| |
Zagrożenie!
Groźna wichura w prognozach. Możliwe powstanie orkanu. Silny wiatr uderzy w Polskę

Groźna wichura w prognozach. Możliwe powstanie orkanu. Silny wiatr uderzy w Polskę

Nadal bardzo konsekwentnie śledzimy prognozy groźnej wichury, jaka ma się pojawić w Europie w przyszłym tygodniu. Najnowsze prognozy wiatru w dalszym ciągu wskazują na silną wichurę w Polsce. Mimo, że do omawianej wichury pozostaje około tydzień, to ze względu na dość stabilną i przewidywalną sytuację baryczną nad Atlantykiem i Europą, ryzyko tej wichury określamy na znaczne. Wiele wskazuje na to, że potężny wiatr uderzy w co najmniej kilka krajów. Miejscami wiatr będzie na tyle silny, że niemiecka służba meteorologiczna może nadać mu tytuł orkanu. Zobaczmy, najnowsze prognozy wichury spodziewanej około 17-18 lutego 2022 (+/-1 dzień).

Potężna wichura w prognozach. Możliwe przejście orkanu w Europie, 17 lutego 2022. Model ECMWF

Potężna wichura w prognozach, możliwy orkan w Europie, prognoza wiatru 17-18 lutego 2022

Na powyższej mapie z prognozą porywów wiatru widzimy, że wichura będzie związana z głębokim niżem, jaki znad Atlantyku przejdzie przez Skandynawię i Bałtyk w kierunku Rosji. W jego zasięgu znajdzie się wiele europejskich krajów. Od jego ostatecznej trajektorii, będzie zależeć prędkość maksymalnych porywów wiatru na omawianym obszarze. Aktualne prognozy wskazują na ryzyko wichury i orkanu, zwłaszcza w rejonie Wysp Brytyjskich, Krajów Beneluksu, Niemiec, Danii, Czech, Polski i Krajów Nadbałtyckich. 

Wstępnie prognozowane położenie głębokiego niżu i orkanu zbliżającego się znad Atlantyku do Europy, noc 16/17 lutego 2022

Wichura i orkan w prognozach, mapa wiatru i ciśnienia 17-18 lutego 2022

Najnowsze prognozy wycofały się z powstania niżu wtórnego, aczkolwiek nadal nie jest to wykluczone. W tej chwili jest wskazywany jeden głęboki niż, jaki przechodząc przez Skandynawię i Bałtyk nad Rosję wywoła duży gradient ciśnienia między jego centrum, a wyżem znad południowo zachodniej Europy z rejonu Hiszpanii. Przed głównym niżem pojawi się kilka mniejszych ośrodków niżowych.

Prognozowana wichura w Polsce, 17 lutego 2022. Model ECMWF

Prognoza wichury w Polsce, mapa wiatru 17-18 lutego 2022, czy będzie orkan

Prognozy porywów wiatru i pora ich wystąpienia między około 17-18 lutego 2022 w Polsce nadal będą ulegać korektom. Wyliczenia numeryczne podtrzymują jednak, że wiatr miejscami na nizinach przekroczy 100 km/h, a to oznacza, że wichura może powodować zniszczenia. Prognozy wskazują nawet 110-120 km/h, ale obecnie jest zbyt wcześnie aby to potwierdzić. Przejściu ośrodka niżowego, będą towarzyszyć opady i możliwe burze. W ich rejonie mogą powstać liniowe układy szkwałowe.

Wichura prognozowana w Polsce, 18 lutego 2022. Model ECMWF

Prognoza wiatru w Polsce, wichura i orkan 17-18 lutego 2022

Konsekwentnie prognozowana wichura w Polsce i Europie od wielu dni przez europejski model ECMWF jest również wskazywana przez amerykański model GFS, choć zareagował i zaczął powtarzać prognozy z opóźnieniem, co jest charakterystyczne dla obu modeli. Najważniejszy jest jednak fakt potwierdzania prognoz, a to znaczy, że ryzyko wichury jest realne i mimo dzielącego nas tygodnia prognoza nie jest na wyrost.

Wstępnie prognozowana wichura w Polsce, noc 18/19 lutego 2022. Model GFS

Prognoza wichury, mapa wiatru 18 lutego 2022, gdzie wiatr będzie najsilniejszy

Wichura ma być wynikiem powstania bardzo głębokiego niżu nad Atlantykiem. Cyklon będzie się rozwijał w osi ekstremalnie silnego prądu strumieniowego kierującego orkan nad Europę. W kolejnych dniach musimy bardzo uważnie śledzić prognozowaną trajektorię niżu, a także możliwe dodatkowe czynniki, jakie mogą zajść w sytuacji barycznej. Jeśli prognozy się utrzymają, to możemy mieć powtórkę z wichurą porównywalną do Nadii.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Edward

Nie lubię wiatru

11 luty 2022 - 14:44
Odpowiedz
Janusz

Witam, teraz sie nasuwa pytanie co zrobić?. Jeśli zmieni sie trajektorie tego Orkanu i nie uderzy w państwa europejskie to nikt tego nie zauważy i wszyscy sie będą cieszyć , że je ominął, a z drugiej strony jeśli go zostawimy tak jak to przewidujecie to zniszczenia mogą być katastrofalne. Ja już pisałem w styczniu tego roku , że szykuje nam sie rok katastrof i kataklizmów, ale kogo to obchodzi Teraz macie pierwszy przykład co przyroda może zrobić, a to dopiero początek bo jak sie 4 lata obserwuje co sie dzieje w Arktyce to drogą dedukcji można to przewidzieć i wszystko sie sprawdza. Pisałem w tamtym roku , że Europa i Ameryka mają ochronę do 15 czerwca i sami musicie przyznać , że nie było żadnych poważniejszych kataklizmów do tego czasu, a 25 czerwca przeszło Tornado w Czechach i 25 lipca była powódź w Niemczech - straty po powodzi 30 miliardów euro. Czekam na odpowiedz. Pozdrawiam Janusz.

11 luty 2022 - 19:56
Odpowiedz