| |
Zagrożenie!
Głęboki cyklon wkroczy z zachodu. Będą wichury z wiatrem ponad 100 km/h. Żywioł zagrozi Polsce

Głęboki cyklon wkroczy z zachodu. Będą wichury z wiatrem ponad 100 km/h. Żywioł zagrozi Polsce

Obecnie wkraczamy w okres panowania antycyklonu z względnie stabilnymi warunkami atmosferycznymi, ale najnowsze prognozy zaczynają sygnalizować załamanie pogody, jakie może objąć Polskę pod koniec nowego tygodnia. Wyż ustąpi i ruszy wtedy silna cyrkulacja zachodnia. Do Europy ma dotrzeć głęboki cyklon z opadami, burzami i wichurami. Jego trajektorię musimy bacznie obserwować, bo jeśli sprawdzą się aktualne prognozy, to zagrozi wiatrem osiągającym lub przekraczającym 100 km/h nie tylko Polsce, ale wielu innym krajom w Europie.

Prognozowane położenie cyklonu wraz z zasięgiem silnego wiatru w Europie, 17 lutego 2023

Głęboki cyklon uderzy z zachodu w Europę, silny wiatr zagrozi Polsce, prognoza wiatru 17 lutego 2023

Wstępne prognozy wskazują, że cyklon rozwijający się nad Atlantykiem ma podejść w rejon Wysp Brytyjskich i Irlandii w najbliższy piątek 17 lutego. Bardzo ważna będzie trajektoria wspomnianego głębokiego niżu, bo od niej będzie zależeć nie tylko ostateczna prędkość wiatru, ale także zasięg opadów, temperatura i ciśnienie w poszczególnych regionach. 

Wstępnie prognozowane położenie pogłębiającego się cyklonu w Europie, 18 lutego 2023

Potężny cyklon wkroczy z zachodu, będą wichury w Polsce i Europie, prognoza wiatru i ciśnienia 18 lutego 2023

Najnowsze prognozy oparte na wyliczeniach modeli numerycznych wskazują na obecność silnego prądu strumieniowego nad Europą. Cyklon ma się poruszać z zachodu na północny wschód zgodnie z osią wiru troposferycznego, czyli z rejonu Wysp Brytyjskich przesunie się nad Skandynawię. Zasięg jego oddziaływania będzie bardzo rozległy, tym bardziej, że między cyklonem i antycyklonem z południowej Europy wytworzy się potężny gradient poziomy ciśnienia, który dodatkowo napędzi cały układ.

Wstępna prognoza położenia cyklonu i zasięgu silnej wichury w Polsce i Europie, 18 lutego 2023

Będą silne wichury w Polsce i Europie, z zachodu dotrze głęboki cyklon, prognoza wiatru 18 lutego 2023

Cyklon przechodząc przez Skandynawię i Bałtyk będzie się kierował na wschód nad Rosję. W tym czasie ma bezpośrednio wpłynąć na pogodę w Polsce, przy czym jeszcze raz zaznaczamy, że kluczowa będzie trajektoria tego niżu. Najsilniej powieje na obrzeżach cyklonu od jego centrum na południu i południowym zachodzie.

Wstępnie prognozowane wichury w Polsce, 18 lutego 2023

Antycyklon ustąpi i wkroczy cyrkulacja zachodnia, prognoza wichury w Polsce i Europie 18 lutego 2023

Prawdopodobieństwo powstania i przejścia cyklonu będzie spore, gdyż będą odpowiednie warunki atmosferyczne w troposferze nad Europą. Pytaniem otwartym pozostaje termin nadejścia wichury, jej zasięg i prędkość wiatru. Warto obserwować zmiany w pogodzie, jakie będą się przetaczać nad Europą szczególnie między około 17-20 lutego (+/- 1 dzień), gdyż istnieje ryzyko załamania pogody również w Polsce. Strefy frontowe i głęboki cyklon wpłynie na pogodę szczególnie na obszarze, od Wysp Brytyjskich i Irlandii przez częściowo zachodnią, środkową, północną i północno wschodnią Europę.

Aktualnie prognozowane położenie cyklonu wkraczającego nad Rosję i zasięg wichury w rejonie Polski, 19 lutego 2023

Załamanie pogody po ustąpieniu antycyklonu obejmie Polskę, będą wichury, prognoza wiatru 19 lutego 2023

Prognozy oparte o model ECMWF wskazują na zmianę pogody w Polsce po odsunięciu się antycyklonu w okolicach przyszłego weekendu, zwłaszcza między 17-20 lutego. W tym okresie musimy szczególnie analizować sytuację baryczną nad Europą i trajektorię przejścia potencjalnego cyklonu.

Wstępnie prognozowane porywy wiatru w Polsce, 19 lutego 2023

Kiedy będzie załamanie pogody w Polsce, prognoza wichury 19 lutego 2023 

Sytuacja wymaga więc dalszej analizy i monitorowania najnowszych prognoz. Zanim dojdzie do załamania pogody, to czeka nas kilka dni dość monotonnej aury z wyższą temperaturą. Nie zawsze i wszędzie w czasie wyżu będzie pogodnie, lokalnie popada nawet drobny deszcz i mżawka, ale będą w nowym tygodniu również okresy ze słońcem. W przypadku podtrzymania prognoz wskazujących na ryzyko wichury będziemy informować na bieżąco.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!