| |
Zagrożenie!
Górny niż namiesza w pogodzie. Spadnie śnieg i deszcz. Kropla chłodu przyniesie burze

Górny niż namiesza w pogodzie. Spadnie śnieg i deszcz. Kropla chłodu przyniesie burze

Trwa okres zmiennych wiosennych warunków pogodowych w Polsce. Zanim na kilka dni antycyklon ustabilizuję aurę, to wcześniej czeka nas przejście górnego niżu z kroplą chłodu, która namiesza w pogodzie. W wielu regionach przelotnie popada deszcz, a lokalnie może nawet wystąpić przelotny śnieg, deszcz ze śniegiem lub krupa śnieżna, ponadto mogą również wystąpić burze. Intensywniej popada w środę 19.04 szczególnie między centrum, a zachodem kraju.

Prognozowany górny niż nad Polską widoczny na poziomie izobarycznym 500 hPa. Prognozowana anomalia ciśnienia, 19 kwietnia 2023

Górny niż namiesza w pogodzie, kropla chłodu przyniesie śnieg, deszcz i burze, 19 kwietnia 2023

Na zwykłych mapach synoptycznych przedstawiających sytuację baryczną w dolnej troposferze teoretycznie sięga nas już wyż skandynawski Petra i możemy liczyć na stabilną aurę, ale w rzeczywistości meteorolodzy sprawdzają rozwój sytuacji pogodowej praktycznie w całym przekroju atmosfery. Dzięki temu możemy dostrzec także ośrodki w środkowej i górnej warstwie troposfery, które również mają istotny wpływ na warunki pogodowe.

Prognoza zasięgu opadów w Polsce związanych z górnym niżem o godzinie 08:00, 19 kwietnia 2023

Kropla chłodu i górny niż przyniesie śnieg, deszcz i burze w Polsce, mapa opadów 19 kwietnia 2023

Co ciekawe, górny niż w znacznym stopniu będzie zbudowany z chłodnego polarnego powietrza, dlatego w tym przypadku mówimy o odciętej warstwie kropli chłodu. Pojawią się przeważnie opady deszczu przesuwające się ze wschodnich dzielnic kraju przez centrum na zachód i południowy zachód, ale lokalnie, głównie na północy i zachodzie może się zdarzyć również deszcz ze śniegiem, śnieg bądź krupa śnieżna. Zimy jednak z tego nie będzie, jedynie w górach miejscami, zwłaszcza w Sudetach zanotujemy przyrost pokrywy śnieżnej.

Prognoza zasięgu opadów w Polsce o godzinie 11:00, 19 kwietnia 2023

Kropla chłodu i górny niż załamie pogodę w Polsce, gdzie popada i zagrzmi 19 kwietnia 2023

Za przesuwającym się niżem ze wschodu ponownie będzie napływać cieplejsza masa powietrza i w środę 19.04 w dzielnicach wschodnich zanotujemy przeważnie do 11-15 st. C. Chłodniej chwilowo będzie w zachodniej połowie Polski.

Prognoza zasięgu opadów w Polsce o godzinie 17:00, 19 kwietnia 2023

Burze z kropli chłodu, spadnie śnieg i deszcz mapa opadów 19-20 kwietnia 2023

Dodatkowo w drugiej połowie dnia miejscami, zwłaszcza w centrum po Wielkopolskę wzrośnie niestabilność termodynamiczna i mogą wystąpić lokalne burze z intensywnym deszczem i niewykluczonym lokalnym gradem. Stosowną prognozę burz na środę 19.04 przedstawimy w stosownym czasie. Będzie dostępna w naszych zakładkach oraz w nowym wpisie.

Prognozowana suma opadów w Polsce do godziny 08:00, 20 kwietnia 2023

Prognoza sumy opadów w Polsce do 20 kwietnia 2023, kropla chłody i górny niż

Strefa omawianych opadów między 19-20 kwietnia będzie się przesuwać ze wschodniej Polski przez centrum na zachód i południowy zachód kraju, a następnie poza granice. Do wiosennych temperatur niemal w całym kraju powrócimy szybko, bo już między 20-22 kwietnia, ale o tym więcej będziemy informować w kolejnych prognozach.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!