| |
Zagrożenie!
Gołoledź paraliżuje Polskę. Lód pokrył drogi i chodniki. W tych regionach warunki są fatalne

Gołoledź paraliżuje Polskę. Lód pokrył drogi i chodniki. W tych regionach warunki są fatalne

Przez Polskę z zachodu na wschód przeszedł minionej doby ciepły front atmosferyczny. Przyniósł on w wielu regionach opady deszczu. Miejscami były to opady marznące powodujące niebezpieczną gołoledź. Cienka warstwa lodu pokrywała wiele dróg i chodników. Mimo, że temperatura powietrza jest przeważnie już dodatnia, to pamiętajmy, że po wielu dniach całodobowego mrozu podłoże jest wymrożone, a przez to deszcz przy zetknięciu z chodnikiem i drogami zamarzał tworząc często często niewidoczną warstwę lodu.

Gołoledź paraliżuje Polskę. Skutki marznącego deszczu na Mazowszu, 20 grudnia 2022. Foto: nadesłał Daniel Bartnicki

Gołoledź paraliżuje Polskę, spadł marznący deszcz, w tych regionach warunki są trudne, 20-21 grudnia 2022

Aktualnie najgorsza sytuacja panuje na północnym wschodzie kraju, zwłaszcza na Mazurach i Podlasiu. Warunki drogowe są fatalne. Samochody wolno się poruszają i tworzą korki. Na mapie natężenia ruchu widzimy nietypowy o tej porze dnia wolny ruch w tym regionie Polski.

Wolny ruch i duże natężenie ruchu na oblodzonych drogach w rejonie Mazur i Podlasia, 20 grudnia 2022 o godzinie 09:50

Gołoledź i paraliż na drogach w Polsce, 20 grudnia 2022

Wcześniej opady marznące stworzyły sporą warstwę lodu w zachodniej i północno zachodniej Polsce. Miejscami lód był na tyle gruby, że dało się jeździć na łyżwach. Przykładem jest Krzyż Wielkopolski.

Gołoledź umożliwiła jazdę na łyżwach, 19 grudnia 2022 w Wielkopolsce

Gołoledź powoduje fatalną sytuację szczególnie na wschodzie i północnym wschodzie kraju m.in. w rejonie Białegostoku i Suwałk. Na ulicach pracują non stop piaskarki i solarki, ale na drogach Podlasia jest nadal bardzo ślisko. O poranku w wielu miejscach nie dało się jeździć. Warstwa lodu pokrywa również chodniki. Zjawisko gołoledzi w tym regionie Polski będzie ustępowało powoli. W niektórych miejscach gołoledź całkowicie uniemożliwia jazdę. Przykładem jest droga krajowa numer 58 na odcinku Pisz - Szczuczyn, a także droga numer 19 między Dziadkowicami i Siemiatyczami oraz trasa S61 na odcinku Grajewo - Augustów.

Skutki gołoledzi w rejonie Suwałk, 20 grudnia 2022

Warunki na drogach w tej części kraju poprawią się do jutra. Trudna sytuacja panuje również miejscami na Mazowszu, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu, aczkolwiek nie jest aż tak dramatycznie jak między Mazurami i Podlasiem. Gołoledź o poranku sparaliżowała również Warszawę. Wiele chodników jest oblodzonych. Służby oczyszczania pracują, aby złagodzić skutki marznących opadów. Z kolei na południu Podkarpacia oraz miejscami na Opolszczyźnie, od wczoraj dodatkowo silny wiatr powoduje miejscami zamiecie śnieżne i stwarza fatalne warunki na drogach.

Silny wiatr na południu Podkarpacia powoduje zamiecie śnieżne, 19 grudnia 2022

W najbliższych dniach nadal silny wiatr będzie się utrzymywał miejscami na południu Polski w rejonach podgórskich i górskich i dalej pędził w kotliny. Silna odwilż wdziera się do kraju, temperatura miejscami w rejonach oddziaływania wiatru fenowego na południu Polski już osiąga 6-7 st. C. Tak jest m.in. w rejonie Morskiego Oka w Tatrach, a także na południu Górnego Śląska.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!