| |
Zagrożenie!
Głęboki cyklon uderzy w Europę. Wiatr przekroczy 200 km/h. Znamy zagrożone regiony

Głęboki cyklon uderzy w Europę. Wiatr przekroczy 200 km/h. Znamy zagrożone regiony

Silna cyrkulacja strefowa na Atlantyku uaktywniona w rejonie wzmocnienia prądu strumieniowego między Ameryką Północną i Europą nadal pozostanie aktywna. W kolejnych dniach ponownie spodziewamy się rozwijania dość głębokich ośrodków niżowych. Zmieni się jednak tor przechodzenia cyklonów z zachodu na północny wschód. Wichury przyniosą wiatr miejscami ponownie przekraczający 100-200 km/h. Spodziewane są również opady deszczu i lokalne burze, a w skandynawskich górach śnieg. Na uwagę zasługuje tym razem cyklon Zydrune, jaki 5 października uderzy między Wyspami Brytyjskimi, a Norwegią.

Prognozowane położenie i siła prądu strumieniowego nad Europą, 5 października 2022

Cyklon uderzy w Europę, wiatr przekroczy 130 km/h, prognoza wiatru 5 października 2022

Na gradiencie temperatury między chłodniejszą Arktyką, a umiarkowanymi szerokościami geograficznymi nad Atlantykiem rozwija się obecnie silny prąd strumieniowy. W jego rejonie już we wtorek 4 października dojdzie do powstania niżu nazwanego Zydrune. Pojawi się on w osi prądu na zachód od Irlandii, a następnie w ciągu kolejnej doby gwałtownie pogłębi się i przesunie między Irlandią i Wielką Brytanią w kierunku Norwegii. Będzie również mocno oddziaływał na pogodę na Morzu Północnym i później Norweskim.

Zasięg wichury na północnym zachodzie Europy. Prognozowane porywy wiatru, do godziny 14:00, 5 października 2022

Cyklon przyniesie wichury w Europie, prognoza wiatru 5 października 2022

Wiatr przy przechodzeniu wichury nad Irlandią i Wyspami Brytyjskimi miejscami w porywach osiągnie ponad 70-100 km/h. Niemiecki model ICON wskazuje lokalnie nawet na około 130 km/h. Cyklon zacznie się szybko pogłębiać nad Morzem Północnym i Norweskim w chwili zbliżania się do wybrzeża południowo zachodniej Norwegii. Ciśnienie z około 985 hPa spadnie nad Skandynawią do około 970-972 hPa.

Prognozowane położenie głębokiego cyklonu nad Skandynawia o godzinie 02:00, 6 października 2022

Cyklon przyniesie wichury w Europie, prognoza wiatru i ciśnienia 5 października 2022

Wichury najsilniejsze mają być w rejonie południowo zachodniego wybrzeża Norwegii oraz w norweskich górach, gdzie dodatkowo pojawią się śnieżyce. Wiatr na tym obszarze miejscami osiągnie lub przekroczy 100-200 km/h.

Prognozowane położenie cyklonu i porywy wiatru nad północno zachodnią Europą do godziny 19:00, 5 października 2022. Na uwagę zasługuje rejon w pobliżu norweskiego wybrzeża

Wichury uderzą w Europę, cyklon dotrze nad Skandynawię, 5 października 2022

Fatalne prognozy wiatru przedstawia obecnie model ICON. Według jego najnowszych wyliczeń wiatr na pograniczu Morza Północnego i Norweskiego może miejscami przekroczyć 120-200 km/h w pobliżu centrum niżu. Będzie to więc już wiatr o sile huraganu. Na morzu wystąpi silny sztorm i bardzo wysokie fale sztormowe, które uderzą w norweskie wybrzeże na południu i południowym zachodzie kraju.

Prognozowany zasięg wichury na północnym zachodzie Europy, do godziny 20:00, 5 października 2022

Cyklon w Europie, będą wichury, najnowsza mapa wiatru, 5 października 2022

Cyklon wpłynie na pogodę w Polsce

Co ciekawe, niż ten wpłynie również na warunki pogodowe w Polsce. W czasie jego przesuwania nad środkową i północną Skandynawię będzie się kręcił odwrotnie do wskazówek zegara i jednocześnie zaciągnie do zachodniej i środkowej Europy cieplejszą masę powietrza z południowego zachodu kontynentu.

Prognozowana anomalia temperatury powietrza zaciąganego do Europy na wysokości 1,5 km, 5 października 2022

Cyklon zaciągnie ciepłe powietrze do Polski, prognoza anomalii 5 października 2022

Z tego powodu, a także obecności wyżu na południe od niego, temperatura w Polsce w drugiej połowie obecnego tygodnia osiągnie lub miejscami wzrośnie powyżej 20 st. C. Ponadto przyniesie także wichury w Szwecji i na Bałtyku. Wiatr będzie odczuwalny 6 października także na polskim wybrzeżu. Miejscami powieje powyżej 70 km/h. Silniej powieje również w naszych górach.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!