| |
Zagrożenie!
Gwałtowna ulewa i powódź na południu. Żywioł załamuje ludzi. Oberwanie chmury zalało domy, drogi i uprawy

Gwałtowna ulewa i powódź na południu. Żywioł załamuje ludzi. Oberwanie chmury zalało domy, drogi i uprawy

W oczekiwaniu na kolejne opady deszczu i burze w Polsce kontynuujemy przegląd gwałtownych zjawisk pogodowych, jakie dotykają w ostatnich dniach mieszkańców Europy. Do grona krajów z powodzią błyskawiczną dołączyła Bułgaria. W kilku miejscowościach gwałtowne stacjonarne ulewy spowodowały błyskawiczne zalanie dróg, domów i upraw. Ludzie są zszokowani i załamani. Straty są poważne i w wielu przypadkach trzeba zaczynać wszystko niemal od początku. Powodzie dotknęły zachodnie regiony Bułgarii.

Gwałtowne ulewy i powodzie w Bułgarii. Zalana droga w miejscowości Berkovitsa, 12 czerwca 2023. Foto: FB Rali Mihailova

Gwałtowne ulewy, burze i powodzie w Bułgarii, woda zalała domy, drogi i uprawy, czerwiec 2023

W ostatnich dniach wspominaliśmy, że obecnie największe ryzyko burz z ulewami mogącymi prowadzić do lokalnych powodzi błyskawicznych obejmuje znaczną część Bałkanów i to się potwierdza bo napływają codzienne raporty o nagłych powodziach, jakie powstają po powstaniu i nasunięciu się niemal stacjonarnych burz. Między 12-13 czerwca zalania i podtopienia oraz lokalne powodzie błyskawiczne zanotowano w zachodniej Bułgarii w rejonie miejscowości Georgi-Damyanovo, Berkovitsa, Vrachesh i Botevgrad.

Burze notowane w południowo wschodniej Europie w tym w Bułgarii między 12-13 czerwca 2023

Gwałtowne ulewy i powodzie w Bułgarii, oberwanie chmury zalało drogi, domy i pola, pod wodą wiele miejscowości, czerwiec 2023

W miniony poniedziałek 12.06 potężną ulewę i burze notowano szczególnie w regionie miejscowości Vrachesh, gdzie powódź błyskawiczna zalała co najmniej 100 domów. Na miejscu pracowały ekipy strażackie, także przy zalanych częściach przedszkola i domu kultury.

Skutki powodzi w Bułgarii w miejscowości Vrachesh, 12 czerwca 2023

Rejonów dotkniętych przez nagłą powódź w Bułgarii jest sporo. Wrażenie robi natężenie zjawiska, gdyż po nawalnych opadach deszczu drogi szybko zamieniły się w rwące rzeki. Woda zalewała nie tylko drogi, ale również piwnice i partery domów. Wiele pól z uprawami również stanęło w wodzie.

Nagła powódź w Bułgarii w miejscowości Berkovitsa, 12 czerwca 2023

Ryzyko ulew i burz utrzyma się w częściowo południowej Europie i zacznie miejscami sięgać w najbliższych dniach również lokalnie Polski, przy czym największe prawdopodobieństwo powodzi błyskawicznej nadal będzie możliwe szczególnie od zachodniej połowy Rumunii i Bułgarii po lokalnie Grecję.

Prognozowane ulewy w środkowej i południowej Europie między rejonem Polski przez Bałkany po Turcję do 20 czerwca 2023

Powodzie błyskawiczne i ulewy w Bułgarii, zalane wodą kilka miast, czerwiec 2023

Nadal w prognozach waha się zasięg ulew między wschodnimi regionami naszego kraju i zachodnimi Ukrainy i Białorusi. Musimy bardzo skrupulatnie monitorować te prognozy w kolejnych wydaniach modeli numerycznych.

Skutki powodzi błyskawicznej w Bułgarii między rejonem Berkovitsy i Montany, czerwiec 2023

Obszar ryzyka rozproszonych burz miejscami z ulewami i gradem wystąpi najbliższej doby na 15 czerwca w Europie szczególnie w regionach, od południowej połowy Polski przez Bałkany po Włochy, Turcję, Gruzję i północną Algierię i Tunezję.

Prognoza burz dla Europy 15-16 czerwca 2023 do godziny 08:00

Prognoza burz dla Europy 15-16 czerwca 2023

Następnej doby z 15-16 czerwca wzrośnie ryzyko burz w północnej połowie Polski, a na północy i północnym wschodzie pojawi się również podwyższone ryzyko nie tylko ulew, ale również opadów gradu. Prawdopodobieństwo burz nadal będzie się rozciągać po południową Europę, w tym Włochy, gdzie na północy kraju wzrośnie ryzyko opadów gradu.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!