| |
Zagrożenie!
Greta Thunberg. Historia młodej szwedzkiej aktywistki walczącej o klimat

Greta Thunberg. Historia młodej szwedzkiej aktywistki walczącej o klimat

Greta Thunberg - o tej szwedzkiej młodej aktywistce klimatycznej stało się głośno po 20 września 2019 roku, gdy w niezwykle emocjonujący sposób przemawiała w Nowym Jorku na szczycie klimatycznym ONZ. Jej wypowiedź była cytowana przez wszystkie znane agencje i serwisy informacyjne.

Wzrost popularności frazy Greta Thunberg w wyszukiwarce Google

Greta Thunberg historia wzrost popularności

Historia aktywności Grety Thunberg rozpoczęła się znacznie wcześniej. Pod koniec sierpnia 2018 roku po raz pierwszy przed szwedzkim parlamentem protestowała i zwracała uwagę opinii publicznej na kryzys klimatyczny. Trzymała wówczas prosty transparent z napisem „School Strike for Climate”. W ciągu roku strajk 15 letniej (obecnie 16 letniej) Grety z pomocą mediów społecznościowych zainspirował miliony młodych ludzi na całym świecie do wyjścia na ulice z żądaniami działań w sprawie zmian klimatu.

Greta Thunberg, zdjęcie profilowe z FB

Greta Thunberg historia szwedzkiej aktywistki klimatycznej

Gdzie dorastała Greta Thunberg?

Greta Thunberg urodziła się 3 stycznia 2003 roku. Dorastała w Sztokholmie ze swoją matką Maleną Ernman, śpiewaczką operową i byłą uczestniczką Konkursu Piosenki Eurowizji oraz jej ojcem - aktorem - Svante Thunbergiem. Ojciec jest potomkiem Svante Arrheniusa, naukowca, który opracował model efektu cieplarnianego. W 1903 roku otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii.

Greta w wywiadach powiedziała, że jej rodzice byli daleko od „działań klimatycznych”, zanim uświadomiła im ten problem. Przekonała rodziców, aby zostali weganami, a w 2016 roku przekonała matkę, aby przestała latać, mimo, że często podróżuje za granicę do pracy. Matka napisała wspólnie z córką książkę “Our House is on fire: Scenes of a Family and a Planet in Crisis”. Zostanie wydana w przyszłym roku. Greta cierpi na zespół Aspergera. To zaburzenie rozwojowe uznaje za dar  - „super moc” do działania.

Jak zaangażowała się w protesty?

Greta Thunberg po raz pierwszy dowiedziała się o zmianach klimatu, kiedy miała 8 lat i nie mogła zrozumieć, dlaczego ludzie nie podejmowali działań. W maju 2018 roku Thunberg wygrała w lokalnej gazecie konkurs na esej z zakresu zmian klimatu. Trzy miesiące później postanowiła zacząć protestować przed budynkiem szwedzkiego parlamentu, przysięgając, że będzie kontynuowała, dopóki rząd nie osiągnie celu emisji dwutlenku węgla ustalonego przez światowych przywódców w Paryżu w 2015 roku. Rodzice Grety nie byli na początku zachwyceni jej protestem. Wówczas zaznaczyli, że będzie musiała to zrobić bez ich pomocy.

Protest Grety Thunberg przerodził się w protest globalny

Gdy protest Grety Thunberg przed budynkiem szwedzkiego parlamentu został zauważony i nagłośniony przez media, protest nastolatki stał się bardzo popularny w mediach społecznościowych. Wraz ze wzrostem poparcia dla jej inicjatywy, zaczęły się inne strajki na całym świecie, a podobne akcje rozprzestrzeniały się z hashtagiem #FridaysForFuture. Do grudnia 2018 roku dołączyło do niej ponad 20 tys osób z całego świata, w takich krajach jak: Australia, Wielka Brytania, Polska, Belgia, USA i Japonia.

Thunberg na niektóre europejskie strajki podróżowała pociągiem, aby ograniczyć swój wpływ na środowisko. W kwietniu br. pojawiła się na protestach Rebelii w Wielkiej Brytanii. We wrześniu br. udała się do Nowego Jorku, aby zabrać głos na konferencji klimatycznej ONZ. Na miejsce dotarła łodzią z zerową emisją. Podróż trwała dwa tygodnie. Na szczycie klimatycznym ONZ zwróciła się emocjonalnie do polityków używając sformułowań - „Jak śmiesz” - „Nie powinnam tu być. Powinnam wrócić do szkoły po drugiej stronie oceanu” - „Ukradłeś moje marzenia i moje dzieciństwo pustymi słowami" - "Będziemy Cię obserwować”. Po tym wystąpieniu, do młodzieżowego strajku klimatycznego przyłączyły się miliony osób na całym świecie.

Jest krytykowana

Jej przesłanie nie zostało dobrze przyjęte przez wszystkich, zwłaszcza przez głosy konserwatywne. Mimo to, reagowała wyzywająco i często z humorem. Po swoim wystąpieniu w ONZ, prezydent USA Donald Trump wyśmiewał ją mówiąc, że „wydaje się być bardzo szczęśliwą młodą dziewczyną, która czeka na świetlaną i cudowną przyszłość”. W odpowiedzi Greta Thunberg zmieniła swoją biografię na Twitterze, aby uwzględnić słowa Trumpa. Zrobiła to samo kilka tygodni później, kiedy prezydent Rosji Władimir Putin określił ją „życzliwym, ale słabo poinformowanym nastolatkiem”.

Co dalej z Gretą?

Greta Thunberg wzięła rok wolnego od szkoły, aby móc pojawić się na konferencji w Nowym Jorku i najważniejszym dorocznym szczycie klimatycznym na świecie, który odbędzie się w grudniu w Madrycie - stolicy Hiszpanii. Początkowo szczyt miał się odbyć w Chile, gdzie zamierzała tam dotrzeć drogą lądową, ale nastolatka zmieniła swoje plany po rezygnacji Chile z powodu dużych protestów politycznych. Nowym gospodarzem została ogłoszona Hiszpania. W ten sposób Thunberg ponownie płynie przez Atlantyk.

Liczne strajki

W ostatnich dniach listopada miały miejsce kolejne liczne młodzieżowe strajki klimatyczne w wielu regionach świata. Również w Polsce nie zabrakło strajkującej młodzieży. W Warszawie na transparentach zaproponowano skwer im. Grety Thunberg przed Ministerstwem Klimatu oraz ulice „Topniejących Lodowców”, „Suszy”, „Redukcji CO2”. Akcję poparł m.in. Robert Biedroń znany z kontrowersyjnych wypowiedzi.

DobraPogoda24, Google Trends, BBC, FB/Twitter Greta Thunberg


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!