Głębokie cyklony na Atlantyku kierują się w stronę Europy. Jeden z nich to huragan Epsilon
Tradycyjnie w sezonie jesienno-zimowym na Atlantyku występują doskonałe warunki do formowania się głębokich ośrodków niżowych. Jest to wynik kontrastu termicznego na tym obszarze między coraz chłodniejszą Arktyką, a cieplejszym powietrzem napływającym z południa. Cyklony te są napędzane przez obecność prądu strumieniowego. Ponadto zdarza się również, że w rejon Europy docierają byłe huragany, które jako byłe cyklony tropikalne mogą namieszać w pogodzie. Aktualnie na Atlantyku widzimy rozwój huraganu Epsilon. W nowym tygodniu pojawi się on w pobliżu Wysp Brytyjskich, a dziś 24.10 w pobliżu Irlandii przechodzi głęboki niż Barbara, nazywany również Lucy.
Głębokie cyklony na północnym Atlantyku. Huragan Epsilon i niż Barbara / Lucy. Foto: NASA, 23 października 2020
Niż przynosi silne porywy wiatru oraz intensywne opady deszczu, szczególnie w Irlandii i Wielkiej Brytanii. Ciśnienie w centrum układu spadnie do około 950 hPa.
Prognozowane położenie głębokiego niżu Lucy / Barbara, sobota 24 października 2020, godzina 14:00
W niedzielę 25 października centrum cyklonu Barbara / Lucy przesunie się bliżej Irlandii, ale jednocześnie ciśnienie zacznie rosnąć, a to oznacza, że niż będzie się już wypełniać, czyli będziemy po jego maksymalnym rozwoju. Na mapie synoptycznej Europy pojawi się huragan Epsilon.
Prognozowany układ baryczny w Europie, niedziela 25 października 2020, godzina 14:00
Tymczasem w nowym tygodniu w rejon Europy dotrze były huragan Epsilon. Przesuwając się w kierunku Irlandii zostanie on prawdopodobnie wchłonięty przez kolejny głęboki niż Islandzki około 27-28 października. Prognozy nie są jeszcze jednoznaczne, co do wartości spadku ciśnienia. Wstępne prognozy wskazują na ciśnienie około 933 hPa według modelu GFS, lub 948 hPa według modelu ECMWF.
Prognozowane ciśnienie po wchłonięciu huraganu Epsilon, 27 października 2020. Model GFS
Gdyby wartość prognozowana przez model GFS okazała się prawidłowa, to byłby to nowy październikowy rekord niskiego ciśnienia na północnym Atlantyku. Aktualny rekord z 19 października 1963 roku zanotowany w pobliżu Islandii, wynosi 938,4 hPa. Przypuszczamy jednak, że ostateczna wartość ciśnienia będzie pomiędzy prognozą GFS i ECMWF ze wskazaniem bliżej prognozy tej ostatniej.
Prognozowane ciśnienie po wchłonięciu huraganu Epsilon, 27 października 2020. Model ECMWF
Sytuacja jest dynamiczna, dlatego warto obserwować rozwój sytuacji. Mimo, że niże przyniosą zmianę warunków pogodowych, głównie w krajach północno zachodniej Europy, a na Polskę mają zazwyczaj ograniczony wpływ, to niewykluczone, że powstanie niż wtórny, który skieruje się bardziej na wschód Europy w kierunku Polski w drugiej połowie lub pod koniec przyszłego tygodnia.
DobraPogoda24