| |
Zagrożenie!
Grad zasypał drogi na południu. Silne burze i gradobicia w wielu miejsowościach. Powodzie błyskawiczne coraz częstsze

Grad zasypał drogi na południu. Silne burze i gradobicia w wielu miejsowościach. Powodzie błyskawiczne coraz częstsze

Mimo, że warunki pogodowe w Polsce są obecnie stabilne i cieszymy się podmuchem słonecznej wiosny, to w wielu regionach zachodniej i południowej Europy już tak nie jest. Nadal przechodzą silne burze z gradem i ulewami. Gradobicia zasypują drogi i niszczą uprawy, a deszcz oraz grad po stopnieniu powoduje wystąpienie wielu powodzi błyskawicznych. Trudna sytuacja powtarza się szczególnie we Włoszech, gdzie dochodzi do częstych gradobić i powodzi.

Silne gradobicie we Włoszech w Grugliasco, 10 maja 2023. Foto: FB Citta di Grugliasco

Grad zasypał drogi we Włoszech, częste gradobicia, silne burze i ulewy w Europie, maj 2023

Ostrzegaliśmy przed kolejnym ryzykiem silnych burz z gradem i ulewami w tej części Europy i niestety warunki pogodowe potwierdzają się w kolejnych raportach. Minionej doby gradobicia wystąpiły szczególnie we Wloszech w rejonie miejscowości Collegno, Faule, Grugliasco i Rivoli. Na szczęście średnica gradzin nie była duża, bo grad na ogół miał do 2-3 cm i nie powodował większych strat. Natężenie opadów było jednak bardzo duże i w krótkim czasie lokalnie potrafiło spaść nawet do 5-10 cm gradu. Miejscami grad dosłownie zablokował drogi.

Obszar niskiego ciśnienia na południu Europy. Prognozowane ulewy i sumy opadów do 15 maja 2023

Silne burze i gradobicia we Włoszech, mapa opadów do 15 maja 2023

Na tym jednak nie koniec, bo warunki do ulew, gradobić i silnych burz będą nadal występować w wielu regionach Europy. Ponownie mocniej popada szczególnie na zachodzie Bałkanów w Chorwacji, gdzie może dojść do kolejnych powodzi błyskawicznych. Jest to spowodowane przez układ wyżowy, który blokuje obszar niżowy nad zachodnią i południową częścią Europy. To się jednak za kilka dni zmieni, bo wyż osłabnie, a przez to zasieg opadów i burz zacznie się zwiększać i sięgnie także Polski.

Skutki gradobicia we Włoszech, 10 maja 2023

Co ciekawe, grad nie dość, że powoduje zniszczenia upraw, karoserii samochodów i poszyć dachowych, to także przyczynia się do wystąpienia zalań i podtopień, a nawet powodzi błyskawicznych. Po opadach zaczyna szybko topnieć i powoduje kumulację wody na powierzchni.

Powódź błyskawiczna we Włoszech w rejonie Gruglascio. Skutki ulewy i gradobicia, 10 maja 2023

Ulewy powodujące zalania i powodzie błyskawiczne zanotowano w ostatnich dniach również w Anglii, Belgii i Austrii, a wcześniej w Chorwacji. W minioną środę 10.05 wystarczyła suma opadów blisko 32 mm wody na m2 ziemi, aby zabetonowane uliczki i chodniki zostały zalane w belgijskim Lauwe. Woda wdarła się także do sali gimnastycznej. Z powodu ulewy zeszła lawina błotna w Austrii, która zablokowała drogę  L237 między Oetzerau i Ochsengarten. Wcześniej silne burze z ulewami w miniony wtorek 09.05 wystąpiły w Anglii. W North Cadbury w Somerset ewakuowano domy, gdy blisko 20 nieruchomości zostało zalanych wodą.

Skutki powodzi w Anglii, maj 2023

Kolejne silne burze, ulewy i gradobicia w Europie nadal będą możliwe w najbliższych dniach. Między 11-12 maja silne zjawiska wystąpią miejscami szczególnie w rejonie Wielkiej Brytanii, Irlandii, Francji Belgii po Włochy, Chorwację i Turcję. Z kolei między 12-13 maja silne zjawiska miejscami wystąpią od Hiszpanii i Francji po Włochy i zachodnie Bałkany, a także miejscami w Turcji.

Prognoza burz w Europie 12 maja 2023

Prognoza burz w Europie, 12 maja 2023

Uwagę zwraca niż, jaki zacznie się przesuwać również w rejon Polski za kilka dni. Jego centrum przejdzie przez Włochy i Chorwację następnie między 14-15 maja jest prognozowany z opadami także w naszym kraju. To będzie definitywna zmiana pogody i okres panowania stabilnego wyżu w naszym regionie.

Prognoza zasięgu opadów i położenia niżu w rejonie Włoch o godzinie 08:00, 14 maja 2023. Niż ten następnej doby dotrze do Polski

Ulewy, gradobicia i silne burze w Europie, powódź w Anglii, gradobicie we Włoszech, maj 2023

O wszystkich ważnych zjawiskach pogodowych będziemy infofmować na bieżąco. Nic co ważne nie umknie waszej uwadze.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!