| |
Zagrożenie!
Gwałtowne burze uderzą w nocy. Możliwe superkomórki w Polsce. Znamy zagrożone regiony

Gwałtowne burze uderzą w nocy. Możliwe superkomórki w Polsce. Znamy zagrożone regiony

Zgodnie z naszymi prognozami, w ciągu dnia pojawiły się tylko lokalne przelotne opady deszczu i burze z gradem, głównie w zachodniej Polsce, zwłaszcza w województwie zachodniopomorskim i na północy lubuskiego. Głęboka konwekcja miała się uaktywnić pod wieczór lub w nocy. Pogoda na noc 19/20 sierpnia 2022 nie ulega istotnym zmianom. W zachodniej połowie kraju będą występować warunki do rozwoju i podtrzymania burz związanych z napływem bardzo chwiejnego powietrza z południa Europy. Możliwe są superkomórki, a także większe struktury burz wielokomórkowych.

Zasięg opadów i miejscami burz w Polsce o godzinie 18:20, 19 sierpnia 2022. Dane: IMGW / Windy

Pogoda na noc 19/20 sierpnia 2022, będą silne burze w Polsce, są alerty pogodowe

Czynnikiem wspierającym rozwój burz w Polsce w nocy 19/20.08 będzie nasuwająca się strefa burzowa znad Czech. Późnym popołudniem i pod wieczór pierwsze burze na południu Polski pojawiły się lokalnie na południu Małopolski, a także na Śląsku. Bardziej zorganizowany układ burzowy występuje obecnie na Opolszczyźnie. Burze te będą się stopniowo przesuwać na północ w rejon Wielkopolski i częściowo Ziemi Łódzkiej, ale nie tylko. Generalnie w ciągu nocy burze miejscami mogą wystąpić w zachodniej połowie kraju, aczkolwiek najsilniejsze będą w pierwszej fazie. Zalecamy więc aby dokładnie sprawdzać gdzie jest burza.

Prognozowany zasięg chwiejnego powietrza w Polsce, noc 19/20 sierpnia 2022

Gwałtowne burze w nocy 19/20 sierpnia 2022 w Polsce, prognoza burz

Po ruszeniu głębokiej konwekcji na południu, burze występujące miejscami w zachodniej połowie Polski będą się stopniowo przesuwać w głąb kraju. Głównym zagrożeniem towarzyszącym burzom będą silne porywy wiatru, lokalnie do 70-90 km/h, punktowo około 100 km/h w przypadku zjawiska zstępującego wiatru prostoliniowego.

Prognoza burz dla Polski, 19/20 sierpnia 2022

Prognoza burz dla Polski 19/20 sierpnia 2022

Pojawią się również ulewne przelotne opady deszczu, miejscami z sumą opadów do 5-40 mm. Początkowo w rejonie burz mogą także wystąpić gradobicia z gradem o średnicy około 2-5 cm. Z uwagi na powyższe prognozowane burze na ogół powinny się zmieścić w pierwszym stopniu alertu pogodowego.

Prognoza burz w Europie, 19/20 sierpnia 2022

Pogoda w nocy 19/20 sierpnia 2022, gdzie jest burza w Polsce

Tradycyjnie warto porównać prognozy burz z kilku źródeł, gdyż mamy rozbieżności w prognozach zasięgu obszaru konwergencji z linią zbieżności wiatru. Dodatkowo synoptycy z IMGW wydali 2 stopień ostrzeżenia ze względu na możliwy silny wiatr. Naszym zdaniem prognoza wiatru mieści się na ogół w pierwszym stopniu ostrzeżenia, a tylko punktowo może osiągnąć próg drugiego stopnia.

Prognoza burz IMGW-PIB na noc 19/20 sierpnia 2022

Prognoza burz na noc 19/20 sierpnia 2022

Generalnie wieczorem lub w nocy burze miejscami wystąpią szczególnie w woj. opolskim, śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim, kujawsko pomorskim, lokalnie w małopolskim i łódzkim oraz początkowo w zachodniopomorskim. Niewykluczone, że miejscami zjawiska burzowe wystąpią także w innych regionach zachodniej połowy kraju, szczególnie w drugiej połowie na północy w woj. pomorskim i na zachodzie warmińsko mazurskiego.

Burza wieczorem uderzyła w Opole, 19 sierpnia 2022

Zalecamy śledzenie na żywo lokalizacji opadów i burz na radarze opadów.

Prognozowana temperatura minimalna w Polsce, noc 19/20 sierpnia 2022

Pogoda na noc 19/20 sierpnia 2022, temperatura w Polsce

To będzie nadal ciepła noc w Polsce, miejscami tropikalna. Spodziewamy się temperatury minimalnej od 16, do 21 st. C. Lokalnie chłodniej będzie w rejonach podgórskich.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!