| |
Zagrożenie!
Grad zasypał drzwi domu. Sięgnęli po łopaty do odśnieżania w środku lata. Zaspy lodowe zaskoczyły ludzi

Grad zasypał drzwi domu. Sięgnęli po łopaty do odśnieżania w środku lata. Zaspy lodowe zaskoczyły ludzi

To co się dzieje od kilku tygodni w Europie na południe od Polski, zwłaszcza między Włochami i Słowenią zadziwia nie tylko mieszkańców, ale również ekspertów zajmujących się pogodą i klimatem. Potężne burze niosące ulewy, wichury, ale także wyjątkowe gradobicia znowu dają o sobie znać. Miejscami spada tak dużo gradu, że tworzą się zaspy lodowe i nie można wyjść z domu. Ludzie sięgają po łopaty do odśnieżania w środku lata. Lokalnie pada gigantyczny grad o średnicy nawet 19 cm. To nowy rekord największej gradziny w Europie.

Grad zasypał drzwi wejściowe do domu w Słowenii w miejscowości Rence, lipiec 2023. Foto: FB Meteo Balkans

Grad zasypuje drzwi i tworzy zaspy lodowe w Słowenii w lipcu 2023, ludzie sięgają po łopaty do odśnieżania w środku lata

W rejonie między Francją, północnymi Włochami, Słowenią po częściowo Bałkany od wielu dni utrzymują się dogodne warunki do powstania bardzo silnych burz superkomórkowych, które generują wszelkie gwałtowne zjawiska pogodowe, od ulewy powodującej lokalne powodzie przez wichury zrywające dachy i łamiące drzewa po gradobicia niszczące mienie i uprawy. Natężenie opadów przekracza wszelkie normalne wartości klimatyczne. Gradobicia niekiedy tworzą zaspy lodowe zasypujące drogi, pola i posesje.

Silne burze zanotowane w Europie w ciągu ostatniej doby do godziny 12:00, 25 lipca 2023

Grad zasypuje drzwi do domu, gradobicia tworzą zaspy lodowe w Europie, lipiec 2023, padł rekord wielkości gradu

Wyjątkowo często w ostatnich dniach uwagę zwracają opady gradu, których niemal każdego dnia nie brakuje w wielu regionach Europy. To niezwykłe, że w środku lata trzeba sobie czasami przypomnieć sobie o łopacie do odśnieżania i jej użyć, aby dostać się do domu lub z niego wyjść. Średnica gradzin miejscami osiąga nawet 10-15 cm.

Ogromne gradobicia w Europie. Zanotowany grad we Włoszech w Rovellasca w Lombardii, 24 lipca 2023

Najnowsze raporty wskazują na pobicie rekordu największego gradu notowanego w Europie. Jest kilka przypadków z gradem o średnicy 15-16 cm i jeden o wielkości aż 19 cm. To absolutnie największy grad, jaki kiedykolwiek zanotowano na naszym kontynencie.

Padł rekord wielkości gradu w Europie. Gigantyczna gradzina spadła we Włoszech w prowincji Pordenone, 24 lipca 2023

Niestety, w prognozach są kolejne nawałnice z silnymi burzami, w tym z gradobiciami. Najbliższej doby groźnie będzie szczególnie między północnymi Włochami przez Słowenię, częściowo Chorwację i Serbię po Węgry, Rumunię i częściowo Ukrainę. Burze, zwłaszcza z ulewami wystąpią także w południowo wschodniej Polsce.

Prognoza burz dla Europy do godziny 08:00, 26 lipca 2023

Prognoza burz dla Europy 26 lipca 2023, padł rekord największego gradu

Kolejnej doby na 27 lipca gwałtowne burze przesuną się bardziej na wschód Europy i będą możliwe, zwłaszcza między centralnymi i północnymi Bałkanami po południową i środkową Ukrainę.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Wiktor Gołębowski

U Nas kiedy taki grad bo łowcy czekają ?

25 lipiec 2023 - 18:32
Odpowiedz