| |
Zagrożenie!
Grad zablokował miasto na południu. Na drogi wyjechały pługi. Superkomórka spowodowała powódź

Grad zablokował miasto na południu. Na drogi wyjechały pługi. Superkomórka spowodowała powódź

Kolejne potężne burze gradowe nawiedziły południowe regiony Europy. Wyjątkowo silna superkomórka przyniosła gradobicie szczególnie na północnym zachodzie Hiszpanii, gdzie wiele ulic w gminie Sant Hilari Sacalm w prowincji Girona w Katalonii zostało zasypanych. Na drogi musiały wyjechać pługi, aby udrożnić przejazd. Z powodu opadów gradu i ulewnych opadów deszczu doszło również do lokalnych powodzi błyskawicznych. Miejscami woda miała metr głębokości. Zjawisko powstało w zaledwie kilkadziesiąt minut.

Skutki potężnego gradobicia w Sant Hilari Sacalm, 24 maja 2023. Foto: TT Carme Saurina

Burze gradowe zasypały drogi w Hiszpanii, gradobicie w Katalonii i ulewa, na drogach pługi do odblokowania dróg, maj 2023

Natężenie opadów deszczu i gradu było ogromne. W ciągu przejścia silnej superkomórki burzowej w tym regionie spadło ponad 70 litrów wody na m2 ziemi, z czego ponad 30 mm w bardzo krótkim czasie. Studzienki kanalizacyjne nie nadążały z odprowadzeniem wody, ponadto często blokowały się przez padający grad. Na terenach niżej położonych szybko powstała gruba warstwa pokrywy lodowej, a następnie grad zaczął topnieć przy padającym deszczu i doszło do lokalnych powodzi.

Silne burze zanotowane w Europie między 23-26 maja 2023 do godziny 09:30

Silne burze gradowe w Europie, zalane drogi i uprawy, gradobicia w Hiszpanii, maj 2023

W mediach społecznościowych pojawiło się wiele relacji z gwałtownego zjawiska pogodowego w północno wschodniej Hiszpanii. Miejscami widzimy szokujące zdjęcia i nagrania na których pojazdy utknęły w wodzie i lodowej "zaspie". Niektórzy kierowcy nie znali topografii miasta lub nie zauważyli zbierającej się wody i wjechali wprost do zalanej drogi na której pojazd zatrzymał się w chwili zalania silnika.

Skutki potężnego gradobicia i ulewy w Hiszpanii w regionie Sant Hilari Sacalm, maj 2023

Po burzy problemem były nie tylko zalane ulice, ale również zablokowane przez grad. Na drogi musiały wyjechać pługi, czy ładowarki do odblokowania dróg i przywrócenia ich przejezdności.

Po gradobiciu ładowarka odblokowuje drogę w Hiszpanii, maj 2023

Dzień wcześniej ulewne opady deszczu z sumami opadów ponad 100 mm doprowadziły do zalań w Kartagenie w regionie Murcji w południowo wschodniej Hiszpanii. Z kolei w Polsce aż tak gwałtownych zjawisk atmosferycznych nie notujemy w ostatnich dniach. Występują jedynie lokalne burze z ulewnym deszczem i gradem. Kolejne pojawią się w piątek 26.05 na południowym wschodzie kraju. Weekend  będzie jednak już spokojny w całym kraju bez burz, bo dostajemy się pod wpływ wyżu.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!