| |
Zagrożenie!
Gwałtowne burze wyprą upał. Superkomórki przyniosą gradobicia i wichury. Na froncie możliwy duży grad

Gwałtowne burze wyprą upał. Superkomórki przyniosą gradobicia i wichury. Na froncie możliwy duży grad

Do zachodniej Polski nasunęła się strefa chłodnego frontu atmosferycznego i poprzedzająca linia zbieżności wiatru, która w ciągu dnia będzie się przesuwać w głąb kraju na wschód. Lokalnie pojawiły się burze, ale dopiero w ciągu najbliższej doby czeka nas rozwój głównej konwekcji wypierającej upał z kraju. Miejscami rozwiną się burze wielokomórkowe i układy liniowe, jak również gwałtowne superkomórki z gradobiciami, ulewami i wichurami. Istnieje podwyższone ryzyko opadów dużego gradu.

Nad Polską miejscami rozwiną się superkomórki w czasie wypierania upału do 17 lipca 2023

Silne burze superkomórkowe na chłodnym froncie wyprą upał z Polski do 17-18 lipca 2023, możliwe opady dużego gradu

Wraz ze wzrostem niestabilności atmosfery, szczególnie z upływem popołudnia i wieczorem miejscami rozwiną się burze na wyraźnej linii zbieżności wiatru. Zjawiska będą rozproszone, ale miejscami mogą być dość silne na granicy pierwszego stopnia alertu pogodowego. Zalecamy szczególnie sprawdzać rozwój sytuacji pogodowej w omawianym okresie, zwłaszcza na obszarze Mazur, Podlasia przez lokalnie Mazowsze, Ziemie Świętokrzyską, Lubelszczyznę po Małopolskę i Górny Śląsk.

Prognoza burz dla Polski do godziny 08:00, 17 lipca 2023

Prognoza burz dla Polski do 17 lipca 2023, będą superkomórki z gradem i wichurami

W regionach ościennych wyżej wymienionych ryzyko lokalnych opadów i burz będzie znacznie mniejsze. Komórki burzowe miejscami przyniosą intensywne przelotne opady deszczu do 10-30 mm oraz silne porywy wiatru do 50-80 km/h. Punktowo spadnie również grad.

Prognoza burz dla Polski do godziny 20:00, 16 lipca 2023 według IMGW

Kolejny i zarazem główny układ burzowy pojawi się nad Polską w poniedziałek 17 lipca nad ranem, gdy zacznie wkraczać do kraju znad Czech między pograniczem Dolnego Śląska i Opolszczyzny, a następnie w ciągu dnia będzie się przesuwał na wschód i południowy wschód w kierunku Górnego Śląska, Lubelszczyzny, Ziemi Świętokrzyskiej, Małopolski i Podkarpacia.

Prognozowany obszar chwiejnego powietrza nad Polską w którym miejscami rozwiną się gwałtowne burze, godziny popołudniowe 17 lipca 2023

Gwałtowne burze superkomórkowe z gradobiciami wyprą upał z Polski 17 lipca 2023

Sytuacja jest nadal rozwojowa i niepewna. Wymaga dalszej analizy, ale jeśli sprawdzą się aktualne wyliczenia numeryczne, to miejscami we wskazanych regionach burze mogą być gwałtowne szczególnie w regionach południowo wschodnich, gdzie będzie podwyższone ryzyko rozwoju układów liniowych i burz superkomórkowych generujących nawalne opady deszczu, bardzo silne porywy wiatru o natężeniu wichury i niszczące duże opady gradu. W skrajnym przypadku nie można wykluczyć zejścia lokalnej trąby powietrznej.

Wstępnie prognozowane położenie układu burzowego nad Polską około godziny 11:00, 17 lipca 2023

Nawałnice zakończą upał w Polsce, burze superkomórkowe z gradem i wichurami, 17 lipca 2023

Burze wielokomórkowe mogą stworzyć duży układ mezoskalowy MCS z wbudowanymi silnymi superkomórkami generującymi najgwałtowniejsze zjawiska atmosferyczne. Jeśli prognozy utrzymają się to zostanie wydany na poniedziałek 17 lipca, co najmniej wysoki drugi stopień alertu pogodowego z możliwością jego rozszerzenia w trakcie dnia. Najnowszą prognozą konwekcyjną na każdą dobę w sezonie burzowym znajdziecie w zakładce prognoza burz.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!