| |
Zagrożenie!
Gwałtowne burze wystąpią w Polsce. Spadnie grad i ulewny deszcz. Spore ryzyko zalewania posesji. Wskazano regiony

Gwałtowne burze wystąpią w Polsce. Spadnie grad i ulewny deszcz. Spore ryzyko zalewania posesji. Wskazano regiony

Przed nami kolejne popołudnie i wieczór z możliwymi burzami w Polsce. W ich rejonie pojawią się ulewne opady deszczu i lokalnie gradu. Możliwe są również silniejsze porywy wiatru. Głównym zagrożeniem będą nawalne opady mogące powodować lokalnie zalania i podtopienia, których w ostatnich dniach w wielu regionach było sporo. Zjawiska największe natężenie będą mieć tylko miejscami, ale możliwa jest kumulacja opadów nawet do 20-60 mm wody. Takie opady w krótkim czasie robią sporo szkód i są przyczyną często lokalnych podtopień posesji i dróg. Sprawdźmy, gdzie wystąpią  burze w Polsce w ciągu najbliższej doby między 23/24 sierpnia.

Prognozowany o godzinie 17:00 zasięg chwiejnego powietrza w Polsce wskazujący na ryzyko burz

Gwałtowne burze wystąpią w Polsce, będzie ulewny deszcz, mapa burzowa 23/24 sierpnia 2022

Do Polski ze wschodu i południowego wschodu Europy nadal napływa ciepła, chwiejna i bardzo wilgotna masa powietrza w której po wschodniej cieplejszej stronie zalegającego frontu atmosferycznego będą się tworzyć chmury kłębiaste z burzami i przelotnymi opadami deszczu i gradu. Dodatkowym czynnikiem napędzającym rozwój burz będą lokalne linie zbieżności wiatru, a także pojawienie się płytkiego niżu nad krajem w drugiej połowie dnia. Śledźmy i sprawdzajmy szczególnie w godzinach popołudniowych i wieczornych gdzie jest burza.

Prognozowany zasięg opadów i lokalnych burz w Polsce, wczesne popołudnie 23 sierpnia 2022

Gwałtowne burze możliwe w Polsce, gdzie zagrzmi, 23 sierpnia 2022

Do tej pory w pierwszej połowie dnia lokalne burze pojawiają się między Ziemią Łódzką i wschodnią lub południowo wschodnią Wielkopolską. Pada i grzmi m.in. od rejonu Konina przez miejscowość Turek po Kalisz. Po południu i wieczorem ruszy rozwój głównej głębokiej konwekcji możliwej szczególnie na południu, południowym wschodzie, w centrum po dzielnice północne Polski.

Prognoza zasięgu opadów i miejscami burz w Polsce, późne popołudnie 23 sierpnia 2022

Prognoza opadów i burz w Polsce, gdzie będą ulewy 23 sierpnia 2022

Nasi synoptycy przygotowali stosowną prognozę burz. Po uwzględnieniu najnowszych danych z prognoz numerycznych, zdjęć satelitarnych i zobrazowań radarowych, został wydany alert pogodowy 1 i 2 stopnia, głównie z uwagi na ryzyko nawalnych opadów deszczu.

Prognoza burz dla Polski, 23/24 sierpnia 2022

Prognoza burz dla Polski, 23/24 sierpnia 2022

Mimo, że ulewne opady deszczu będą w Polsce ponownie powodować lokalne zalania i podtopienia, to susza hydrologiczna będzie nadal występować, gdyż kilkanaście lub kilkadziesiąt godzin po opadach poziom wody w rzekach i jeziorach ponownie zacznie spadać. Poprawić sytuację mogą tylko jednostajne spokojne i umiarkowane długotrwałe opady deszczu przy niższej temperaturze, a na to jest szansa dopiero we wrześniu. 

Prognoza burz według IMGW-PIB dla Polski, 23 sierpnia 2022

Prognoza burz w Polsce, mapa burzowa 23 sierpnia 2022

Burz z upływem popołudnia i wieczorem spodziewajmy się miejscami, głównie od Małopolski i Podkarpacia przez Śląsk, wschodnią Wielkopolskę, centrum po Kujawy, Pomorze i Warmię. Zalecamy sprawdzanie zasięgu burz i opadów na dokładnych danych z radaru pogodowego. Lokalnie burzom będą również towarzyszyć opady niewielkiego gradu do 2-3 cm średnicy i silniejszego wiatru, w porywach do 60-80 km/h.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!