| |
Zagrożenie!
Gwałtowne burze w Polsce. Już ponad 21 tysięcy wyładowań. Komórki burzowe niosą ulewy, grad i silny wiatr

Gwałtowne burze w Polsce. Już ponad 21 tysięcy wyładowań. Komórki burzowe niosą ulewy, grad i silny wiatr

Przez Polskę z zachodu na wschód wędruje chłodny front atmosferyczny na którym pojawią się opady deszczu, a miejscami, zwłaszcza na liniach zbieżności wiatru rozwinęły się gwałtowne burze. Zjawisk konwekcyjnych najwięcej jest na północy kraju. Komórki burzowe generują ulewy, niewielki grad i silne porywy wiatru. W rejonie Polski zagrzmiało już ponad 21 tysięcy razy. Sprawdźmy, gdzie jest burza.

Gwałtowne burze nad Polską. Potężny cumulonimbus widoczny z miejscowości Piotrkówek w gminie Grabów w województwie łódzkim, 24 kwietnia 2023. Foto: Małgorzata Gajewska

Gwałtowne burze przechodzą przez Polskę, przynoszą ulewy, grad i silny wiatr, gdzie jest burza 24-25 kwietnia 2023

Najwięcej burz w Polsce notujemy w poniedziałek 24.04 w północnej Polsce, gdzie wydaliśmy pierwszy stopień alertu przed gwałtownymi zjawiskami. Silne komórki burzowe wystąpiły szczególnie na Pomorzu. Burzom towarzyszą ulewne opady deszczu i lokalnie niewielkiego gradu. Miejscami wzmaga się również silny wiatr. W Łebie zanotowano w porywach 65 km/h.

Burze zanotowane w rejonie Polski do godziny 18:05, 24 kwietnia 2023

Silne i gwałtowne burze w Polsce, mapa wyładowań, gdzie grzmi 24-25 kwietnia 2023

Układy burzowe rozwinęły się na dwóch wyraźnych liniach zbieżności wiatru. Notowane są na obszarze od Mazowsza i Ziemi Łódzkiej po Warmię i dalej nad Obwód Kaliningradki i Litwę, a druga strefa burz rozwinęła się od wschodniej Wielkopolski po środkowe i wschodnie Pomorze i dalej nad Bałtyk. Burze nadal będą się przemieszczać na wschód lub północny wschód.

Prognoza zasięgu frontu z opadami w Polsce o godzinie 05:00, 25 kwietnia 2023

Gwałtowne burze przechodzą przez Polskę, gdzie zagrzmi i spadnie grad, prognoza frontu i burz 25 kwietnia 2023

Wieczorem i nocą aktywność burz spadnie i zjawiska konwekcyjne zanikną. Strefa frontu chłodnego będzie jednak nadal przesuwać się na wschód kraju i we wtorek 25.04 miejscami burze mogą w ciągu dnia jeszcze wystąpić szczególnie we wschodnich i północno wschodnich krańcach kraju, zwłaszcza między Lubelszczyzną i Podlasiem.

Prognoza chwiejnego powietrza w Polsce wskazująca na możliwość miejscami burz o godzinie 14:00, 25 kwietnia 2023

Burze będą przechodzić przez Polskę, prognoza burz 25 kwietnia 2023

We wtorek 25.04 strefa frontu atmosferycznego będzie najbardziej aktywna na wschodzie i północnym wschodzie kraju. Na Podlasiu i Mazurach z upływem dnia opady mogą być intensywne.

Prognoza zasięgu frontu i opadów w Polsce do godziny 14:00, 25 kwietnia 2023

Front z burzami sunie na wschód Polski, grzmi i pada na Pomorzu, prognoza burz do 25 kwietnia 2023

Zalecamy śledzenie natężenia opadów i burz oraz kierunku przemieszczenia stref opadowych bezpośrednio na danych radaru opadów.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!