobiciu zniszczenia sięgają czasami nawet stu procent i cały wysiłek włożony w produkcję rolną idzie na darmo.

Skutki potężnego gradobicia w Niemczech w rejonie Neumarkt w Bawarii, 18 lipca 2023

Najbliższej doby na 20 lipca, główne ryzyko burz, w tym miejscami z gradem w Europie obejmuje obszar, od pogranicza Włoch, Szwajcarii i Austrii przez Słowenię, południowo zachodnie Węgry, Chorwację, Serbię po Rumunię. W tych regionach obowiązuje wysoki 2 i najwyższy 3 stopień alertu pogodowego przez silnymi zjawiskami pochodzenia burzowego. W Polsce lokalne burze wystąpią w tym czasie, głównie lokalnie na południu w Małopolsce i na Podkarpaciu, a także na wybrzeżu.

Prognoza burz dla Europy do godziny 08:00, 20 lipca 2023

Prognoza burz dla Europy 20-21 lipca 2023, gdzie spadnie grad

Kolejnej doby na 21 lipca burze miejscami wystąpią szczególnie na obszarze, od północnych Włoch przez częściowo Austrię, Bałkany, w tym Rumunię po Ukrainę i Polskę. Na wschodzie i południu kontynentu zjawiska będą silniejsze.

Prognoza zasięgu chwiejności powietrza w którym miejscami powstaną burze w Europie o godzinie 14:00, 20 lipca 2023

Prognoza burz dla Europy, 20 lipca 2023, gdzie spadnie duży grad

W sezonie burzowym tradycyjnie zalecamy śledzenie bieżących danych z radarów opadów, a także sprawdzanie naszej najnowszej prognozy burzowej opracowywanej na każdą dobę dla Polski. Jest dostępna w zakładce prognoza burz.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!