| |
Zagrożenie!
Gwałtowne burze przełamią wyż. Będą zalania i podtopienia. W tych regionach spadnie najwięcej deszczu

Gwałtowne burze przełamią wyż. Będą zalania i podtopienia. W tych regionach spadnie najwięcej deszczu

Nad Europą postępuje przebudowa pola barycznego, która zmieni warunki pogodowe w wielu regionach Polski, zwłaszcza między 7-10 czerwca. Po wielu dniach dominacji antycyklonu nastąpi jego przełamanie przez płytkie ośrodki niżowe nadciągające z południa. W tym tygodniu rozwiną się miejscami gwałtowne izolowane burze z ulewami i gradem. Miejscami natężenie opadów będzie duże i może dojść do zalań i podtopień. Najnowsze prognozy opadów wskazują na największe sumy opadów na południu i południowym wschodzie kraju.

Izolowane gwałtowne burze rozwiną się w Polsce w tym tygodniu

Gwałtowne burze przełamią wyż będą ulewy, wystąpią zalania i podtopienia i spadnie deszcz w Polsce 7-10 czerwca 2023

Niestety, najnowsze prognozy zasięgu opadów i wejścia stref frontowych z płytkimi niżami wycofały się z wkroczenia nad północną Polskę, gdzie opady deszczu są najbardziej oczekiwane. Jak to bywa z opadami wchodzącymi z południa często następują spore korekty zasięgu tych opadów i jest to normalne, gdyż bariera w postaci gór często powoduje znaczne zmiany w prognozach, które należy śledzić codziennie.

Aktualnie prognozowane sumy opadów w Polsce do 10 czerwca 2023

Antycyklon ustąpi będą burze i ulewy na południu Polski możliwe zalania i podtopienia, suma opadów do 10 czerwca 2023

Mieszkańcy północnej Polski będą więc zawiedzeni, bo wygląda jednak na to, że w tym tygodniu strefy opadów z południa nie obejmą tych regionów i nadal susza glebowa i duże ryzyko pożarów w lasach będzie się utrzymywać. W północnym i zachodnim pasie kraju, szczególnie od Podlasia przez Mazury, Kujawy, częściowo Wielkopolskę po Ziemie Lubuską i Pomorze Zachodnie będzie przez to najcieplej. Okresami zrobi się gorąco, bo temperatura wzrośnie do 25-29 st. C., a lokalnie może wystąpić pierwszy upał z temperaturą około 30 st. C. Chłodniej może być miejscami jedynie nad samym morzem w wyniku bryzy.

Prognoza zasięgu opadów i lokalnych burz w Polsce, popołudnie 7 czerwca 2023

Burze z ulewami przełamią wyż, możliwe zalania i podtopienia na południu Polski 7 czerwca 2023

Zupełnie inaczej będzie w tym okresie miejscami na południu i południowym wschodzie kraju, gdzie napłynie wilgotne i chwiejne powietrze z południowej Europy. Będzie mieć spory potencjał termodynamiki, a przez to rozwiną się miejscami gwałtowne izolowane burze. Z uwagi na wolne przemieszczanie i spore zasoby wilgoci miejscami pojawi się ryzyko zalań i podtopień. Pierwsze słaby opady deszczu po dłuższej przerwie pojawiły się w ciągu minionej doby miejscami od południowej Ziemi Lubuskiej przez Dolny Śląsk, Opolszczyznę po Górny Śląsk i lokalnie południe Małopolski.

Prognoza zasięgu opadów i burz w Polsce, godziny popołudniowe 8 czerwca 2023

Ulewy i burze, zalania i podtopienia na południu Polski przyniosą izolowane burze, 8 czerwca 2023

Na północy Polski będzie się utrzymywał skraj wyżu, a od południa wkroczą płytkie niże, które według najnowszych wyliczeń numerycznych nie zdołają przełamać pola wyżowego do końca tygodnia na północy kraju. Zasięg tych opadów jest bardzo niestabilny w prognozach, dlatego zalecamy śledzić codzienne najnowsze wyliczenia, bo kto wie, czy znowu w prognozach nie powrócą opady bardziej przesunięte na północ w głąb kraju.

Aktualna prognoza zasięgu opadów i miejscami burz w Polsce, godziny popołudniowe 9 czerwca 2023

Płytki niż załamie pogodę na południu Polski będą burze z ulewami i gradem, 9 czerwca 2023

W naszej zakładce prognoza burz znajdziecie stosowną prognozę prawdopodobieństwa i siły zjawisk konwekcyjnych na każdą dobę w sezonie burzowym. Zalecamy również sprawdzanie bieżących danych radarowych oraz z detektorów burzowych.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Wiktor Gołębowski

Mówiłem, że... z opadami u Mnie. Uprawy żółkną z powodu suszy i nic na żniwach już nie będzie. Czegoś takiego dawno nie było u Mnie. Wściekły jestem, ale nie narzekam.

06 czerwiec 2023 - 12:30
Odpowiedz