| |
Zagrożenie!
Gorące lato potrwa dłużej. Temperatura zbliży się do 30 stopni w Polsce. Czerwona plama na mapach

Gorące lato potrwa dłużej. Temperatura zbliży się do 30 stopni w Polsce. Czerwona plama na mapach

Nie ma już najmniejszej wątpliwości, że tegoroczny wrzesień będzie rekordowo ciepły w całej historii pomiarów w Polsce. Wkraczamy w ostatnią dekadę miesiąca w której rozpoczyna się kalendarzowa jesień, a mimo to nadal będą się pojawiać dni gorącego lata z temperaturami maksymalnymi miejscami do około 25-29 st. C. Lokalnie może być blisko do progu upału, ale raczej już go oficjalnie nie zanotujemy. Pewnego trwałego i silnego ochłodzenia jeszcze nie widać w prognozach.

Gorące lato będzie trwać dłużej w Polsce. Prognozowane maksymalne temperatury w Europie, jakie mogą wystąpić między 21-22 września 2023

Gorące lato potrwa dłużej we wrześniu 2023 w Polsce, temperatura zbliży się do upału

Rozpoczyna się ostatnia dekada września, która przyniesie zarówno dni gorące, jak również okresowo nieco chłodniejsze po przejściu frontu z opadami deszczu i burzami, ale spadek temperatury nadal nie będzie trwały. To oznacza, że średnia dobowa temperatura będzie nadal wysoka, często charakterystyczna dla termicznego lata i znacznie powyżej normy. Aktualnie po zliczeniu wszystkich dni od początku miesiąca, temperatura w skali całego kraju jest aż o 3,5 st. C. powyżej najnowszej normy klimatycznej. Nic więc dziwnego, że na mapach temperatury dominują czerwone kolory.

Prognozowana maksymalna temperatura w Polsce, 21 września 2023

Gorące lato potrwa dłużej w Polsce prognoza temperatury 21 września 2023

Do Polski obecnie zaczyna napływać coraz szerszym strumieniem bardzo ciepła masa powietrza z zachodniej i południowo zachodniej Europy, a przejściowo również z namiastką powietrza zwrotnikowego z północno zachodniej Afryki. Będzie o tym świadczyć zawartość pyłu saharyjskiego w powietrzu, a przez to zamiast czystego błękitnego nieba doświadczymy bardziej zmatowionego. Temperatura w sobotę 21.09 na przeważającym obszarze kraju wzrośnie do około 25-29 st. C., czyli będziemy mówić o typowym gorącym dniu.

Prognozowane temperatury maksymalne w Polsce, 22 września 2023

Do kiedy gorące lato w Polsce, prognoza temperatury 22 września 2023

Między 22-23 września nad Polską pojawi się chłodny front atmosferyczny, który miejscami przyniesie przelotne opady deszczu i lokalne burze z silnym wiatrem i gradem. Front będzie stopniowo spychał ciepłe powietrze na wschód aż za naszą granicę. W całym kraju chłodniej będzie ponownie 24 września z temperaturą przeważnie do około 15-22 st. C.

Aktualnie prognozowana temperatura w Polsce, 26 września 2023

Kiedy ustąpi lato i będzie chłodna jesień w Polsce, prognoza temperatury 26 września 2023

To ochłodzenie nie będzie jednak silne i trwałe, bo jeszcze będzie robić się gorąco w następnych dniach, zwłaszcza w okolicach 26-27 września. Gorące lato będzie więc przedłużać się w Polsce.

Prognozowane prawdopodobieństwo temperatury i opadów w Polsce na przykładzie Łodzi do 5 października 2023

Rekordowo gorący wrzesień 2023 w Polsce, lato z wysokimi temperatura potrwa dłużej

Mimo chwilowego ochłodzenia między około 24-26 września, cały miesiąc okaże się rekordowo ciepły. Aktualnie prognoza anomalii pod koniec miesiąca liczona od 1 września może być w Polsce o około 4,4 st. C. powyżej najnowszej normy klimatycznej. Aktualnie najcieplejszy wrzesień w Polsce pochodzi z 1999 roku, gdy średnia temperatura była o 2,5 st. C. wyższa od normy klimatycznej.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!