| |
Zagrożenie!
Gradobicie zatrzymało ruch na autostradzie. Żywioł zaskoczył kierowców. Ogromne kule lodowe zasypały drogi i posesje

Gradobicie zatrzymało ruch na autostradzie. Żywioł zaskoczył kierowców. Ogromne kule lodowe zasypały drogi i posesje

Wyjątkowo aktywny sezon burzowy na południu Europy nadal trwa i nie zamierza ustąpić. Minionej doby ponownie wystąpiły bardzo silne burze gradowe we Włoszech i na Bałkanach. Miejscami spadł duży grad, który wybijał szyby w samochodach, niszczył elewację budynków, a nawet wstrzymał ruch na autostradzie w rejonie południowej Modeny. Nagle zrobiło się biało, jak w środku zimy i to mimo panowania upalnego lata. Silne superkomórki uderzą ponownie. Najnowsze prognozy są bardzo niepokojące dla wielu regionów.

Ogromne kule gradowe spadły we Włoszech. Gradobicie zasypało drogi i posesje, lipiec 2023. Foto: FB Meteo News

Gradobicie we Włoszech wstrzymało ruch na autostradzie, lipiec 2023, burze gradowe zaskoczyły kierowców w rejonie Modeny

Bardzo silne burze, w tym miejscami z superkomórkami minionej doby zanotowano miejscami między północnymi Włochami po częściowo Bałkany, zwłaszcza w rejonie Modeny, Taipana i Venzone. Na tym obszarze wypiętrzone chmury kłębiaste przynosiły intensywne opady deszczu i gradu, a także silne porywy wiatru powodujące spore szkody. Ponownie duże straty były wywołane szczególnie przez grad.

Burze z nawałnicami i gradobiciami zanotowane minionej doby w Europie do godziny 12:20, 23 lipca 2023

Nawałnice i burze gradowe we Włoszech, zasypana autostrada, lipiec 2023. Gradobicia i superkomórki uderzą ponownie

Do nietypowego zdarzenia doszło na autostradzie we Włoszech w rejonie miasta Modena, gdy potężne gradobicie zupełnie wstrzymało ruch. W zaledwie kilka minut w trakcie popołudnia zrobiło się biało. Kierowcy zostali zupełnie zaskoczeni przez żywioł. Na środku autostrady nie ma gdzie się schronić przed fatalną pogodą. Jedynie co mogli zrobić to zatrzymać pojazd i próbować przetrwać nawałnice.

Skutki potężnego gradobicia na autostradzie we Włoszech w rejonie Modeny, 22 lipca 2023

Najbliższej doby na 24 lipca również miejscami w Europie wystąpią silne burze, ale ich intensywność powinna być nieco mniejsza. Dość silne zjawiska są prognozowane miejscami szczególnie na południu i południowym wschodzie Francji i ponownie w rejonie Włoch i Bałkanów. W Polsce ryzyko burz jest niewielkie i ograniczy się najbliższej doby do lokalnej burzy, głównie na południu między Śląskiem i Małopolską.

Prognoza burz dla Europy do godziny 08:00, 24 lipca 2023

Prognoza burz dla Europy na 24 lipca 2023

Dosłownie szokuje jedno z nagrań na którym widać olbrzymie kule lodowe spadające jedna po drugiej na jedną z posesji. Natężenie opadów jest niewiarygodne i trudno uwierzyć, że w ostatnich dniach w Europie ma to miejsce niemal codziennie między rejonem Włoch, Krajów Alpejskich i częściowo Bałkanów.

Skutki potężnego gradobicia we Włoszech, lipiec 2023

Bardzo niepokojąco wyglądają prognozy burz dla Europy na następną dobę między 24-25 lipca. Wygląda na to, że w wielu regionach zostanie wydany wysoki 2, a miejscami nawet najwyższy 3 stopień alertu przed nawałnicami z gradem, ulewami i wichurami. Szczególnie niebezpiecznie ma być na obszarze między Francją przez Kraje Alpejskie, południowe Niemcy i północne Włochy po zachodnie i środkowe Bałkany, Węgry, Słowację. Również w Polsce pojawią się burze, zwłaszcza w dzielnicach południowo wschodnich. Stosowną prognozę konwekcyjną dla naszego kraju na każdą dobę znajdziecie w zakładce prognoza burz.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!