| |
Zagrożenie!
Gorące i upalne dni w prognozach. Temperatura przekroczy 30 stopni. Będą burze z ulewami i gradem

Gorące i upalne dni w prognozach. Temperatura przekroczy 30 stopni. Będą burze z ulewami i gradem

Nad Polską przemieszcza się obecnie odcięty górny niż z kroplą chłodu. Przynosi silne, ale dość krótkie ochłodzenie. Miejscami w najbliższych dniach pojawią się również okresami opady deszczu i burze. Temperatury zupełnie rozczarowują wiele osób i coraz częściej pytacie, co z tą pogodą, kiedy wrócą bardziej letnie temperatury i czy będzie upał w następnych dniach czerwca. Jeśli czekacie na powrót ciepła, to możemy Was pocieszyć, bo w trakcie drugiej połowy miesiąca znowu w wielu regionach pojawią się dni gorące i upalne.

Powiew gorącego i chwilami upalnego lata w prognozach. Wstępnie prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, 21 czerwca 2023

Kiedy będzie cieplej w Polsce, czy będzie upał w czerwcu 2023, gorące i upalne dni w prognozach

Aktualnie odczuwamy skutki ochłodzenie w Polsce, bo w wielu regionach temperatury znacznie spadły i miejscami utrzymują się maksymalnie na poziomie kilkunastu st. C. bez przekraczania 20 st. C. Taka sytuacja na znacznym obszarze kraju utrzyma się do środy 14.06, a od czwartku 15.06 zaczniemy obserwować stopniowy wzrost temperatur i ponowne coraz częstsze przekraczanie wartości 20 st. C. w ciągu dnia. Mówić będziemy znowu o dniach ciepłych. Miejscami będą się pojawiać również okresami opady deszczu i burze. Zalecamy codzienne sprawdzanie prognozy burz z prawdopodobieństwem zjawisk konwekcyjnych na naszej specjalnej stronie w zakładkach.

Upał ponownie w prognozach. Wstępne przewidywania temperatury, 20 czerwca 2023, model GFS

Upał w prognozach, temperatura w Polsce przekroczy 30 st. C., kiedy temperatury wzrosną i będzie gorące lato w czerwcu 2023

Do dni gorących na coraz większym obszarze kraju, zwłaszcza początkowo na północy, wschodzie i północnym wschodzie zaczniemy wracać w okolicach 18-19 czerwca, a później wyższe temperatury pojawią się również w innych regionach. Właśnie wtedy do Polski ponownie zacznie docierać coraz cieplejsza masa powietrza i w okolicach przełomu drugiej i trzeciej dekady czerwca w rejonach z najdłuższym nasłonecznieniem pojawi się szansa na wystąpienie miejscami ponownego upału.

Wstępnie prognozowana temperatura w Polsce, 20 czerwca 2023, model ECMWF

Kiedy upał w Polsce, prognoza temperatury czerwiec 2023

Aktualnie wyliczane prawdopodobieństwo wzrostu temperatur w omawianym okresie jest coraz większe bo wszystkie wiodące modele pogodowe przewidują powrót dni gorących i miejscami upalnych, z temperaturą maksymalną w wielu regionach powyżej 25-30 st. C.

Wstępnie prognozowany upał w Polsce, 21 czerwca 2023, model GEM

Ochłodzenie ustąpi będą dni gorące i upalne w Polsce, temperatura przekroczy 30 st. C., prognoza 21 czerwca 2023

Modele średnioterminowe i długoterminowe, w tym GFS, ECMWF i GEM zgodnie przewidują powrót do Polski temperatur powyżej 25 st. C., gdy mówimy o dniach gorących, jak również przejściowo wskazują miejscami temperaturą nieco powyżej 30 st. C., gdy oficjalnie mówimy o upale w naszym kraju. Bądźmy więc cierpliwi i nie traćmy nadziei na kolejne bardziej letnie temperatury o które obecnie coraz częściej pytacie. Trend pogodowy nie zmienia się i będzie zgodny z naszą ostatnią prognozą długoterminową.

Prognozowane prawdopodobieństwo temperatur w Polsce na przykładzie Łodzi do 24 czerwca 2023

Lato z gorącymi i upalnymi temperatura w prognozach dla Polski, kiedy będzie cieplej, czerwiec 2023

Stabilny trend stopniowego wzrostu temperatur w Polsce na powyższym wykresie jest pewny, ale nie będą to wyłącznie coraz cieplejsze i pogodniejsze dni. Adwekcji cieplejszego powietrza będzie również towarzyszyć napływ wilgoci i wzrost chwiejności, zwłaszcza w obszarach lokalnej konwergencji i wkraczania płytkich niżów. Z tego powodu będą możliwe również burze z ulewami i gradem. Wrócimy więc do typowo letniej pogody po krótkim ochłodzeniu.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
JG

Po co komu upał? To jest takie samo ekstremum, jak silny mróz. Tak samo bardzo szkodliwe. Czy ci ludzie nie pracują? Nie wiem, do pracy nie muszą chodzić czy jak? WODY PIĆ TEŻ NIE MUSZĄ?!

13 czerwiec 2023 - 11:23
Odpowiedz
Monia

Każdy ma swoje upodobania i należy to szanować. Zbliża się sezon urlopowy i większośc ludzi marzy właśnie wtedy o cieple i słońcu. Przez resztę roku może lać i tak jest chłodniej. Nie marudź.

13 czerwiec 2023 - 11:25
Odpowiedz
Wiktor Gołębowski

Upały nie są bezpieczne i nikomu nie są potrzebne bo teraz susza panuje i przez upały może zrobić się tak, że Polska zacznie płonąć. Już płoną lasy a pani tego nie widzi. Słońce Wam nie podładuje. Mnie nie obchodzą urlopy ludzi bo powinni być świadomi co się dzieje teraz w Polsce. Nad morzem nie padało od kwietnia i nadal chce pani żeby u rolników wszystko stracili. Moje uprawy są już 20 procent zniszczone. Jeszcze pani zobaczy jak to żyć bez wody. My pijemy codziennie a przyroda nienawidzi suszy i wysokich temperatur i każdy powinien to zrozumieć. Pozdrawiam 😌

13 czerwiec 2023 - 11:53
Odpowiedz
JG

A ile ci potrwa ten urlop? 2 tyg.? 3 tyg...A co potem? Wracasz do roboty i umierasz w 35°C. „Urlop” trwa 2-3 tyg., upały nawet 2-3 miesiące.

13 czerwiec 2023 - 19:49
Odpowiedz
Wiktor Gołębowski

Dokładnie JG. Ci co pracują na drogach i robotach drogowych to muszą pić 5 litrów płynów. Ja wypijam około 4 litry dziennie. Pozdrawiam😌

13 czerwiec 2023 - 11:55
Odpowiedz
Konrad

Upałów to wyczekują głównie lalusie z biur (obojga płci), którzy spędzają w pracy 8 godzin pod klimatyzatorem.

13 czerwiec 2023 - 13:07
Odpowiedz
Neo

Niestety ale dziś w dobie realnie zmienionego u nas klimatu. Życie przynajmniej dla mnie tutaj staje się uciążliwe. Albo jest porą zimna albo upalna... Właściwie już niema wiosny lub jesieni. Upały są nie do zniesienia temperatury choćby przez tydzień przekraczające 30st są przekleństwem i cierpieniem... Gdy będę miał ku temu możliwość przeniosę się stąd bardziej na północ Europy.

13 czerwiec 2023 - 16:24
Odpowiedz
JG

też myślałem, np. o Szkocji

13 czerwiec 2023 - 19:46
Odpowiedz