Gwałtowna burza na południu. Oberwanie chmury przynosi nagłą powódź. Ulewa zablokowała i uszkodziła drogi
Gwałtowne burze z ulewami i gradobiciami w wielu krajach Europy szczególnie na południe od Polski nadal nie odpuszczają. Do grona krajów z lokalnymi powodziami błyskawicznymi dołączyła ostatniej doby Słowenia. W wielu miejscowościach, w tym w rejonie Izlake, Krace, Polsina, Trojane i Radomlje dosłowne oberwanie chmury spowodowało wystąpienie powodzi. W krótkim czasie spadło 30-90 mm wody na m2 ziemi. Woda zalała i uszkodziła drogi, pola uprawne, parkingi oraz podtopiła lub zalała piwnice i partery domów.
Oberwanie chmury i gwałtowna powódź błyskawiczna w Słowenii, 7 czerwca 2023. Foto: FB Martin Gantar
Podobnie jak w przypadku innych powodzi błyskawicznych z ostatnich dni, ulewy były wynikiem kumulacji opadów niesionych przez wolno przemieszczające się komórki burzowe. Miejscami gwałtowne burze były niemal stacjonarne. W krótkim czasie lokalnie potrafiło spaść nawet 60-90 litrów wody na m2 ziemi. Takiej ilości wody żaden system kanalizacji nie jest w stanie zebrać i bezpiecznie odprowadzić dlatego doszło do licznych zalań i podtopień, a nawet powodzi, zwłaszcza między Blagovicą i Trojanem w Słowenii, gdzie wiele dróg zostało zalanych, uszkodzonych i zamkniętych.
Burze zanotowane między Słowenią i Polską w ciągu ostatniej doby do godziny 13:50, 8 czerwca 2023
Bardzo trudna sytuacja panowała szczególnie między Domzalami, Vranskim i Trbovlje. W wyniku burzy z gwałtowną ulewą wiele strumieni szybko się podniosło i wylało z koryt. Woda zalała kilkadziesiąt domów mieszkalnych oraz szkołę w miejscowości Izlaky w gminie Zagorje ob Savi. Doszło również do trzech osunięć ziemi.
Powódź błyskawiczna w Słowenii zniszczyła i zalała drogi
Powódź nawiedziła także gminę Lukovica, gdzie woda zalała niektóre domy mieszkalne i piwnice oraz spowodowała zapadnięcie się drogi regionalnej Lukovica - Trojane i drogi lokalnej Sentozbolt - Brslenovica. W miejscowości Krace w gminie Zagorje rwący potok porwał kobietę, którą znaleziono martwą w czwartek 08.06.
Skutki powodzi błyskawicznej w Słowenii, 7 czerwca 2023
Niektóre lokalne stacje meteorologiczne w Słowenii notowały maksymalnie 90 litrów wody na m2 ziemi w ciągu zaledwie 2 godzin. To suma opadów, która w tej części kraju zwykle spada w ciągu całego miesiąca. Nic więc dziwnego, że doszło do powodzi błyskawicznej niszczącej domy, drogi, a także pola uprawne.
Prognozowane ulewy i burze w Europie w rejonie południowej Polski i regionach ościennych. Wstępnie przewidywane sumy opadów do 17 czerwca 2023
Ryzyko burz w Europie nadal będzie obejmować w najbliższych dniach wiele krajów. W ciągu najbliższej doby na 9 czerwca najbardziej prawdopodobne silne burze z gradobiciami i ulewami są na obszarze, od środkowych i południowych Niemiec przez Austrię, Słowenię po środkowe i zachodnie Bałkany.
Skutki powodzi błyskawicznej w Słowenii, czerwiec 2023
Następnej doby na 10 czerwca burze będą miejscami możliwe na znacznym obszarze Europy w tym w Polsce poza regionami północnymi kontynentu. W zakładce gdzie jest burza sprawdzicie, gdzie w danej godzinie grzmi i pada w Polsce oraz w całej Europie.
Prognoza burz dla Europy 9-10 czerwca 2023 do godziny 08:00
Ponownie miejscami dojdzie do zalań i podtopień, a także powodzi błyskawicznych ze względu na bardzo wolne poruszanie się komórek burzowych. Możliwe będą również lokalne gradobicia.
DobraPogoda24.pl
Zazdroszczę tego pięknego deszczyku. U Nas susza a u nich powodzie. Pięknie to wszystko.
A w kraju wiecznych deszczy -uk- susza