Góra lodowa A68a uderzy w Georgię Południową. Na wyspie możliwa katastrofa ekologiczna
Ponad tydzień temu informowaliśmy o historii powstania i przemieszczenia obecnie największej góry lodowej na świecie noszącej nazwę A68a. Oderwała się ona od Antarktydy w 2017 roku i do tej pory przemieściła się na północ o około 1000 km. W tym czasie straciła około 1600 km2 swej powierzchni. Aktualnie zmierza wprost na wyspę Georgia Południowa, gdzie prawdopodobnie osiądzie w płytkich wodach przybrzeżnych i tutaj ostatecznie rozpadnie się i stopnieje w kolejnych latach. Niestety, wyspa Georgia Południowa położona na południowym Atlantyku jest zagrożona katastrofą ekologiczną. Góra lodowa A68a w chwili oderwania od szelfu lodowego Larsen C na Półwyspie Antarktycznym, liczyła około 5800 km2. Normalnie góry lodowe rozpadają się na drobniejsze fragmenty, tymczasem ta góra nadal jest zachowana w jednym dużym kawałku i to jest bardzo zaskakujące. A68a kieruje się nadal prosto na wyspę Georgia Południowa. Jest to brytyjskie terytorium zamorskie na południowym Atlantyku.
Góra lodowa A68a uderzy w Georgie Południową. Foto: NASA
W ciągu najbliższych kilku dni góra lodowa może uderzyć w obszar pełen dzikiej przyrody, bo dzieli ją od wyspy odległość poniżej 50 km! Kolizja jest więc prawie nieunikniona. Naukowcy przewidują, że góra lodowa sunąc po dnie w płytkich wodach przybrzeżnych, będzie niszczyć podwodne życie wyspy. Zanim lód się rozpadnie i roztopi, może minąć nawet 10 lat! Życie 2 mln pingwinów królewskich będzie zagrożone, bo góra lodowa uniemożliwi im lub utrudni nakarmienie młodych.
Zbliżanie się góry lodowej A68a do wyspy Georgia Południowa
Położenie wyspy Georgia Południowa
Historia oderwania i przemieszczenia góry lodowej A68a. Dane: ESA
Topniejąca słodka woda może również sprawić, że wody staną się niegościnne dla fitoplanktonu i innych stworzeń morskich, które są kluczowymi elementami łańcucha pokarmowego. Mimo, że góra lodowa od 2017 roku straciła około 31% powierzchni, to obecnie jest nadal większa od terytorium 66 krajów, w tym Singapuru, Luksemburga i Brunei. Góra lodowa jest porównywalna pod względem wielkości i kształtu do wielu znanych wysp. A68a jest bardzo podobna m.in. do Jamajki, a także terytorium Portoryko.
Porównanie wielkości i kształtu góry lodowej A68a do wysp
Społeczność naukowa debatuje, czy oderwanie góry lodowej A68a było konsekwencją zmian klimatycznych i czy pojawi się więcej takich potwornych gór. Wiadomo, że góry lodowe nieregularnie odrywają się od lodowców i szelfów lodowych mniej więcej co kilka lat. W ciągu ostatnich 34 lat było tylko pięć większych gór lodowych od A68a. Największy, B-15, mierzył 11000 kilometrów kwadratowych, kiedy oderwał się od lodowca szelfowego Rossa na Antarktydzie w marcu 2000 roku. To, czy zmiany klimatyczne były bezpośrednio, czy częściowo odpowiedzialne za destabilizację szelfu Larsena C, jest nadal przedmiotem dyskusji.
Góra lodowa A68a. Foto: Brytyjski RAF
Naukowcy mają ograniczoną wiedzę na temat historycznego zachowania lodu. Monitorowanie i śledzenie polarnych gór lodowych rozpoczęto dopiero w ostatnich dziesięcioleciach wraz z rozmieszczeniem satelitów. Na kontynent wpływają inne zmienne, w tym wzorce pogodowe w tropikach i silne wiatry. Jednak obecnie Antarktyda jest jednym z najszybciej ocieplających się miejsc na Ziemi. Dane pokazują, że nawet na biegunie południowym, uważanym za jedno z najzimniejszych miejsc na świecie, temperatury rosną trzykrotnie szybciej od średniej globalnej w ciągu ostatnich trzech dekad. Ocieplenie niepokoi naukowców, bo Antarktyda posiada wystarczającą ilość słodkiej wody, aby sama mogła podnieść poziom morza o około 2,5 metra.
Aktualizacja: godzina 19:54 - Najnowsze zdjęcie satelitarne z położeniem góry lodowej A68a względem wyspy Georgii Południowej, 14 grudnia 2020.
DobraPogoda24, NASA
Uuuu, nie dobrze. Chyba jeszcze nigdy nie było takiej sytuacji w historii obserwacji?