| |
Zagrożenie!
Gradobicia sieją spustoszenia. Burze gradowe zablokowały drogi i podziurawiły dachy. Pokrywa lodowa przekroczyła 10 cm

Gradobicia sieją spustoszenia. Burze gradowe zablokowały drogi i podziurawiły dachy. Pokrywa lodowa przekroczyła 10 cm

Silne burze gradowe nadal sieją poważne zniszczenia w uprawach. Gradobicia blokują drogi i dziurawią dachy. Grad tym razem spadł w Grecji, Belgii, Francji i Azerbejdżanie. Pokrywa lodowa miejscami przekroczyła 10 cm. Tyle gradu potrafiło spaść w zaledwie 30 minut. Opadów gradu w tym sezonie wiosennym w Europie jest wyjątkowo dużo. Straty będą coraz większe. Rolnicy i plantatorzy załamują ręce i liczą na odszkodowania.

Potężne gradobicie w Grecji w rejonie Pteleos i Agios Theodoros, 3 maja 2023. Foto: FB za Almyros

Gradobicia blokują drogi i niszczą uprawy, duże opady gradu w Grecji, Belgii i Azerbejdżanie, maj 2023

Mieszkańcy tych rejonów Grecji byli zszokowani. W mediach społecznościowych relacjonują, że w maju drogi zrobiły się nagle białe i przypominały zimę. Po opadach gradu i ulewach wiele strumyków wylało i zniszczyło drogi do Achilleio i Pteleos. Na szczęście tuż przed potężną ulewą i burzą gradową czyszczono rowy i strumienie, dzięki temu ich przepustowość była większa. Gdyby nie ten fakt, to straty w infrastrukturze byłyby o wiele większe. Niestety, nie obyło się bez strat w uprawach szczególnie oliwek, gdyż grad spadł właśnie w czasie ich kwitnienia. Greccy rolnicy są zrozpaczeni, bo ten kataklizm wystąpił przy ciągle rosnących kosztach upraw. 

Potężne burze, miejscami gradowe w rejonie Grecji zanotowane między 3-5 maja 2023 do godziny 11:00

Silne burze gradowe w Grecji, gradobicie blokuje drogi, niszczy uprawy i dziurawi dachy, maj 2023

Kolejne burze gradowe w ostatnich dniach nawiedziły również Francję i Belgię. Średnica gradu nie była duża, bo gradziny osiągały około 2 cm, ale natężenie opadów było ogromne. Również w tym przypadku grad spowodował straty w uprawach. W kilka minut potrafiło spaść nawet 2 cm gradu, miejscami więcej.

Gradobicia we Francji w rejonie Tangry i Pernes, 4 maja 2023

Gradobicie przyniosła superkomórka burzowa także w Belgii w rejonie miejscowości Knesselare i to późno, bo już praktycznie nocą około godziny 23:30. 

Nocne gradobicie w Belgii, 4 maja 2023

Wyjątkowo silne burze gradowe wcześniej, bo pod koniec kwietnia uderzyły także w Azerbejdżanie w regionie Martakert. Średnica gradzin w tym przypadku osiągała miejscami nawet 5 cm. Trudna sytuacja panowała szczególnie na drodze łączącej Artsakh z Armenią. Gruba warstwa lodu po prostu zablokowała ten odcinek drogi. Grad niszczył uprawy i dziurawił dachy. Gradziny potrafiły przebić dachówki i zrobić dosłowne sito z takiego pokrycia dachu.

Skutki potężnego gradobicia w Azerbejdżanie, 30 kwietnia 2023

Bilans gradobić na obszarze Europy w tym roku wciąż rośnie i już jest wyjątkowo wysoki. Od początku 2023 roku w bazie ESWD uwzględniającej także całą Turcję i Kaukaz Południowy, do 4 maja widnieje aż 530 raportów z opadami gradu o średnicy co najmniej 2 cm. Najwięcej tego typu zjawisk wystąpiło, od Francji przez Włochy, Grecję po Turcję. W zeszłym roku w tym samym okresie takich raportów było 287, a więc o blisko połowę mniej.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!