| |
Zagrożenie!
Gradobicia na południowym wschodzie. Burze w kilku województwach. W rejonie Polski padło 10 tysięcy wyładowań

Gradobicia na południowym wschodzie. Burze w kilku województwach. W rejonie Polski padło 10 tysięcy wyładowań

Nad południową wschodnią Polską pojawiły się prognozowane burze, które miejscami przyniosły gradobicia, a także krótkotrwałe ulewne opady deszczu. Pierwsze komórki burzowe rozwinęły się na wschód i południe od naszych granic, a później wraz z nasunięciem strefy chwiejnego powietrza za frontem chłodnym wystąpiły dogodne warunki do ich rozwoju i przemieszczenia szczególnie nad Podkarpaciem, Ziemią Świętokrzyską, południową Lubelszczyzną po południowe krańce Mazowsza. Lokalnie grzmi również na Ziemi Łódzkiej i Górnym Śląsku.

Gradobicie w rejonie Starej Słupi w województwie świętokrzyskim, 15 kwietnia 2023. Foto: Mateusz Pióro

Gradobicia i ulewy na południu Polski, grzmi i pada w kilku województwach, kwiecień 2023

Opady gradu są lokalnie intensywne, ale na szczęście na ogół nie powodują strat, bo są to opady niewielkich gradzin przeważnie do lub poniżej 1cm średnicy. Opadom gradu towarzyszą także miejscami intensywne opady deszczu. Do tej pory w rejonie Polski padło blisko 10 tysięcy wyładowań, większość między-chmurowych, bo około 90%.

Burze zanotowane w rejonie Polski do godziny 17:15, 15 kwietnia 2023

Burze z gradem i ulewami w Polsce, gdzie są gradobicia, raport 15-16 kwietnia 2023

Wcześniej znacznie intensywniejsze burze w lepszych warunkach termodynamicznych wystąpiły miejscami we wschodniej połowie Słowacji oraz na zachodzie Ukrainy. Również w tym przypadku komórki burzowe generowały opady niewielkiego i intensywnego gradu.

Gradobicie na Podkarpaciu w rejonie miejscowości Grodzisko Górne - Podlesie, 15 kwietnia 2023

Rejonów z opadami gradu w Polsce jest znacznie więcej. Grad notowano również w miejscowości Kunów i Pawłów. Niezbyt rozległe, miejscami pojedyncze lub niewielkie burze wielokomórkowe ostatecznie zanikną wieczorem, a do tego czasu mogą jeszcze wystąpić w województwie łódzkim, śląskim i małopolskim.

Gradobicie w miejscowości Wojtkowa na Podkarpaciu, 15 kwietnia 2023

W niedzielę 16.04 w Polsce również wystąpią lokalne burze. Ich prognozę przedstawimy w kolejnym wpisie, a wcześniej sprawdzajcie na bieżącą aktualną mapę burzową z prawdopodobieństwem i siłą zjawisk konwekcyjnych, którą aktualizujemy codziennie w sezonie wiosenno-letnim.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!