| |
Zagrożenie!
Góra lodowa A68a uderzy w Georgię Południową. Na wyspie możliwa katastrofa ekologiczna

Góra lodowa A68a uderzy w Georgię Południową. Na wyspie możliwa katastrofa ekologiczna

Ponad tydzień temu informowaliśmy o historii powstania i przemieszczenia obecnie największej góry lodowej na świecie noszącej nazwę A68a. Oderwała się ona od Antarktydy w 2017 roku i do tej pory przemieściła się na północ o około 1000 km. W tym czasie straciła około 1600 km2 swej powierzchni. Aktualnie zmierza wprost na wyspę Georgia Południowa, gdzie prawdopodobnie osiądzie w płytkich wodach przybrzeżnych i tutaj ostatecznie rozpadnie się i stopnieje w kolejnych latach. Niestety, wyspa Georgia Południowa położona na południowym Atlantyku jest zagrożona katastrofą ekologiczną. Góra lodowa A68a w chwili oderwania od szelfu lodowego Larsen C na Półwyspie Antarktycznym, liczyła około 5800 km2. Normalnie góry lodowe rozpadają się na drobniejsze fragmenty, tymczasem ta góra nadal jest zachowana w jednym dużym kawałku i to jest bardzo zaskakujące. A68a kieruje się nadal prosto na wyspę Georgia Południowa. Jest to brytyjskie terytorium zamorskie na południowym Atlantyku.

Góra lodowa A68a uderzy w Georgie Południową. Foto: NASA

Góra lodowa A68a uderzy w wyspę Georgia Południowa, możliwa katastrofa

W ciągu najbliższych kilku dni góra lodowa może uderzyć w obszar pełen dzikiej przyrody, bo dzieli ją od wyspy odległość poniżej 50 km! Kolizja jest więc prawie nieunikniona. Naukowcy przewidują, że góra lodowa sunąc po dnie w płytkich wodach przybrzeżnych, będzie niszczyć podwodne życie wyspy. Zanim lód się rozpadnie i roztopi, może minąć nawet 10 lat! Życie 2 mln pingwinów królewskich będzie zagrożone, bo góra lodowa uniemożliwi im lub utrudni nakarmienie młodych.

Zbliżanie się góry lodowej A68a do wyspy Georgia Południowa

Położenie wyspy Georgia Południowa

Historia oderwania i przemieszczenia góry lodowej A68a. Dane: ESA

Gdzie jest góra lodowa A68a, czy uderzy w wyspę Georgia Południowa

Topniejąca słodka woda może również sprawić, że wody staną się niegościnne dla fitoplanktonu i innych stworzeń morskich, które są kluczowymi elementami łańcucha pokarmowego. Mimo, że góra lodowa od 2017 roku straciła około 31% powierzchni, to obecnie jest nadal większa od terytorium 66 krajów, w tym Singapuru, Luksemburga i Brunei. Góra lodowa jest porównywalna pod względem wielkości i kształtu do wielu znanych wysp. A68a jest bardzo podobna m.in. do Jamajki, a także terytorium Portoryko.

Porównanie wielkości i kształtu góry lodowej A68a do wysp

Porównanie wielkości i kształtu góry lodowej A68a do krajów i wysp

Społeczność naukowa debatuje, czy oderwanie góry lodowej A68a było konsekwencją zmian klimatycznych i czy pojawi się więcej takich potwornych gór. Wiadomo, że góry lodowe nieregularnie odrywają się od lodowców i szelfów lodowych mniej więcej co kilka lat. W ciągu ostatnich 34 lat było tylko pięć większych gór lodowych od A68a. Największy, B-15, mierzył 11000 kilometrów kwadratowych, kiedy oderwał się od lodowca szelfowego Rossa na Antarktydzie w marcu 2000 roku. To, czy zmiany klimatyczne były bezpośrednio, czy częściowo odpowiedzialne za destabilizację szelfu Larsena C, jest nadal przedmiotem dyskusji.

Góra lodowa A68a. Foto: Brytyjski RAF

Góra lodowa A68a uderzy w wyspę pełną pingwinów

Naukowcy mają ograniczoną wiedzę na temat historycznego zachowania lodu. Monitorowanie i śledzenie polarnych gór lodowych rozpoczęto dopiero w ostatnich dziesięcioleciach wraz z rozmieszczeniem satelitów. Na kontynent wpływają inne zmienne, w tym wzorce pogodowe w tropikach i silne wiatry. Jednak obecnie Antarktyda jest jednym z najszybciej ocieplających się miejsc na Ziemi. Dane pokazują, że nawet na biegunie południowym, uważanym za jedno z najzimniejszych miejsc na świecie, temperatury rosną trzykrotnie szybciej od średniej globalnej w ciągu ostatnich trzech dekad. Ocieplenie niepokoi naukowców, bo Antarktyda posiada wystarczającą ilość słodkiej wody, aby sama mogła podnieść poziom morza o około 2,5 metra.

Aktualizacja: godzina 19:54 - Najnowsze zdjęcie satelitarne z położeniem góry lodowej A68a względem wyspy Georgii Południowej, 14 grudnia 2020.

Góra lodowa A68a zmierza nad wyspę Georgia Południowa, aktualne położenie

DobraPogoda24, NASA


Komentarze
Monia

Uuuu, nie dobrze. Chyba jeszcze nigdy nie było takiej sytuacji w historii obserwacji?

14 grudzień 2020 - 09:32
Odpowiedz