| |
Zagrożenie!
Globalny Bank Nasion zagrożony. Klimat ociepla się szybciej niż przypuszczano

Globalny Bank Nasion zagrożony. Klimat ociepla się szybciej niż przypuszczano

Norweską wyspę Spitsbergen położoną na archipelagu Svalbard, dość dobrze powinniśmy kojarzyć, bowiem polscy naukowcy na tamtejszej stacji prowadzą systematyczne badania. Jest ona położona w Arktyce, gdzie teoretycznie znajduje się wieczna zmarzlina. Tak przynajmniej uważano jeszcze na początku XXI wieku, gdzie w 2008 roku powstał Globalny Bank Nasion w którym przechowywane są duplikaty próbek i zapasowe kopie ważnych nasion. Ten skarbiec ma zagwarantować ludzkości przetrwanie w przypadku katastrofy na dużą skalę.

Nasiona są przetrzymywane w temperaturze -18 st. C. z minimalnym dostępem do tlenu, aby opóźnić ich starzenie w maksymalny sposób. Podstawą lokalizacji Banku Nasion była wieczna zmarzlina, dzięki której niepotrzebna była elektryczność do sztucznego obniżania temperatury.

Globalny Bank Nasion Arktyka

Niestety, nowy raport rządu norweskiego wskazuje, że Wyspy Svalbard stoją w obliczu znaczących zmian spowodowanych globalnym ociepleniem. Do ostatniego ćwierćwiecza XXI wieku raport przewiduje, że temperatura powietrza na wyspach wzrośnie o około 10 st. C., jeśli minimalnie ograniczymy emisje gazów cieplarnianych lub o około 7 st. C., gdy emisja ulegnie znaczącym ograniczeniom.

Wzrost temperatury doprowadzi do rozmrożenia wiecznej zmarzliny, która zamieni stały grunt wokół obiektu w błoto, prawdopodobnie uwalniając więcej metanu i dwutlenku węgla obecnie zamrożonego w glebie. Wzrośnie również ryzyko zalania lub podtopienia GBN. Kolejnym zagrożeniem na wyspie staną się częstsze opady deszczu, a rzadsze śniegu. Okresy śnieżne będą krótsze, co w konsekwencji doprowadzi do znacznego ryzyka osunięć ziemi.

Ten scenariusz jest przewidywany przy obecnej emisji gazów cieplarnianych na lata po roku 2071, ale już ostatnie 50 lat ujawnia dramatyczne tempo zachodzących zmian. Temperatura powietrza w Svalbard wzrosła o 3-5 st. C. w ciągu ostatnich 40-50 lat. W późniejszych latach wystąpiły epizody silnych opadów w okresie zimowym. Fiordy na zachodnim wybrzeżu stały się wolne od lodu przez większą część roku. Wiecznie zmarzlina znacznie się rozgrzała, a w Longyearbyen było wiele lawin - czytamy w raporcie.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!