| |
Zagrożenie!
Groźne burze wracają do Europy. Wydano ostrzeżenia meteorologiczne. Czy nawałnice dotrą do Polski?

Groźne burze wracają do Europy. Wydano ostrzeżenia meteorologiczne. Czy nawałnice dotrą do Polski?

W minionym tygodniu silne burze przeszły od Francji po Polskę. Nawałnice miały miejsce szczególnie w Niemczech, gdzie po upałach zanotowano tornada. Nowy tydzień również rozpoczniemy od incydentu z silnymi burzami w Niemczech, a także w Szwajcarii i Austrii. Wydano tutaj 2 stopień ostrzeżenia meteorologicznego przez opadami dużego gradu i silnym wiatrem, a w mniejszym stopniu przed ulewnym deszczem. Burze do Polski jeszcze nie dotrą, ale to się zmieni w tym tygodniu.

Nawałnice i burze w prognozach dla Europy

Silne burze i nawałnice wracają do Europy, gradobicia możliwe w Niemczech, 23 maja 2022

W najbliższych kilkudziesięciu godzinach silne burze z nawałnicami wystąpią miejscami w Niemczech, zwłaszcza w południowej połowie kraju, a także w Szwajcarii i częściowo w Austrii, gdzie obowiązuje 2 stopień ostrzeżenia meteorologicznego. W regionach ościennych wydano 1 stopień ostrzeżenia - wynika z prognozy stowarzyszenia Estofex.

Prognoza burzowa dla Europy, 23/24 maja 2022

Prognoza burzowa dla Europy, gdzie będą nawałnice 23-24 maja 2022

Silne burze wywołają strefy frontowe związane z niżem Finja zbliżającym się nad zachodnie dzielnice Niemiec. W środowisku ciepłego, wilgotnego i chwiejnego powietrza dojdzie do inicjacji konwekcji z licznymi komórkami burzowymi. Burze wielokomórkowe będą dobrze zorganizowane, ponadto możliwe będą superkomórki.

Prognozowany zasięg opadów i burz, do godziny 17:00, 23 maja 2022

Burze i nawałnice w Europie, 23/24 maja 2022, czy burze dotrą do Polski

Pierwsze burze nad wschodnią Francją już się rozwinęły i będą ono stopniowo przesuwać się na wschód w kierunku Niemiec. Główne uderzenie burz jest prognozowane z upływem popołudnia oraz wieczorem. W tym czasie warto szczególnie sprawdzać, gdzie jest burza na detektorach burzowych.

Niemiecka służba meteorologiczna wydała stosowne ostrzeżenie

Prognozy wskazują, że formowaniu burz, będzie sprzyjać energia MLCAPE na poziomie 1000-2000 J/kg, która w połączeniu ze ścinaniem wiatru do 20 m/s w warstwie 0-6 km, będzie umożliwiać powstanie superkomórek. Głównym zagrożeniem będzie wtedy opad dużego gradu i silny podmuch wiatru. Mniejsze ryzyko stanowi możliwość wystąpienia lokalnego tornada w Niemczech.

Prognozowany zasięg opadów i miejscami burz w Europie, do godziny 20:00, 23 maja 2022

Burze w Europie, prognoza opadów i nawałnic 23/24 maja 2022

Burze przesuwające się z zachodu na wschód i północny wschód na omawianym obszarze, będą stopniowo zanikać z upływem najbliższej nocy. Strefy tych opadów, ale już bardzo rozproszonych wkroczą miejscami do zachodniej Polski w drugiej połowie nocy 23/24.05. Burze jednak wcześniej wygasną.

Prognozowana energia dostępna drogą konwekcji niezbędna do powstania burz, godzina 17:00, 23 maja 2022

Prognoza burz w Europie, 23/24 maja 2022, gdzie zagrzmi

W kolejnych dniach, szczególnie 24 i 25 maja burze miejscami wystąpią również w Polsce. Będziemy o tym informować w naszych dokładnych codziennych prognozach, a także na specjalnie opracowanej mapie burzowej wydawanej w sezonie burzowym raz na dobę.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!