| |
Zagrożenie!
Gwałtowne burze z gradobiciami na południu. Grad o średnicy kilku cm zasypał pola i drogi. Rosną straty w uprawach

Gwałtowne burze z gradobiciami na południu. Grad o średnicy kilku cm zasypał pola i drogi. Rosną straty w uprawach

W środkowej Europie w tym w Polsce rozgościł się pod koniec maja obszar wyżowy zapewniający nam stabilną pogodę, ale zupełnie inaczej jest na południu kontynentu. W obszarze dużej chwiejności wilgotnego powietrza występują doskonałe warunki do rozwoju gwałtownych burz gradowych powodujących dalsze straty w uprawach, zwłaszcza we Włoszech, a ostatnio również w Rumunii, Serbii, Portugalii i Hiszpanii. Średnica gradzin osiąga do 2-5 cm. W ciągu kilkunastu minut miejscami potrafi spaść kilka cm gradu.

Skutki gwałtownej burzy gradowej w rejonie miejscowości Nimaiesti w okręgu Bihor w Rumunii, 26 maja 2023. Foto: FB Viorica Lucan

Gwałtowne burze gradowe w południowej Europie, grad do 5 cm zasypuje drogi i niszczy uprawy, maj 2023

Warunki pogodowe z późno wiosennych przechodzą w czasie silnych burz gradowych w zaledwie kilkanaście minut na niemal zimowe. Miejscami natężenie opadów jest na tyle duże, że powoduje chwilowe zablokowanie przejezdności dróg. Wszelkie uprawy są niszczone lub dziesiątkowane.

Gwałtowne burze zanotowane w południowo wschodniej Europie w ciągu minionej doby do godziny 11:20, 28 maja 2023

Gwałtowne burze gradowe w Rumunii, maj 2023

Przyczyną takiej sytuacji jest aktualnie obszar wyżowy rozciągający się od rejonu Wysp Brytyjskich przez Polskę po wschodnią Europę. Z tego powodu na południe od tego obszaru blokowane jest powietrze z dużą zawartością wilgoci i chwiejności termodynamicznej. Na lokalnych liniach zbieżności wiatru dochodzi do inicjacji gwałtownej konwekcji szczególnie od Półwyspu Apenińskiego przez Włochy po Bałkany.

Skutki silnych burz gradowych w Rumunii, 26 maja 2023

W ostatnich kilkudziesięciu godzinach silne burze gradowe zanotowano we Włoszech, zwłaszcza w rejonie miejscowości Leini, Anagni, Gambolo, Fondi i Manciano. Podobne zjawiska wystąpiły w rejonie portugalskiej miejscowości Paredes i serbskiej Mladenovac. Rolnicy i sadownicy straty podczas tej wiosny liczą już w milionach euro i końca gwałtownych zjawisk dalej nie widać dopóki nie zmieni się wzór pogodowy, czyli blokada wyżowa utrzymująca się powyżej tego obszaru Europy. Zniszczenia upraw powodują również ulewne deszcze prowadzące do powodzi błyskawicznych.

Skutki potężnego gradobicia we Włoszech w Ciociarii między Anagni i Ferentino, 26 maja 2023

Ryzyko burz gradowych najbliższej doby 28-29 maja w Europie obejmuje szczególnie miejscami obszar między południową Francją po północną Hiszpanię i Portugalię. Burze z ulewnym deszczem i gradem są również bardzo prawdopodobne miejscami w Turcji oraz na południu Rosji po Armenią i Gruzję.

Prognoza burz dla Europy, od godziny 08:00, 29 maja, do godziny 08:00 30 maja 2023

Prognoza burz dla Europy, 29 maja 2023

Kolejnej doby między 28-29 maja ryzyko burz gradowych obejmie miejscami szczególnie południową Francję, lokalnie północną Hiszpanię, Portugalię oraz Włochy. Największe ryzyko burz z gradem będzie na wschodzie Turcji oraz ponownie na południu Rosji po Gruzję. Z kolei w Polsce nadal możemy na ogół liczyć w najbliższych dniach na stabilną wyżową pogodę. Lokalne przelotne opady deszczu i burze być może rozwiną się tylko punktowo, głównie na południu w rejonach podgórskich. Ich prawdopodobieństwo będziemy wskazywać w codziennych prognozach konwekcyjnych.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!